Žena regionu: Na charitativní akci je nejhezčí, kolik lidí se spojí pro dobrou věc

Romana Filípková z Olomouce radí ženám, jak být sebevědomé, krásné a cítit se lépe. Založila Nadační fond Krásná srdce pomáhají, angažuje se v charitativních projektech a letos na podzim se také stala Ženou regionu Olomouckého kraje. V celorepublikovém kole soutěže skončila na třetím místě a odnesla si Cenu hejtmanů.

Romana Filípková (na snímku druhá zleva) se stala Ženou regionu Olomouckého kraje 2019. Foto: archiv Romany Filípkové

Vystudovala angličtinu a japanologii. Když se po ročním pobytu v Japonsku vrátila zpátky do České republiky, rozhodla se, že bude ženám pomáhat a radit, jak být se sebou spokojenější. Při studiích přitom nad ničím takovým nepřemýšlela. Pobyt v Japonsku ji ale změnil a dal jí nový impulz. „Japonci jsou perfekcionisté, mají smysl pro detail a ženy o sebe dbají víc než Češky. Potom, co jsem se vrátila domů, mi to chybělo. Proto jsem se začala zabývat kosmetikou a poradenstvím,“ vzpomíná. Když viděla, že i malá rada může pomoct, pustila se do podnikání naplno.

Dělat něco pro druhé

Účast v soutěži Žena regionu pro ni byla překvapením, kdo ji nominoval dodnes neví. „Sama bych se nikdy nepřihlásila, ale tímhle způsobem mě to moc mile potěšilo,“ usmívá se štíhlá černovláska. Soutěž chce ocenit ženy, které dělají něco mimo své běžné povolání, pracují pro druhé. „Že jsem vyhrála v kraji a v celostátním kole získala třetí místo a Cenu hejtmanů, mě zaskočilo a samozřejmě potěšilo. Příběhy všech žen, které se mnou soutěžily, byly velmi silné. Vůbec nejde o to, kdo je lepší, všechny dělají něco krásného a smysluplného,“ upozorňuje.

Společenské chování máme mít z dětství

Nadchla jí i spolupráce s Ladislavem Špačkem, kdy se věnovala etiketě. Ze začátku jí chyběly znalosti, proto začala navštěvovat kurzy pod vedením bývalého mluvčí prezidenta Václava Havla. „Říkala jsem si, že pokud to budu umět, můžu někomu něco předat. S panem Špačkem a jeho spolupracovnicí jsem se spřátelila a pozvala je do Olomouce, vznikla příjemná a přínosná spolupráce,“ pokračuje Romana Filípková. Důležitý je základ vhodného chování získaný v rodině. „Když naše děti dobře vychováme, budou vědomosti předávat dál. To je základ,“ míní.

V celostátním kole soutěže Žena regionu získala Romana Filípková při vyhlašování v Senátu Cenu hejtmanů. „Vítězky všech krajů v České republice jsou nesmírně inspirativní ženy a smekám před prací každé jedné z nich,“ uvedla. Foto: Zbyněk Maděryč

Následně vznikla i kniha Etika obchodníka, kde si Romana Filípková vyzkoušela práci modelky. Stála před objektivem známého českého fotografa Roberta Vana.

Podpora jde, kam má

Kromě poradenství o pleť i ženskou duši je její hlavní náplní Nadační fond Krásná srdce pomáhají. Na začátku byl malý bazar, který uspořádala s kolegyní ve studiu. Časem založila nadační fond s transparentním účtem. „Všechny akce děláme bez nároku na honorář a odměny. Každý přispěje, čím může, někdo donese peníze, jiný jídlo. Přispěvatelé si mohou být stoprocentně jistí, že jejich finance putují tam, kam mají. V tom jsme, myslím, jedineční,“ popisuje. „Pravidelně dvakrát ročně podporujeme Elenku Vojtkovou, dále jsme podpořili útulek pro kočky Pomocné ruce Olomouc, hemato-onkologické oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kde také spolupracujeme s transfúzním oddělením, dále domov seniorů Prostějov a podporujeme další akce i ostatních charitativních organizací, jako je například kabelkový veletrh a podobně,“ dodala Filípková.

Nejhezčí podle ní je, kolik lidí dokážou podobné akce pro druhé spojit. „Dává mi to energii do dalších projektů, práce i osobního života,“ říká předsedkyně správní rady fondu.