Až 20 ran na jednom jablku. Kvůli letnímu krupobití přijde na jaře dovoz z jižní polokoule

Letošní sezona nebyla pro sadaře Zemědělského družstva v Senici na Hané na Olomoucku dobrá. Úrodu poničily začátkem července kroupy. Jablek nebude dostatek a podraží.

Sady v Senici na Hané poškodilo v létě silné krupobití, kroupy měly velikost slepičího vajíčka. Foto: archiv ZD Senice na Hané

V sadech zaměstnanci družstva obvykle sklízejí okolo tří tisíc tun konzumních jablek. Letos tady ale sadaři očesali jen okolo padesáti tun pro konzumní účely. Deformované nebo nahnilé plody šly na průmyslové zpracování v přerovské moštárně, dohromady asi 1 200 tun. „Je to hodně bídné. Sady poškodilo silné krupobití 1. července, byly to kroupy o velikosti slepičího vajíčka. Letní ovoce, třešně, višně, rybíz, všechno bylo dotlučené a co nebylo do té doby sklizené, začalo okamžitě hnít,“ popsal situaci předseda představenstva Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.

Výpadek jablek v celé republice

Rybíz sadaři částečně sklidili, ale u švestek a jablek evidují obrovské výpadky. Ovoce po bouřce popadalo na zem, jablka byla usekaná, dobitá a okamžitě začala hnít. „Na jednom jablku bylo tři až dvacet ran od krup, takže se v průběhu dozrávání začala kazit,“ uvedl Navrátil. Podobně silné krupobití si nevybavuje. „Kroupy nás občas zasáhly a poslední léta nebyly problémy nijak zvlášť velké. Letos to ale bylo katastrofické. Nejen na Moravě, ale v celé České republice bude jablek méně. Zásoby z Evropy se brzy vyčerpají a na jaře se budou dovážet z jižní polokoule. Z mého pohledu lze očekávat, že se cena jablek dostane někde na šedesát až sedmdesát korun za kilo,“ odhadoval Jaroslav Navrátil.

Podle odhadů by mohlo kilo jablek stát až sedmdesát korun. Foto: archiv ZD Senice na Hané

Ochranné systémy jsou nutnost

V návaznosti na letošní neúrodu v Senici na Hané zvažují s novou výsadbou instalaci ochranných sítí proti kroupám. „Narážíme ale na to, že většina pozemků není naše. Je potřeba mít je ošetřené dlouhodobými smlouvami, ale vlastníci moc ochotní nejsou. Jenže ovoce jinak dělat nejde. Investice do stromů a sítí je poměrně velká a určitý způsob ochrany to je. Teď zvažujeme lokality, kam bychom je umístili,“ vysvětlil předseda představenstva. Senické družstvo má nyní sady na 147 hektarech. V posledních letech nové stromy nevysazovali a káceli přestárlé. „V příštím roce budeme v likvidaci starších sadů pokračovat, chceme uvolnit pozemky pro další výsadbu hlavně tam, kde máme vše smluvně ošetřeno,“ uvedl Jaroslav Navrátil.

Stále oblíbená odrůda jablek je Golden Delicious, zákazníci mají rádi také Braeburn nebo Gala. „Slábne význam amerických odrůd. Byly hodně sladké, ale náchylné na choroby. Dnes preferujeme chutě trochu kyselejší a to bude, myslím, i trend do budoucích let. Musíme dělat to, co si trh žádá,“ konstatoval.

Malá útěcha

Letošní krupobití má pro Zemědělské družstvo v Senici na Hané ještě jeden význam. Na podzimní výstavě Flora totiž společnost za expozici týkající se tohoto přírodního živlu získala ocenění. Alespoň něco tak mohlo zemědělce potěšit. „Vystavovali jsme jablka, které kroupy poškodily, doplňovaly je fotografie z doby, kdy se škoda stala. Ukázali jsme návštěvníkům, co příroda může udělat a co my neovlivníme. Jde o celistvý obrázek, že ne vždy to jsou jen krásná, naleštěná jablka z vrcholku stromů,“ doplnil Navrátil.