Prostějovské platany patří mezi nejhezčí aleje v republice

Jedna z nejkrásnějších alejí v republice roste v centru Prostějova. Stromořadí uspělo v devátém ročníku soutěže Alej roku mezi stovkou dalších.

Stromořadí platanů na Rejskově třídě v Prostějově doplnil v posledních deseti letech pás trvalkových záhonů. Zdroj: Alej roku

V anketě hlasovalo přes sedm a půl tisíce lidí z celé země. Zvítězila nejdelší česká alej památných stromů v Rakovníku se 731 body, prostějovské platany získaly 534 hlasů. Třetí byla alej ke Kozmickým ptačím loukám na Opavsku s 383 hlasy.

Po zisku krajského prvenství pomýšleli Prostějovští i na celkové zlato. „Je nám velice líto, že jsme nezískali nejvyšší ocenění. Přesto je druhé místo v celkovém hodnocení skvělé. Platanová alej je pro všechny z nás tou nej alejí a srdeční záležitostí. Jistě se do dalšího ročníku přihlásíme a budeme bojovat o její celkové prvenství,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Smyslem ankety je přitáhnout pozornost k alejím jako součásti zdravé krajiny. „Všem alejím a stromořadím v naší krajině přejeme stovky let příjemného života s námi, lidmi,“ řekla Marcela Klemensová z pořádajícího ekologického spolku Arnika.