Litovli hrozilo zmenšení. Místní části se nakonec dohodly a zatím zůstávají

Nečekaně horký byl letošní podzim v Litovli na Olomoucku. Deset z jedenácti místních částí kvůli přístupu radnice zvažovalo, že se osamostatní. Nakonec se ale zástupci obou stran dohodli na zřízení výboru. Vesnice se budou víc podílet na financování a zlepšit by se měla i komunikace s městem.

Místní části Litovle se spojily, aby měly silnější pozici při vyjednávání s městem. Lidé nebyli dlouhodobě spokojeni se způsobem nakládání s majetkem, investicemi ani komunikací radnice. Foto: archiv Hanáckých novin

Kdyby se deset místních částí Litovle odpojilo, desetitisícové město by rázem přišlo o téměř tři tisíce obyvatel. Důvodem k takovým úvahám byla dlouhodobá nespokojenost s investicemi, nakládání s majetkem i běžná jednání s vedením města. Místní části se proto spojily a vytvořily občanskou iniciativu Za život v obcích, která usiluje o změnu v přístupu města. Po měsíčním vyjednávání je výsledkem ustanovení nového výboru, který bude moci radit zastupitelstvu Litovle. Zlepšit by se tím měla komunikace místních částí s městem i mezi nimi navzájem.

Větší peníze na hlavu

Zásadní změnou je částka, se kterou budou obce disponovat na zvelebování okolí. „Doposud se jednalo o 200 korun na občana za rok. Nově byla navýšena na 2 400 korun. Liniové a strategické stavby dále zůstávají v gesci Litovle. Rozšířily se i možnosti, na co můžeme peníze použít,“ popsal předseda osadního výboru Myslechovice Aleš Hubáček.

Podle něj je zatím vše na začátku a zda udělal s ostatními správný krok, se ukáže až příští rok. Za důležité ale považuje, že se všechny obce spojily a začaly táhnout za jeden provaz. „Vůbec poprvé se podařilo obce sjednotit, mluvit spolu a sdělovat si problémy, které máme prakticky všichni stejné. Budeme se scházet dál si předávat zkušenosti,“ pokračoval Hubáček.

Místní části Litovle Nová Ves má asi 230 obyvatel. Společná iniciativa ji umožní lépe prosazovat své potřeby. Zdroj: www.litovel.eu

Výbor bude mluvit za všechny přidružené obce, má silný mandát. „Kdyby jednala obec sama, nemělo by to žádný hlas,“ dodal. Pokud by se nové nastavení neujalo, je podle něj plán na odtržení stále v záloze.

Starosta: Rozdělení by neprospělo nikomu

V hodnocení výsledku je prozatím zdrženlivý i starosta Litovle Viktor Kohout. Takový vývoj situace nečekal. „Překvapilo mne, jakých obrátek to nabralo. Určitou nespokojenost jsem vnímal už od začátku roku, později jsme se snažili situaci uklidnit a najít společnou řeč. Výsledkem je, že bychom chtěli od nového roku transparentně a srozumitelně zavést změny, které povedou k ještě větší otevřenosti úřadu směrem k osadním výborům,“ reagoval starosta.

Poukázal na fakt, že Litovel je s takto vysokým počtem místních částí unikátem. „Co se týče investic, je chod finančně velmi náročný,“ uvedl. Jako jediné řešení vidí do budoucna jednotnou Litovel. „Při odtržení by si ani jedna strana moc nepomohla. Teď se vytvořil výbor, který bude požadavky koordinovat, obce budou mít peníze, o kterých budou samy rozhodovat, byť bude muset jít jejich schválení do rady nebo zastupitelstva města,“ doplnil Kohout.