Připomínala skladiště, teď je kaple sv. Anny turistickým lákadlem

K nepoznání se proměnila kaple svaté Anny v Olomouci. Potemnělý prostor zalilo slunce, staré lavice nahradil moderní nábytek, interiér doplňují díla sochaře Otmara Olivy. Památka v lokalitě Olomouckého hradu, která byla místem volby olomouckých biskupů a arcibiskupů, se veřejnosti otevře během vánočních svátků. Příští rok se má stát součástí turistického okruhu městem.

Kaple svaté Anny stojí v těsné blízkosti katedrály svatého Václava. Památka v lokalitě Olomouckého hradu byla i místem volby olomouckých biskupů a arcibiskupů. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Práce na obnově kaple z 18. století vedle katedrály svatého Václava trvaly osmnáct měsíců. Jde o první velkou rekonstrukci v její historii. „V původním stavu kaple vypadala ponuře, spíš jako skladiště. Dnes je vše nové, od oltáře přes sloupy, pilastry, dlažba, vše prošlo renovací. Obměnili jsme vitráže a u dvou oken se nám podařilo namontovat jedinečné větrání, opravili jsme varhany. Kaple prošla kompletní stavební obnovou,“ vysvětlila manažerka projektu Dominika Doláková. Nové je i vybavení. „Veškeré liturgické předměty interiérového typu jsou z dílny Otmara Olivy. Oltář, ambon, svatostánek, svícen na paškál, svícen na klasické svíce a pak kropenky při vstupu v zádveří,“ vyjmenovala Doláková.

Plány počítaly především s prosvětlením interiéru a úpravou do moderní podoby. „Národní památkový ústav byl této myšlence velice nakloněný. Díky tomu zde mohlo vzniknout krásné spirálovité schodiště, přibylo sklo, které tady původně vůbec nebylo, světla, ostré hrany. Jsme ve starém prostoru, historickém objektu, ale uvědomujeme si, že jsme ve 21. století. Myslím, že propojení dopadlo skvěle,“ pochvalovala si Doláková.

Olomoucká atrakce

Historie místa je pohnutá. Kaple měla původně sloužit jen liturgickým účelům, ale s nástupem komunistického režimu se do ní na přednášky stěhovali studenti filozofické fakulty, na čas z ní byla knihovna i skladiště. Změna přišla až po roce 1989, nicméně znehodnocení prostoru bylo vidět. „Lavice zde byly sesbírané z různých kostelů. Přitom historická hodnota kaple je obrovská. Věříme, že díky renovaci opět získá charakter a dokáže přilákat lidi, aby se sem přišli podívat, protože si to zaslouží,“ podotkla manažerka obnovy.

Kaple bude do konce roku přístupná o Vánocích. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Kaple svaté Anny sloužila řecko-katolické i římsko-katolické církvi a mělo by to tak zůstat i nadále. „Liturgický ráz chceme zachovat, ale protože je to památka, která by měla být přístupná návštěvníkům, stane se od dubna příštího roku součástí turistického okruhu, v hlavní turistické sezoně i s komentovanými prohlídkami katedrály,“ upozornila Dominika Doláková.

Svěcení kaple

Poprvé mohli zájemci vidět kapli v novém 18. listopadu při opětovném svěcení arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem. Před rekonstrukcí ji bylo nutné odsvětit. Do konce roku lze do kaple zavítat o Vánocích.

Rekonstrukce interiér kaple prosvětlila a dala mu moderní podobu. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Rekonstrukce je financovaná zejména z evropských peněz určených pro území olomoucké aglomerace. Kaple svaté Anny je v regionu první památkou opravenou za tyto peníze. Náklady dosáhly zhruba 16 milionů korun. Na seznamu je také bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku, chrám sv. Mořice v Olomouci, olomoucká radnice, Národní dům v Prostějově, šternberský hrad nebo Arcidiecézní muzeum v Olomouci.