Inscenace inspirované Destinnovou nebo Hirošimou. Mezinárodní divadelní program láká do Mozartea i Trojlodí

Současné divadlo v různých podobách uvede v prvním čtvrtletí Muzeum umění – Divadlo hudby. Půjde o česko-německý divadelně hudební projekt inspirovaný Emou Destinnovou, monodrama z Paříže, či kombinaci klaunerie a fyzického divadla.

Operní ikonu Emu Destinnovou připomene inscenace s názvem Ema Destinn_Bouře a klid. Foto: archiv ProART Company a Tanzkompanie Golde G.

Představení se konají v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea, divadelní zážitek ale čeká diváky unikátně i v hlavním výstavním prostoru v Denisově ulici. Právě premiérou Impression francouzské choreografky Marie Gourdain v Trojlodí zahájí v muzeu letošní divadelní program. „Autorská performance je inspirovaná aktuální výstavou ze sbírek grafiky. Inscenační tým vytvoří představení přímo pro náš hlavní výstavní prostor, na moderní grafiku bude reagovat pohybem a hudbou,“ uvedl dramaturg Petr Dvořák. Performance pro dvě tanečnice a hudebníka měla premiéru ve čtvrtek 16. ledna a další dvě uvedení následují hned 17. a 18. ledna.

Pěvkyně, herečka i tanečnice

V neděli 9. února by měli zbystřit zájemci o hudební divadlo. Inscenace Ema Destinn_Bouře a klid je česko-německý hudebně divadelní projekt inspirovaný světoznámou operní pěvkyní a ikonou Emou Destinnovou, od jejíhož úmrtí uplyne devadesát let. „Jevištní mozaikou choreografa a tanečníka Martina Dvořáka a autorky textu Aleny Mornštajnové prostupují písně Destinnové z cyklu Zahrada srdce a písně Antonína Dvořáka,“ přiblížil dramaturg. Operní sopranistku střídavě ztělesňují tanečnice Irene Bauer, herečka Kateřina Jebavá a operní pěvkyně Kateřina Beranová.

Představení o Emě Destinnové vzniklo v koprodukci české ProART Company a Tanzkompanie Golde G. sídlící v braniborském Cottbusu. Foto: archiv ProART Company a Tanzkompanie Golde G.

Pohybovou novinku Kouzelník Hirošima uvede Muzeum umění 20. února. „Autorská dvojice Andrea Miltnerová a Jan Komárek si v ní pohrává se známou historickou válečnou událostí. Šetří výrazným pohybem a soustředí se na emoci odehranou hluboko v nitru jedné bytosti,“ dodal Dvořák. Minimalisticky řešená scéna a světelný design Jana Komárka spolu s kostýmy dávají vyniknout pohybovým dovednostem Andrey Miltnerové a apelují na divákovu schopnost imaginace.

Bonjour Olomouc

Francouzský host zahraje v Mozartu dne 12. března. Herec Bertrand Constant představí monodrama Charles Péguy le visionnaire. Spisovatel a básník Charles Péguy je v srpnu roku 1914 připraven zapojit se do války. Zatímco se chystá zavřít sídlo svého časopisu Cahiers de la Quinzaine, navštíví ho v redakci mladý novinář. Mezi oběma muži se rozvine velmi živý, někdy až bouřlivý dialog, který Péguymu umožní znovu se vrátit k stěžejním momentům svého života. „Představení se koná v rámci festivalu francouzské kultury Bonjour Olomouc. Uvedeme jej ve francouzštině s titulky,“ upřesnil Dvořák.

Poslední multižánrovou inscenaci uvede muzeum ve čtvrtek 19. března. Dvojpředstavení s názvem O humoru / Absolutely divadelní skupiny Squadra Sua sídlící v pražském prostoru Jatka 78, spojuje komickou klauniádu a fyzické pohybové divadlo.