Knížka je jistota, že informace v ní někdo ověřil, říká ředitelka olomoucké knihovny

Kulaté jubileum si připomíná olomoucká městská knihovna. Se svými 130 let od založení je dokonce o rok starší než Městská knihovna v Praze. Na největším olomouckém sídlišti aktuálně chystá projekt na novou pobočku.

Funkce knihovny se během několika let změnila. Lidé tam chodí nejen pro knihy, ale i na internet, besedy nebo hry a soutěže. Foto: www.kmol.cz

První čtenáři si v Olomouci chodili půjčovat knihy do Národního domu a to díky dámskému odboru Národní jednoty. „Olomouc byla německým městem, ale Češi byli velmi aktivní, především ženy. Muži o založení dlouho mluvili, ale pak přišla Maruška Pospíšilová a knihovnu zavedla,“ směje se ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková. „Od té doby se ve městě tato tradice udržuje a je velice důležitá, protože s knihou se vždy pojila vzdělanost. Lidé knihovny stále vnímají jako určitou osvětu. Nestává se, že by proti nim někdo protestoval nebo je chtěl zrušit,“ říká.

Muži čtou rádi fantasy

Hlavní budovu má knihovna v centru na náměstí Republiky. Šest poboček je rozmístěných po městě a osm ve vzdálenějších městských částech. Celkově se jejich počet snížil spolu s tím, jak se změnilo rozvrstvení obyvatel Olomouce. „V současné době ovšem usilujeme o novou pobočku, která by byla společná pro tři sídliště. Na rohu ulic Schweitzerova a Zikova se městu vrací kotelna a z ní by mohla nová dvoupatrová knihovna vyrůst. V této lokalitě je potřebná, sídliště mají skoro třicet tisíc lidí a pořádná knihovna tam není,“ vysvětluje ředitelka. Radnice už odsouhlasila investiční záměr a příští rok by se měla následovat architektonická soutěž. Knihovna by měla být zároveň komunitním centrem. Například by se tam mohli scházet rodiče s dětmi. Podle odhadů by se mohlo začít stavět do dvou let. Čeká se na vhodnou výzvu pro získání dotací.

Vizualizace nové pobočky Knihovny města Olomouce na Nových Sadech. Zdroj: www.olomouc.eu

Funkce knihovny se za posledních několik let hodně změnila. „Spousta lidí si myslí, že k nám chodí jen děti a staří lidé, ale není to pravda. Máme hodně pracujících a také muže. Ti čtou severské romány, které jsou tlusté a docela drahé, a fantasy, což jsou zase poměrně dlouhé série. Raději pro ně jdou do knihovny, než aby jim doma zabíraly místo. Matky jsou také velkou kategorií. Začnou k nám chodit s dětmi a už u nás zůstanou,“ popisuje ředitelka a přidává, že lidé k nim chodí také na veřejný internet, besedy, hry a soutěže. Knihovna se snaží být otevřeným místem, všechny akce jsou zadarmo.

Podle ředitelky olomoucké městské knihovny nejvíce používají čtečky padesátníci, mladší lidé sáhnou po knize. Foto: www.kmol.cz

Vůně tisku

Jak se proměnil čtenář? Lenka Prucková očekávala větší zájem o elektronické čtečky. Knihy nicméně nepřeválcovaly. „Všimla jsem si, že mladí lidé mají počítače na práci a filmy, telefony na sociální sítě, ale když přijde na knihu, vytáhnou klasický papírový výtisk. Naopak, čtečky nejvíc používají padesátníci. Spousta lidí má pocit uspokojení z jejich fyzické podoby, potřebují je mít v ruce,“ přemítá. Zásadní je podle ní i to, že dnešní čtenář vyrůstá v jiných podmínkách a už nechce jít do knihovny, která je stará a je cítit starými knihami. „Představuje si knihovnu jako příjemnou a milou. O to se snažíme,“ říká.

Oblíbené knihy

Mezi čtenáři olomoucké knihovny jsou velmi oblíbené ženské romány a díla Vlastimila Vondrušky. „Dokáže dát do románu současnou problematiku, zájem o něj neklesá, je stálicí. Hodně se půjčují americké autorky ženských románů, jako je Nora Robertsová, české spisovatelky Radka Třeštíková nebo Petra Soukupová a třeba Patrik Hartl, který má olomoucké kořeny. Pochopil ženskou duši, což se mužům málokdy povede,“ uvádí Prucková. Dlouhá léta je zájem o severské detektivky a v naučné literatuře vede zdravá výživa a esoterické disciplíny. Dětem by ředitelka knihovny doporučila naučné knihy a zajímavé encyklopedie. „Je třeba jim připomenout i to, že na internetu není všechno. Knížka je poslední jistota, že věci, které tam jsou, prošly nějakou kontrolou a dozorem,“ uzavírá.

Současný čtenář chce knihovnu příjemnou a milou, říká ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková. Foto: www.kmol.cz