Jindřich Štreit fotografoval všeobecné sestry. Snímky jsou poctou jejich práci

Fotografie zachycující náročnou práci všeobecných sester jsou do konce ledna k vidění v olomoucké Galerii Šantovka. Tématu putovní výstavy se tři měsíce věnoval známý fotograf Jindřich Štreit.

Štreit loni od května do července fotografoval sestry v reálných pracovních situacích na různých klinikách a odděleních Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice Šternberk, Vsetínské nemocnice a v Hospicu Sv. Lukáše v Ostravě. Vzniklo více než čtyři tisíce snímků, z nichž pořadatelé vybrali na výstavu 24 fotografií. „Oslovili jsme profesora Štreita proto, že je to člověk se srdcem na dlani a fotí život takový, jaký je. Všechny pořízené fotografie jsou velmi důvěrnými obrazy z každodenní práce zdravotních sester, například na dětské klinice, operačních sálech, na oddělení geriatrie, v porodnici nebo na urgentu,“ popsala projekt Jsem sestra jeho garantka Libuše Winklerová z olomoucké pobočky Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester.

Rozhodnout, které fotky upřednostnit, nebylo snadné. „Snažili jsme se, aby výstava poskytla divákům komplexní pohled na pestrou, ale nelehkou praxi nelékařského nemocničního personálu,“ řekla Winklerová.

Expozice iniciovaná spolkem je hlavní českou akcí celosvětové kampaně Nursing Now, kterou v květnu zakončí připomínka 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale.

Patronkou je vévodkyně Kate

Globální projekt pod hlavičkou The International Council of Nurses a World Health Organization má podle pořadatelů kampaně zviditelnit význam sester, podpořit jejich vliv a maximalizovat jejich přínos pro společnost. Patronkou je vévodkyně z Cambridge Kate Middleton. Chce touto formou vyjádřit poděkování sestrám na celém světě za to, co denně dělají. Patrony pro Českou republiku jsou Štefan Margita a Hana Zagorová. Kampaň Nursing Now běží již od roku 2018 a vyvrcholí 12. května.

Výstava bude v prostorách olomouckého nákupního centra do 31. ledna. Z Olomouce pak výstava zamíří postupně do Ostravy, Zlína, Českých Budějovic, Hradce Králové, Ústí nad Labem a její poslední zastávkou bude Praha.