Mezinárodní přehlídce siláků kraloval šampion Tkadlčík

Nejsilnější muži planety ve váhové kategorii do 105 kilogramů se sjeli do Litovle. V areálu místního pivovaru si to mezi sebou rozdali na akci World Grand Prix 2019 pojatou jako Memoriál Gustava Frištenského. Nevšední podívaná se uspořádala z iniciativy mistra světa Jiřího Tkadlčíka, který se soutěže sám zúčastnil a vyhrál ji.

Jiří Tkadlčík, nejsilnější muž světa do 105 kilogramů, na World Grand Prix 2019 – Memoriálu Gustava Frištenského v litovelském pivovaru. Na snímku při druhé disciplíně Deadlift Medley – mrtvém tahu. Foto: Vojtěch Skácelík

Do pivovaru v Litovli se v neděli 23. června nahrnuly zástupy lidí. Představila se jim parta siláků z Kanady, Ruska, Walesu, Austrálie, Japonska či Nového Zélandu. Českou republiku mezi svalovci střední váhy zastupovali Miroslav Kahánek a hlavní strůjce události Jiří Tkadlčík.

Na počest legendy silových sportů Gustava Frištenského se soutěžilo v pěti různých disciplínách. Při Deadlift Medley strongmani zvedali ze země činky s několikasetkilovými závažími a následně automobil. Viking Press měl zase charitativní motiv. Za každé zvednutí zatížené kovové konstrukce putovalo na konto litovelského dětského domova 200 korun. V případě Jiřího Tkadlčíka byla částka dvojnásobná.

 Exhibice řeckořímského zápasu. Foto: Stefan Drgon

Dohromady se pro děti podařilo vydělat třináct tisíc korun. I díky Tkadlčíkovi, který se nespokojil s šesti opakováními zaručujícími mu nejlepší výsledek ze všech. V soutěžní části jich předvedl deset.

„Původně jsem po šesti opakováních plánoval šetřit ramena na další disciplínu (tou byl Stone put – hod sedmikilovým kamenem do dálky – pozn. red.), ale chci, aby se na podporu dětského domova vybralo co nejvíce peněz. Proto prosím dva silné chlapy, aby mi po stranách pomohli udělat dalších deset opakování,“ řekl do mikrofonu uprostřed arény obestoupené lidmi. Druhou desítku pak dokonce překonal.

Jiří Tkadlčík vstupuje do litovelské arény. Foto: Vojtěch Skácelík

Rodák z Přerova a úřadující světový šampion navíc opanoval celý závod. „Jsem z něj i z celé akce naprosto unesená,“ netajila se praneteř Gustava Frištenského Zdeňka Frištenská. „Jirka je super, i co se týče marketingu. Skvěle se prezentuje, je v kontaktu s lidmi – přesně, jako byl Gustav. Je upřímný a právem se těší velké oblibě,“ podotkl zápasníkův prasynovec Frank Frištenský, který žije v Durangu ve státě Colorado v USA.