Tovačovská jezera jsou zdrojem vody, za koupání padají pokuty

Tovačovské jezero Donbas je velkým lákadlem, stejně jako další přírodní velké plochy, například pískovna v Nákle. Při koupání je ale třeba myslet na to, že do vody se může pouze ve vymezených zónách. Za porušení jsou až desetitisícové pokuty.

Mapa tovačovských jezer. Zdroj: www.tovacov.cz

Tovačovská jezera jsou rozdělená na pásma. Důvodem není ani tak bezpečnost, ačkoli i to může hrát svou roli. Hlavní je však ochrana pitné vody. Jezera totiž zásobují velkou část Přerovska. Respekt k danému vymezení by proto měl být také v zájmu samotných rekreantů.

Konkrétně jde tedy o jezera Tovačov I – sever a Troubky II. Zde rozhodně není na místě mávnout rukou nad zákazovou značkou. Podle informací policie totiž při koupání v ochranném pásmu může hlídka udělit pokutu až dva tisíce korun, v případě projednání u správního orgánu může sankce dosáhnout až třicet tisíc. Případné nerespektování zákazu vjezdu do celé lokality může znamenat ještě další dva tisíce korun navíc.

Právě ochrana pitné vody je také důvodem zvýšených policejních kontrol kolem Tovačovských jezer. Je tedy dobré zákazové značky respektovat.

Bez obav z postihu se lze koupat pouze na malé části jezera Tovačov III Annín, kde už se netěží, stále však jde o ochranné pásmo vodního zdroje. Prostor vyhrazený pro koupání je na břehu vyznačen cedulemi a na hladině plovoucími bójemi.