Czech Cycling Tour vyhrál Černý, ze stájí byla nejlepší Bora

Do poslední etapy Czech Cycling Tour z Olomouce do Dolan nastoupil Josef Černý ve žlutém dresu. Čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Elkov Author v něm zůstal i po závodě a dosáhl tím největšího vítězství v kariéře.

Účastníci Czech Cycling Tour 2017 na startu poslední etapy z Olomouce do Dolan. Foto: O. Zuntych/Hanácké noviny

Spolu s Černým vystoupil na stupně vítězů další český jezdec Jan Bárta (Bora-hansgrohe), třetí skončil Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Do elitní desítky se dostali i další domácí jezdci Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) a Jiří Polnický z Elkov Author, což pro českou cylistiku znamená velice dobrý bodový zisk do světového žebříčku.

Krátce po startu poslední sto padesát kilometrů dlouhé etapy, která byla na programu 13. srpna, odjelo devět cyklistů, žádný z nich ale nebyl ve výsledkové listině vysoko. Přesto si peloton odstup hlídal a skupině nedovolil získat větší než dvouminutový náskok.

Čtyři okruhy před cílem měli uprchlíci k dobru jen 35 vteřin, ovšem dotáhli se na ně dva jezdci a při dalším průjezdu cílem byl náskok 1:20. V ten moment však zrychlili hlavně jezdci CCC Sprandi Polkowice a BORA-hansgrohe, kteří toužili po dalším etapovém vavřínu. Při nájezdu do posledního okruhu byl náskok už jen 26 vteřin a i ten se rychle rozplynul, takže bylo jasné, že ke slovu přijdou spurteři.

Josef Černý ze stáje Elkov Author zůstal ve žlutém dresu i po poslední etapě s celkovým časem 13:44:55. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

To byla parketa pro Ira Sama Benneta (BORA-hansgrohe), který vybojoval svůj druhý etapový vavřín před Filippo Fortinem (Felbermayr Simplon Wels) a Jannikem Steimlem (Tirol Cyclig Team). Z českých jezdců dojel pátý Jiří Polnický (Elkov Author), ale mnohem více se radoval na sedmé příčce Černý, který tak pro svoji stáj po pěti letech vybojoval celkové vítězství. „Je to skvělé, jsem nadšen. Zatím je to moje největší vítězství v kariéře,“ radoval se stříbrný jezdec z českého šampionátu. „Bylo to rychlé a těžké, ale zvládl jsem to já i celý tým, bez kterého bych vyhrát nedokázal. Perfektně jsme si to pohlídali, já dvěma bonifikačními vteřinami ze sprinterské prémie pojistil vedení před Tratnikem a Bárta pak nebyl schopen spurtovat,“  hodnotil Černý. Podle mladého cyklisty by tento další úspěch mohl pomoci k nominaci na mistrovství světa.  „Je to zatím ještě daleko, nevím, kdo bude chtít jet, ale myslím, si že bych mohl být nominován,“ věří.

V táboře stáje Elkov Author vládla celkově spojenost. „Kluci předvedli dnes, ale i v předešlých etapách výborný výkon a byli za něj odměněni. Vítězství je významné, k tomu vyhraná etapa Černým a hodně cenný triumf v úvodní týmové časovce jsou skvělé počiny,“ zhodnotil krátce trenér celku Otakar Fiala.

Český úspěch navíc podtrhl vítězstvím v kategorii do 23 let Michal Schlegel z CCC Sprandi Polkowice.

Okruhů kolem Dolan čekalo na závodníky v poslední etapě celkem devět. Foto: Jan Brychta/Svět cyklistiky

Devátý ročník Světového poháru v silniční cyklistice Czech Cycling Tour 2017 byl možná největší letošní sportovní akcí na Olomoucku. Čtyřdenní etapový závod začal časovkou v Uničově, následovala přes dvě stě kilometrů dlouhá trasa z Olomouce do Frýdku-Místku, v sobotu byla na programu královská etapa Mohelnice – Šternberk a po nedělním startu opět v Olomouci se končilo devíti okruhy v Dolanech. Dohromady přední cyklisté svéta nasbírali 553 kilometrů, závod byl prověrkou v kopcovitém terénu týden před španělskou Vueltou a měsíc před Mistrovstvím světa. Na závodníky čekalo dvanáct horských a osm rychlostních prémií a celkem 9964 nastoupaných metrů.

Na start se postavilo přes sto čtyřicet závodníků z osmnácti profesionálních týmů. Z nich byla nakonec nejúspěšnější Bora-hansgrohe (40:34:48) před CCC Sprandi Polkowice (40:34:54) a Elkov Author (40:35:41).

Konečné pořadí:

1. Černý 13:44:55, 2. Bárta +9, 3. Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) +13, 4. Herklotz (Bora-hansgrohe) +18, 5. Hirt +21, 6. Guldhammer (Team Veloconcept) +26, 7. Polnický +36, …9. Schlegel +43, 42. J. Stöhr +3:02, 50. Kukrle (Elkov Author) +6:53.

Pořadí U23:

1. Schlegel 13:45:38, 2. Asgreen (Team Veloconcept) +9, 3. Rodriguez (Wilier Triestina Selle Italia) +18