Král polek „slavil“ na festivalu dechovek

Moravský král polek. Tak je také přezdíván skladatel, kapelník a skvělý muzikant Antonín Žváček. Jeho rodištěm jsou Hačky na Konicku. K poctě tohoto významného hudebníka se pořádá už od roku 1996 v Konici Žváčkův festival dechových hudeb.

Ten letošní sice nebyl jubilejní, šlo o dvaadvacátý ročník, nesl se ale v duchu nedožitých 110. narozenin Antonína Žváčka. Oslavil by je letos 19. dubna. Skvělý muzikant a kapelník, který působil také v zahraničních orchestrech, se narodil jako první z dvanácti dětí. Tím, že přišel do muzikantské rodiny, byl také asi předurčen jeho osud.

Ovšem ničeho by nebylo bez talentu. Toho měl Antonín Žváček na několik dalších životů. Kromě bravurního ovládání většiny nástrojů se věnoval i skladbě a to i přes to, že nikdy neprošel žádnou teoretickou hudební průpravou. Jak už bylo řečeno, je autorem víc jak pěti set skladeb, z čehož v repertoárech současných dechovek jich žije kolem tří stovek.
Žváčkův festival dechových hudeb je už pro lidi kolem dechovky, ať už muzikanty nebo příznivce, synonymem Konice. Zatímco první ročníky hostilo konické náměstí, nyní se už nastálo dechovky usídlily v zámeckém parku. Tam přivedla hostitelská Holóbkova mozêka průvod městem také i v neděli 18. června.

Na pódiu se letos představilo pět vystupujících souborů, na parketu ukázaly svůj šmrnc také mažoretky Večernice z Konice. Kromě již zmiňované Holóbkovê mozêkê se před zaplněným parkem vystřídali také muzikanti z Vaší kapely, Městská dechová hudba Nový Jičín, Brass band Šohaj a ani letos nechyběli dvorní představitelé Žváčkových skladeb – kapela Žadovjáci. Ti mimochodem v roce 1998 dokonce vydali i „sólové“ CD Žadovjáci hrají Antonína Žváčka. Jak vidno, z kyjovského Dolňácka, odkud Žadovjáci pochází, na Konicko zas tak daleko není…

Do Konice se „na Žváčka“ pravidelně sjíždejí příznivci dechovky z celé Moravy. Letos to ovšem bezkonkurenčně nejdál měla rodina Antonína Žváčka, která trvale žije až na západě Kanady. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Antonín Žváček by z takových oslav svých kulatin měl určitě radost!