Olomoucký kraj pomůže s provozem prodejen nově i v místních částech obcí

Kostel, hospoda, hasičský sbor či fotbalový klub. Pokud chtějí být i ty nejmenší vesnice živé a neztrácet obyvatele, potřebují alespoň základní služby a organizace. Patří k nim i místní obchod. Jeho provoz však není vždy jednoduchý. Pomoc nabízí dotace Olomouckého kraje.

Stále častěji se na vesnicích starají o maloobchod podnikatelé původně vietnamské národnosti. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Hodně lidí dnes preferuje i přes nutnost dojíždění nákupy ve velkých obchodních centrech. Místní vesnické prodejny přesto stále mají svou nezastupitelnou roli. Poslouží k rychlému nákupu, kdy se delší cesta do supermarketu nevyplatí časově ani finančně, ještě důležitější jsou ovšem pro starší a méně pohyblivé obyvatele. Přítomnost obchodu v obci bývá často jedním z  kritérií při úvahách o případném stěhování jinam. Jenže tržby v malých prodejnách bývají mnohdy nízké a je problém jejich provoz i přes veřejný zájem udržet.

Skupina COOP žádá po obcích příspěvek

Jednou z nejčastějších značek, s nimiž se lze na prodejnách v menších hanáckých obcích potkat, je zkratka COOP, která patří Svazu českých a moravských družstev. Ten udržuje provozovny i v řadě vesnic s minimálním počtem obyvatel, na jejich chod pochopitelně nechce doplácet. „U našich prodejen pravidelně kontrolujeme jejich hospodářský výsledek. Pokud se ocitnou v záporných číslech, analyzujeme výši ztráty a portfolio nákladů v podobě energií, mezd a podobně. Poté vstupujeme do jednání se zástupci obcí, zda jsou ochotni na provoz ztrátové prodejny přispívat. Takové příspěvky se pohybují řádově ve výši stovek korun až maximálně desítek tisíc ročně,“ popsal běžný mechanismus mluvčí Skupiny COOP Lukáš Němčík.

Obce prodejny chtějí, proto platí

Podobnou praxi potvrzují i představitelé středomoravských vesnic, kde obchody pod značkou COOP fungují. „Z předloňských sedmdesáti tisíc korun se požadovaný příspěvek loni zvýšil na sto tisíc. Je to celkem logické, zvedá se minimální mzda i ceny za energie. Provozování obchodu je pro nás důležitá služba, dá se říci takřka sociálního charakteru,“ řekla Dagmar Kubzová, starostka obce Lazníčky na Přerovsku se zhruba dvěma stovkami obyvatel.

Nově mohou Olomoucký kraj žádat o dotace na podporu venkovských prodejen i místní části obcí. Foto: AČTO

Podobně hovoří i starosta přibližně dvakrát větší Třeštiny na Mohelnicku František Laštůvka. „Loni jsme Skupině COOP přispěli na provoz prodejny částkou sto tisíc korun. Nově to má být už sto dvacet tisíc. Obchod u nás chceme udržet a víme, že běžný živnostník se sem nepohrne. Pro nás je to velmi důležitá služba našim občanům,“ zdůraznil.

Šancí je dotace od kraje

Právě na provoz malých koloniálů v obcích může sloužit dotační titul, který vypisuje Olomoucký kraj v rámci svého programu na rozvoj venkova. Hejtmanství letos uvolní více než šedesát milionů korun. „Stejně jako v minulých letech budeme obcím opět přispívat na pořízení projektové dokumentace, opravy kulturních domů nebo právě podporu malých prodejen. Tento program jsme poprvé vyhlásili vloni a zaznamenal mimořádný zájem. Nově o něj budou moci žádat i místní části větších vesnic,“ přiblížil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Žádosti o dotace začíná krajský úřad přijímat ve druhé polovině ledna. Pro žadatele připraví informační semináře a nabídne i telefonickou podporu. „Tuto dotaci jsme zatím nevyužili, ale teď už o tom uvažujeme,“ přemítá starostka Lazníček Dagmar Kubzová. Naopak v Třeštině na provoz obchodu krajskou podporu čerpali. „Padesát tisíc jsme dali my a padesát právě prostřednictvím dotace kraj. Předpokládám, že takto pomůže i v dalším roce. Přestože ne všichni zastupitelé souhlasili, příspěvek na prodejnu jsme opět schválili. I kdyby kraj nedal nic, jsme připraveni svou část znovu zaplatit,“ deklaroval starosta Laštůvka.