Zásadní rozhodnutí. Opravu úřadu bude Klokočí splácet patnáct let

Klokoč je keř, z jehož suchých plodů se dělají korále a růžence. Podle této rostliny se jmenuje obec Klokočí nedaleko Hranic na Přerovsku. V současnosti je největším tématem ve vsi velká rekonstrukce obecního úřadu.

V podkroví opraveného obecního úřadu vzniknou dva byty. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Více než stoletá budova ve středu obce, která kdysi sloužila jako základní škola, byla ve špatném stavu. Stejně tak kanalizace, rozvody elektriky, střecha. „Obnovu jsme plánovali dvě volební období, loni koncem roku se práce rozjely,“ popisuje starosta Marek Dohnal. Stavba prokoukne od základů až po půdu. Zázemí v ní najde obecní úřad, chybět nebude velká společenská místnost, sociální zařízení pro přilehlé hřiště a v podkroví se budují dva obecní byty. „Budeme je pronajímat, přednost dáme samozřejmě někomu z místních,“ upozorňuje Dohnal. Hotovo by podle stavební firmy mohlo být do Vánoc. Celkový rozpočet je téměř 21 milionů, starosta ovšem doufá, že se podaří peníze ještě ušetřit. „Rekonstrukci financujeme ze tří zdrojů, dostali jsme dotace, něco jsme našetřili a na zbytek jsme si vzali úvěr. Splácet jej budeme patnáct let, věřím, že to chod obce nijak neomezí a vše zvládneme,“ říká.

Aktivní hasiči i KloKočky

Obecní úřad našel prozatímní azyl u místních hasičů, kteří se uskromnili a uvolnili klubovnu. Úřad je v jedné místnosti spolu s knihovnou, knihy se půjčují jedenkrát týdně. Klokočtí hasiči v obci patří mezi důležité spolky, pořádají spoustu akcí a stejně činné jsou už roky taky ženy ze spolku KloKočky. Organizují program pro děti, seniory i dospělé. Letos například měly téma o ekologii, starosta si pochvaloval jejich spolupráci s myslivci.

Starosta obce Marek Dohnal (vpravo) kontroluje průběh rekonstrukce obecního
úřadu. Foto: archiv OÚ Klokočí

Rok ve starostovském křesle

Ve vesnici by chtělo bydle hodně lidí, obecní parcely ale nejsou. „Řekl bych, že o pozemky na Hranicku je obecně velký zájem. Lidé se k nám chtějí stěhovat proto, že je tady klid, je to kousek do Hranic s dobrou dopravní obslužností. Žije se tady dobře, je tady spousta dobrých lidí,“ usmívá se Marek Dohnal. Do Klokočí se přistěhoval před třinácti lety a neměnil by. Neuvolněným starostou se stal po loňských volbách. „O dění v obci jsem se zajímal hned od začátku. Dvě předchozí volební období jsem byl v zastupitelstvu. Zatím všechno zvládám, byly sice těžší chvilky, ale ještě nepřišel okamžik, že bych litoval,“ říká muž, který ještě pracuje jako obchodní ředitel firmy se zdravotnickými potřebami. Skloubit obě profese mu pomáhá internet, který dokáže samosprávě usnadnit situaci. Možná největší oporou je ovšem paní účetní, která na úřadě pracuje na plný úvazek.

Tradiční Hasičský den loni v Klokočí spojili s oslavami 100. výročí vzniku Československa a při té příležitosti slavnostně vysadili lípu. Foto: archiv OÚ Klokočí

Novoroční sousedská tradice

Vánoční strom v obci rozsvítili první adventní víkend. Na návsi se místní sešli znovu 11. prosince u zpívání koled. Tradiční je i setkání na Štědrý den ve 14 hodin u nazdobeného stromu. „Uvaříme punč a svaříme víno. Lidé mají šanci se potkat, zastavit se v tom vánočním shonu, popovídat si, popřát si hezké svátky. Pak se rozcházíme domů. Na Nový rok se potkáváme zase, děláme společnou procházku po okolí. Vyvětráme si hlavu na čerstvém vzduchu po silvestrovském večeru,“ doplňuje Marek Dohnal.

V Klokočí každoročně staví betlém z vrbového proutí a slaměných sošek. Foto: archiv obce