V Drahanech má hlavní pramen řeka, která dala jméno celému regionu

Víte, kde pramení řeka Haná, která dala jméno celé oblasti? Hlavní pramen má v Drahanech na Prostějovsku přímo pod bývalou základní školou. Velká Haná teče k jihu, kde u Nových Sadů překonává hranice prostějovského a vyškovského okresu. Po deseti a půl kilometrech se v obci Dědice spojuje s Malou Hanou a po dalších padesáti, už pod jménem Haná, vtéká do řeky Moravy.

Pramen Hané není snadno k nalezení, obec ho chce pro zájemce zviditelnit. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

O pramenu kolemjdoucí informuje i cedulka na budově někdejší školy. „Do budoucna bychom toto místo chtěli víc zviditelnit, udělat posezení, aby zájemci mohli prameniště navštívit, odpočinout si u něj,“ popisuje plány drahanský starosta Milan Marek. K dalším zajímavostem obce patří i snahy o hledání a kutání nerostného bohatství, hlavně uhlí. Šachty se tam objevily už koncem 19. století. Podle historiků se však kýžené výsledky nikdy nedostavily.

O pramenu pod bývalou základní školou informuje i cedulka. Foto: Jan Soldán

 

Městys Drahany leží v nadmořské výšce 630 metrů a i to je důvod, proč se počasí v obci rychle mění. „Je to vidět na jaře, kdy dole všechno kvete a my máme zpoždění určitě dobré dva týdny. Taky zimy jsou u nás tužší, i když dřív bylo mnohem víc sněhu. Přesto nás zimní údržba stojí o něco víc než okolní obce,“ pokračuje starosta. Nejbližším sousedem je Vojenský újezd Březina a podle starosty je spolupráce s armádou dobrá. „S vedením újezdu se potkáváme minimálně jednou ročně, předávají nám aktuální informace, umožnili nám vstup do okrajových částí újezdu. To jinde nebývá zvykem,“ vysvětluje.

Obecní bydlení

Loni v obci se zhruba pěti sty obyvateli opravili silnice a začali s novou střechou nájemního domu. Později se mají pokrývači přesunout na turistickou ubytovnu. Obecních bytů je v Drahanech celkem devatenáct, podle starosty jsou však mezi okolními obcemi spíš výjimkou. Jinde jich tolik nemají. „Zateplujeme ještě dva domy s nájemními byty, jsou plně obsazené a zájem o ně je. Čtyři byty jsou vyčleněny pro lidi v nouzi, čtyři jsou pro seniory, kteří už potřebují pečovatelskou službu. Budeme taky opravovat celý byt a novému nájemníkovi bychom jej chtěli předat do Vánoc,“ říká Milan Marek. „Do rozpočtu to sice nějaký ten peníz přináší, ale taky se musíme o nemovitosti starat. Co se nájemného týče, ceny se nedají srovnávat s bydlením v Prostějově, my máme asi třicet korun za metr čtvereční,“ popisuje.

Kniha plná historie

Drahany se mohou pochlubit i výjimečnou publikací, která mapuje jejich historii a současnost i s okolím. Práce na ni trvala autorovi Janu Soldánovi dva roky. „Jsou tam osobnosti naší obce i regionu, fotografie, události, zajímavosti, třeba povídání o hastrmanech. V obci máme významný strom, Bódovu lípu, která má už tři sta osmdesát let. Několikrát do ní zasáhl blesk, je dutá, ale stále roste a zelená se,“ přidává starosta. Mezi spolky vyzdvihuje dobrovolné hasiče, kteří příští rok oslaví 140. výročí od svého založení a také kroužek, kde se děti věnují lidovému tanci. „Scházejí se čerstvě, od listopadu, snad je to bude bavit a vydrží jim nadšení co nejdéle,“ věří.

Bódova lípa v Drahanech stojí naproti požární nádrži. Foto: Jiří Komárek/Wikipedie

Vánoční strom se v Drahanech rozsvítil na Mikuláše. Konec roku přináší na obecní úřad rekapitulování i plánování nadcházejícího roku. Starosta Milan Marek už teď ví, že se v příštím roce bude dál pracovat na obnově místních silnic, opravit potřebuje parkoviště i chodník u hřbitova a chystá se také projekt na celkovou obnovu hřbitova. „Žádali jsme o dotaci, ale bohužel jsme letos neuspěli. O žádost se pokusíme opět a budeme doufat, že to vyjde,“ doplňuje starosta.