Kraj motivuje mladé včelaře. Přispěl i na obnovu včelstev

Na podporu včelařů posílá Olomoucký kraj téměř 600 tisíc korun. Dotace využijí i ti, kteří museli se museli včelstev zbavit.

Ilustrační foto. Zdroj: archiv HN

Hejtmanství chtělo původně rozdělit čtyři sta tisíc, nakonec ale částku navýšilo. „Cílem poskytování těchto dotací je podpora zájmu začínajících včelařů, zvýšení počtu včelstev a zkvalitnění jejich chovu. Důležité je také omlazení členské základny včelařských spolků a obnova zlikvidovaných včelstev,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Milan Klimeš.

O dotaci mohli zájemci žádat od konce března do poloviny dubna. Přišlo zhruba osmdesát žádostí, podmínky splnilo šest desítek uchazečů. „Z celkové částky může každý úspěšný žadatel získat příspěvek až do výše deset tisíc korun. Finanční prostředky mohou být použity na nákup úlů, plemenného a chovného materiálu nebo na pořízení základního vybavení a pomůcek,“ doplnil Klimeš.

Dotace stejně jako v loňském roce pomohou začínajícím včelařům s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji, kteří dosud nevlastnili žádné včelstvo. Granty počítají také se včelaři, kteří byli nuceni zlikvidovat svá včelstva na pokyn Státní veterinární správy.

Kraj podporuje začínající včelaře od roku 2008.