Ze staré výměničky na olomouckém sídlišti je kulturní centrum

Proměnit nevyužitou budovu bývalé výměníkové stanice uprostřed sídliště se povedlo během loňského roku v Olomouci. V Dobnerově ulici tam vzniklo umělecko-edukační centrum Art Rubikon.

Nové olomoucké umělecké a vzdělávací centrum Art Rubikon otevřelo koncem loňského roku v Dobnerově ulici. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Centrum nabízí tři učební zóny, největší z nich je přednáškový sál Art32 s výstavní plochou Art Galerie. Součástí centra bude také keramická dílna Art Keramik. Prostor Art Galerie má ambici prezentovat současné české i zahraniční umělce. Ročně chystá osm autorských výstav obrazů, grafiky, plastik a dalších žánrů. „Součástí centra je také umělecká kavárna Art Kafé, která zve nejen k posezení u kávy či vína nebo na snídani, ale také k občasnému poslechu hry na piano,“ sdělila zakladatelka centra Bronislava Paučková.

Možnost ročního členství 

Učební zóny i sál jsou k dispozici také k pronájmu pro pořádání soukromých akcí, firemních seminářů, školení, teambuildingů a dalších aktivit. Stejně tak objekt poslouží pro kurzy, workshopy, semináře a besedy různého zaměření od umělecky orientovaných, řemeslných a rukodělných přes umělecko-historické až po přírodovědné a technické. „V nabídce jsou také programy z oblasti manažerského vzdělávání a seberozvoje, výuka cizích jazyků, cestovatelské přednášky a programy pro rodiče s dětmi. Na své si v Art Rubikonu přijdou všechny věkové skupiny, děti předškolního věku, žáci a studenti, dospělí i senioři,“ uvedla manažerka Umělecko-edukačního centra Veronika Fantová. Za 300 korun lze v Art Rubikonu získat roční členství, které představuje desetiprocentní slevu na všechny akce v centru.

Art Rubikon se chce věnovat kromě výstav také kurzům, besedám a dalšímu programu určenému od předškoláků po seniory. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Organické umění jako stálá expozice

V Art Rubikonu na návštěvníky čekají čtyři plastiky olomouckého sochaře Jana Dostála vytvořené na míru. Objekty jsou ze série Rotation, ve které autor pracuje se základními geometrickými tvary. V bývalé výměničce jsou díla Rubikon vzniklá ze čtverce. „Objekty určuje největší čtverec a všechny ostatní jsou menší vždy tak, aby se další vešel do předešlého. Zmenšování pokračuje až do nuly. Následně segmenty rotují podle daných os na základě počítačové simulace. Díky dodržení řádu postupného pootočení vzniká organický tvar,“ vysvětlil Jan Dostál. Na střeše je umístěna jeho rozměrná práce Rubikon, v interiéru tři menší plastiky Rubikon I.-III.

Zleva: První výstavu měla v Art Rubikonu slovenská umělkyně Lea Fekete, zakladatelka centra Bronislava Paučková, sochař Jan Dostál, jehož plastiky budou prostor dlouhodobě zdobit. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Aktuální výstavou jsou obrazy malíře, ilustrátora, básníka a sochaře Petra Válka, pro jehož díla je typický černý humor, nadsázka nebo naopak smutná poetická nálada. K vidění je do 21. února. Víc k programu lze najít na webu www.artrubikon.com.

Art Rubikon zve návštěvníky, aby se stali jeho součástí

Nápad na vznik umělecko-edukačního centra nosila v hlavě jeho zakladatelka Bronislava Paučková několik let. Jeho uskutečnění ve starém technickém objektu v městské části Tabulový vrch je pro ni srdeční záležitostí. V sousedství prožila dětství.

Co vás vedlo k otevření centra?

Art Rubikon jsem založila s tím, že to bude nadstavba mých dvou olomouckých galerií (Rubikon a Bohéma, pozn. red.), kterým se věnuji už osmnáct let. Jako bývalá kantorka jsem chtěla, aby děti mohly tvořit i jinde než jen ve škole, aby mohly být součástí galerie, přímo v uměleckém prostředí.

Jaká byla cesta k naplnění takového snu?

Dlouhá, plány trvaly několik let. Spolek jsme pak založili na začátku roku 2017. Tehdy jsme měli jen několik kurzů, pro které jsme si půjčovali prostory Galerie Bohéma. Hlavně jsme ale žili projektovými přípravami. Přemýšleli jsme, jestli zastavíme část patra nebo celý prostor, jestli na to budeme mít, kde si půjčíme, kolik dostaneme, když požádáme o dotaci. Nakonec jsme získali dotaci okolo třinácti a půl milionu korun, celkové náklady jsou okolo dvaceti milionů. Stavbu jsme zahájili v lednu 2019 a do konce listopadu bylo hotovo.

Kolik členů spolek má?

Okolo dvaceti. Předpokládáme ale, že tím, že členové spolku budou mít slevu na všechny akce, vytvoříme komunitu ať už z dětí nebo seniorů, kteří sem budou rádi chodit a budou se vzdělávat zejména v oblasti uměnovědné. Chceme, aby se centrum využilo na maximum, proto budeme pořádat i kurzy z jiných oblastí a koncerty i cestovatelské besedy.