Věříme v další evropské talenty, říká manažer regionální fotbalové akademie

Za stolem v kanceláři denně prosedí čtyři až pět hodin. Další stráví Jakub Beneš na schůzkách nebo s telefonem v ruce. Jako manažer Regionální fotbalové akademie Olomouckého kraje musí zajistit kompletní servis pro pět desítek dětí.

Manažer regionální fotbalové v Olomouci Jakub Beneš. Foto: archiv J. B.

Do dorostu hrál Jakub Beneš za Sigmu. Fotbal vždycky miloval, doma v Bohuňovicích nedaleko Olomouce se mu proto věnoval dál na krajské úrovni. Zároveň se pustil do kurzu trenérské licence. Když ho dokončoval, naskytla se mu nečekaná příležitost. V jeho domovském klubu hledali náhradu za jednoho z mládežnických trenérů a tehdy sedmnáctiletý čerstvý kouč neváhal.

Z Bohuňovic do Sigmy

Na starost dostal přípravku. Jako trenér si však žádné velké ambice nedělal, proto vedle fotbalu vsadil také na studium práv. Spousta lidí si klepala na čelo, proč si vybral dvě tak rozdílné věci. Právě vzdělání mu však později otevřelo dveře do velkého fotbalu.

Po čtyřech letech změnil trenérské působiště. Oslovil ho tehdejší šéftrenér přípravek Sigmy František Nepožitek. Beneš v krajském městě rok působil právě u nejmenších, poté se přesunul na pozici asistenta trenéra v dorosteneckých kategoriích.

Do manažerského prostředí si jej vyhlédl Jaromír Gajda, dlouholetý funkcionář klubu a předseda spolku. „Měli jsme spolu několik setkání. Z naší debaty plynulo, že lidí, kteří by pro fotbal chtěli dělat tolik potřebný servis a věnovat se rozvoji klubu, mnoho není. Viděl jsem v tom výzvu,“ komentoval Beneš.

Na právnické fakultě se zlepšil v komunikaci a dovednosti zužitkoval ve chvíli, kdy se v Olomouci otevírala regionální fotbalová akademie spadající pod Fotbalovou asociaci České republiky. Přihlásil se do výběrového řízení na funkci jejího manažera a uspěl.

Kafe k jednáním nepotřebuji

Olomoucká regionální fotbalová akademie sídlící na Základní škole Heyrovského zahrnuje kategorie hráčů do čtrnácti a patnácti let. Maximálně se v ní může zdokonalovat padesát dětí, momentálně se Beneš spolu s devíti trenérskými kolegy trenéry stará o 46 talentů. „Máme na povel kluky z různých míst Olomouckého kraje – Olomouce, Šumperka, Jeseníku, Přerova nebo Prostějova. Do akademie se ale za čtyři roky jejího fungování dostali i kluci z menších oddílů jako třeba z Kozlovic nebo Soběchleb. Šanci tak má opravdu každý,“ poznamenal. „Hráči jsou v akademii od pondělí do pátku, zajišťujeme jim společné tréninky, stravování nebo ubytování na internátu. O víkendu pak ve svých klubech hrají mistrovské zápasy,“ přiblížil.

„Máme na povel kluky z různých míst Olomouckého kraje – Olomouce, Šumperka, Jeseníku, Přerova nebo Prostějova,“ přibližuje práci regionální fotbalové akademie Jakub Beneš. Foto: archiv J. B.

Všem se musí postarat také o dopravu po Olomouci. V kontaktu zůstává s rodiči hráčů i jejich učiteli. Ve školní tělocvičně nebo na umělé trávě v areálu se trénuje především v zimním období. Dokud to počasí dovolí, využívá akademie rozšířený areál na Nových Sadech. Pro její účely jsou k dispozici tři travnatá hřiště a dvě velké šatny. „Osobně se ale po hřištích pohybuji málokdy. Spíš sleduji až víkendová utkání a sem tam nějaký trénink,“ přiznává Beneš, pro něhož je práce ve fotbale koníčkem. Jak říká, zároveň ho vyčerpává i dobíjí. Spolehnout se navíc může na pevné rodinné zázemí.

O svém zaměstnání říká, že je hodně pestré. Nesedí jen u stolu za počítačem, odpoledne běhá po různých setkáních a poradách, jedná se sponzory, politiky, úředníky. „Moc šálků kávy přitom ale nevypiji. Kafe jsem se naučil pít před půl rokem a jedno denně je pro mě moc,“ glosuje s úsměvem.

Nejen manažer, ale i vedoucí

Fotbal se u dětí snaží co nejvíce zpopularizovat. S kolegy z akademie proto pořádá ukázkové tréninky pro trenéry a oddíly z Olomouckého kraje. „Chceme, aby lidé sport vnímali jako nedílnou součást svého životního stylu. Naším posláním je přivádět nejen k fotbalu, ale ke sportu obecně další a další děti,“ potvrdil Beneš a současně si posteskl, že chuť sportovat u dětí a mládeže slábne.

Sigma je v počtu odchovanců hrajících nejvyšší soutěže velmi silná. Od roku 2016 může těžit i ze spolupráce s Regionální fotbalovou akademií. Zdroj: www.facebook.com/RFAOlomouc

Kromě Regionální fotbalové akademie Olomouckého kraje se bohuňovický rodák angažuje také u české fotbalové reprezentace do devatenácti let.

Jako technický vedoucí vyráží jednou za měsíc na reprezentační srazy, povětšinou do zahraničí. Například letos v březnu zamíří do Nizozemska, kde na výběr kouče Kozla čeká elitní fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy.

Akademie se doplňují

Na manažerské úrovni se Beneš angažuje ještě u mládeže Sigmy. Její klubová akademie a regionální fotbalová akademie se v Olomouci za podpory fotbalové asociace vzájemně doplňují. „Sigma má na Základní škole Heyrovského ve formě sportovních tříd zavedenou úspěšnou spolupráci. Regionální fotbalová akademie tak na tuto tradici pouze navázala. Díky existenci a propojení obou akademií se může olomoucký fotbal oficiálně řadit mezi jedno z top deseti nejlepších fotbalových center v republice,“ objasnil Jakub Beneš.

„Všichni věříme, že za pár let bude po evropských trávnících opět běhat celá řada odchovanců olomouckého fotbalu, jako to bylo za dob Davida Rozehnala, Tomáše Ujfalušiho nebo Radoslava Kováče. Děláme pro to maximum,“ dodal na závěr.