Zubr Cup vyhrála nejvýše nasazená, ve čtyřhře slavily Češky

Dvouhru patnáctého ročníku tenisového Zubr Cupu opanovala nasazená jednička. Anhelina Kalininová z Ukrajiny porazila ve finále Bulharku Elicu Kostovovou ve třech setech 6:1, 4:6 a 6:1. Deblovou část turnaje si na antukových kurtech v Přerově podmanily Češky Kubáňová s Tomanovou.

Účastnice finále dvouhry Zubr Cupu 2019 – vítězka Anhelina Kalininová z Ukrajiny (druhá zleva) a poražená Elica Kostovová z Bulharska (třetí zleva). Vedle nich stojí ředitel turnaje Petr Huťka mladší (zcela vlevo) a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro sport Petr Vrána (zcela vpravo). Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Dvaadvacetiletá Kalininová hned v úvodním gamu finálového zápasu prolomila soupeřčino podání, což vzápětí potvrdila a ujala se vedení 2:0. Celá situace se opakovala ještě jednou a po třetím brejku podávala ukrajinská hráčka na vítězství v první setu. Svou příležitost nevyužila, když ztratila vedení 30:0. Následně si to však vynahradila a sadu získala poměrem 6:1. „První set byl v pohodě a zvládla jsem ho dobře,“ konstatovala Kalininová.

Začátek druhého setu se změnil v dlouhý boj. Kalininová nakonec svůj servis uhájila, Kostovová ale srovnala a poté vývoj skóre otočila. Převzala iniciativu a čtyřmi vyhranými gamy v řadě si vypracovala náskok 4:1. Nasazená jednička nicméně nesložila zbraně a po dalších třech hrách platil stav 4:4. V klíčovém gamu sebrala Kostovová Kalininové podání a po dramatické přetahované dotáhla set k vítězství 6:4.

Anhelina Kalininová přebírá pohár a šek na 3 935 dolarů pro vítězku dvouhry přerovského Zubr Cupu. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Rozhodující sadu ovšem podobně jako tu první odstartovala daleko lépe rodačka z města Nova Kachovka. Její vedení 3:0 zvládla devětadvacetiletá Kostovová pouze drobně zkorigovat. Anhelina Kalininová ji po dalších průběhu utkání zdolala 6:1 a stala se nejlepší tenistkou dvouhry letošního Zubr Cupu. „Ve druhém setu jsem sice kazila jednoduché míčky, ve třetím jsem se ale zvedla a vybojovala si výhru,“ ulevilo se jí. „Vítězství v Přerově si cením. Poslední měsíce jsem se zdravotně necítila zrovna dobře a tohle beru jako krok vzhůru. Doufám, že na něj navážu,“ přeje si.

Čtyřhra v Přerově patřila české dvojici Karolína Kubáňová – Nikola Tomanová. V závěrečném střetnutí porazila česko-ruský pár Mandelíková – Morginovová 6:4 a 7:6 (2). „Deblový titul na turnaji s dotací 25 dolarů je pro nás s Karolínou obrovský úspěch. Vyhrály jsme pár ‚patnáctek‘, ale neměly jsme šanci startovat na turnajích s vyšší dotací. Přerovský triumf nás posune na větší evropské turnaje,“ radovala se Tomanová, jež už letos s Kubáňovou zvítězila na dubnovém turnaji v turecké Antalyi.