Zimy jsou v Protivanově tvrdší, zdejší běžkaře ovšem těší

Je nejvýše položenou obcí Drahanské vrchoviny a s více než tisícovkou obyvatel se Protivanov řadí mezi větší sídla prostějovského okresu. Obyvatelům nabízí kromě zdravotní péče, školky, školy a obchodů i klid, a tak se stále rozrůstá.

V okolí Protivanova nebývá problém najít v zimě běžeckou stopu. Obec má k dispozici i dva skútry. Foto: archiv obce

Aktuálně má městys 1 041 obyvatel. V minulém století jich bylo víc, ovšem za posledních deset let je to nárůst. Podle starostky Bronislavy Krenárové za přírůstek může hlavně nová výstavba. „Lidé, kteří  u nás začali stavět rodinné domky, už je dokončují a přihlašují se k nám coby noví obyvatelé. Jejich počet roste, jedná se o rodiny s malými dětmi. Zájem o bydlení u nás je, asi to bude kvůli dostupnosti služeb,“ přemítá starostka. Poptávka po volných stavebních parcelách je větší, než obec může nabídnout, aby všechny uspokojila. „Růst je docela rapidní. V roce 2015 jsme poprvé spadli pod tisíc obyvatel, od té doby máme vzestupnou tendenci. Obyvatelé se samozřejmě stěhují do větších měst, ale jsem ráda, že se nám daří jejích počet udržet,“ přidává.

Podnikaví senioři a hasiči ve výjezdovce

Velmi aktivní jsou místní senioři. Scházejí se, pořádají výlety a akce jako je společné cvičení v místní sokolovně. O kulturu se starají hasiči, svou základu tu mají včelaři, naopak zahrádkáři upadají. „Dřív se pěstitelstvím lidé víc zabývali, možná mezi sebou i trochu soutěžili a předháněli se o hezčí výpěstky. Dnešní mladí nepřibývají, spolek už nemá nové členy,“ vysvětluje Krenárová.

Bronislava Krenárová je v čele obce druhé volební období. „Máme všechno, co potřebujeme,“ říká o životě v Protivanově. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Výjezdová jednotka hasičů je v systému pomoci zařazena hned za profesionální sbory. Důvodem je velikost a poloha obce s přesahem do Jihomoravského kraje.

Lokalita s přírodními památkami

Zimy na Protivanovsku jsou krušnější, v obci dost fouká. Ostatně ostrý vítr je i jednou z teorií vzniku jména Protivanov. Měla to být odvozenina slova protivítr, druhá teorie však říká, že je obec pojmenována podle jejího zakladatele Protivana, který na území přišel zhruba na konci 13. století a založil tu osadu. Faktem zůstává, že když napadne sníh, řada místních se vydá na běžky. „Je to pár let, co jsme se zapojili do projektu Jihomoravského kraje a dělali jsme běžkařské tratě. K dispozici máme i dva skútry. Když jsou dobré sněhové podmínky, v okolí obce se dělají i běžkařské stopy,“ popisuje starostka.

V okolí Protivanova roste kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý český. Foto: archiv obce

Mezi zajímavosti teplejší části roku patří přírodní památky, které spadají do systému Natura 2000. „Na katastru obce směrem na Boskovice roste například hořeček český, fialový kvítek, kriticky ohrožený. Mnoho lidí ho ale ještě nevidělo, kvete někdy koncem srpna a je potřeba přijít ve správný čas,“ říká Bronislava Krenárová. Díky méně koseným loukám také v lokalitě žije asi padesátka druhů denních motýlů. „Vyskytují se tady i další rostliny, které jsou v malém počtu. Během letošních prázdnin se tady dělal výzkum, brzy dostaneme aktuálnější informace. V minulosti tady nicméně bylo unikátů mnohem víc,“ upozorňuje starostka.

Chybějící zubař

Každoroční starostí vedení městysu jsou investuje do opravy místních silnic a obnovy budov v obecním vlastnictví. Letos v Protivanově obnovili dům v centru. Přízemí slouží šicí dílně soukromé firmy a v horní části jsou byty k pronájmu. Co chybí, je zubař. „Přestěhoval svou ordinaci do Lutína a nám se nedaří nikoho sehnat. Máme tady praktického i dětského lékaře, gynekolog sem dojíždí, je tady lékárna. Je to nejspíš i tím, že nemocnice v Prostějově a Boskovicích jsou relativně blízko,“ popisuje Bronislava Krenárová, která je v čele úřadu druhé volební období. „Máme všechno, co potřebujeme. O děti tady člověk nemá takový strach jako ve městě, pohyb tu je ještě pořád volnější a když přijdu z práce, vezmu psa a jdu do přírody. Určitě to má své výhody,“ doplňuje s úsměvem.

Protivanov měl v listopadu 1 041 obyvatel. Jejich počet roste, o bydlení v obci je velký zájem. Foto: archiv obce