Tovéřský betlém vznikal půl roku, stojí za ním voják z povolání

Na návsi v Tovéři na Olomoucku letos poprvé stojí betlém. Vyřezal ho místní nadšenec Michal Kaláb. Na figurky Ježíška či Tří králů si může každý sáhnout, do budoucna k nim přibudou další.

Tovéřský betlém tvoří osm soch, nechybí ani Tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Práce se dřevem ho baví od dětství. Když chodil s kamarády ven, hledal klacíky a samorosty. Vyřezávání se ale Michal Kaláb věnuje až posledních dvacet let. Od chvíle, co se přestěhoval do Tovéře. Část svého volného času tady tráví v dílně. Pod jeho rukama se začaly rodit zvoničky, lavičky či menší sošky. Všechno pro rodinu a známé, třeba jako dárek k narozeninám.

S nápadem na betlém za ním přišel tovéřský starosta Miroslav Majer. Potřebný materiál poskytl z osiky, kterou v obci na jaře skolila vichřice. Sousední Dolany zase darovaly pokácenou lípu z prostranství u kostela.

Řezbářské řemeslo je pro Michala Kalába z Tovéře koníčkem. Z betlému měl nejvíce práce s Jezulátkem. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Řezbářské nástroje dřevo přetvářely s přestávkami půl roku. Kaláb, který je jinak profesí voják, vytvořil celkem osm plastik. Malého Ježíška, Josefa a Marii, Tři krále a volka s oslíkem. „Je to moje první dílo ve větší velikosti. Pracoval jsem vlastním stylem, odjinud jsem se inspiroval jen volbou konkrétních postav,“ prozradil autor, kterému předtím učarovaly betlémy na náměstích v Olomouci a Dřevohosticích na Přerovsku.

Pochvala i od řemeslníků

Při práci mu věcnou kritikou pomáhala manželka. S hotovým výtvorem byla spokojená, stejně jako následně lidé ze vsi. „Žádná kritika nepřišla. Pozitivní ohlasy měli i chlapi, čehož si vážím. Řemeslníci totiž vždycky mají nějaké připomínky,“ překvapilo řezbáře-amatéra.

Nejvíce úsilí jej stála nejmenší figurka Ježíška. Pro příští advent a Vánoce by betlém rád „zastřešil“, počet postav plánuje každoročně o dvě až tři rozšířit.

Vedle betlému stojí zvonička s poštovní schránkou, do které mohou děti házet dopisy Ježíškovi. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Tovéřským sochám přitom nevadí dotyky kolemjdoucích ani zvědavé děti. Na hřbet zvířátek u jesliček si klidně mohou sednout. „Šlo o záměr, s kterým jsem betlém vyráběl. Po skončení vánočních svátků se bude muset očistit a znovu napustit olejem,“ má už dvaačtyřicetiletý muž naplánovanou údržbu. Do příštích Vánoc pak betlém uskladní obec.