Spolek Báječný ženský z Majetína má jméno i za hranicemi obce

O tom, že v Majetíně na Olomoucku jsou báječné ženské, se ví široko daleko. Aby ne, tamní seniorky, které si říkají Báječný ženský, svými vystoupeními baví publikum od roku 2006.

Jednou z tradičních majetínských akcí je neckiáda, soutěž plavidel všeho druhu pro děti i dospělé. Koná se o prázdninách u rybníka Hliník. Foto: archiv obce

Šestnáct seniorek skupiny se v Majetíně schází každý čtvrtek. Vždy o půl páté odpoledne, nejstarší z nich je 81 let. Naposledy se chystaly na první letošní vystoupení, kterým byl 18. ledna 3. Kokorský Motoples. „Začínáme čtrnáctý rok a musíme poděkovat našim chlapům, že nás podporují,“ říká vedoucí souboru Marie Pivcová. Prozrazuje, že za dobu fungování se členky ještě nestihly pohádat a když se některé něco nelíbí, jednoduše to řekne. „Jsme výborné holky, každá něčím přispěje, třeba něco honem spíchne, spraví sukni. Na naše čtvrtky se těšíme, povykládáme si, zatančíme a už teď vymýšlíme nové číslo na letošní rok. Jsme výborná parta, opravdu,“ pochvaluje si vitální seniorka.

S „holkami“ je zvou na akce do okolních obcí a také do Olomouce. Pravidelně například vystupují na soutěži Babička roku Olomouckého kraje. „Každý rok mají nové téma, vždy přijdou s neotřelým a vtipným nápadem. Předvedly už cikánské vystoupení, čardáš, byly za černošky nebo tančily country. Radují se, udržuje je to v kondici a baví i diváky. Těší nás, že je máme,“ přidává majetínská starostka Miroslava Zavadilová.

Majetín folklorní

Nejen Báječný ženský se v Majetíně starají o zábavu. Přes rok kalendářem prostupují různá folklorních vystoupení. Například únorové vodění medvěda nebo hodové oslavy s neckiádou. „Folklorem žije celá obec. Hlavními aktéry je folklorní soubor Majetínek, jehož členové jsou nejen dospělí, ale i děti. První velkou akcí na začátku každého roku je masopustní průvod. Pyšní jsme i na kácení máje. Obyvatelé, ulice nebo jednotlivé spolky mezi sebou soutěží a vytvářejí vlastní program,“ pokračuje starostka. Každý rok má jiné zaměření. „Loni jsme měli název Majetín hledá talent, kde se lidé snažili předvést všechno, co umí. Takže jsme měli baletku, taneční vystoupení a předvedly se samozřejmě i Báječný ženský,“ líčí.

Spolek Báječný ženský z Majetína brzy oslaví patnáct let. Foto: archiv obce

Komunitní centrum pro spolky

Práce na obecním úřadě je ale hlavně shánění peněz na zvelebování vesnice. Loňský rok patřil v Majetíně hlavně rekonstrukci místní základní školy, která se rozrostla o novou podkrovní učebnu. „U nás je první třída samostatně, druhá je spojená se třetí a čtvrtá s pátou. Dětí ovšem přibývá, proto jsme se rozhodli druhou a třetí třídu rozdělit. Nové prostory chceme využívat i pro mimoškolní aktivity, třeba v únoru se tam odehraje cestovatelská beseda s Jiřím Márou,“ vysvětluje Miroslava Zavadilová. Budova díky rekonstrukci získala i výtah, novou střechu a opláštění. Celkem se náklady vyšplhaly na 19 milionů korun.

Únorové vodění medvěda je pravidelnou součástí majetínského folklorního kalendáře. Foto: archiv obce

Velké plány mají Majetínští i pro letošní rok. Rádi by začali se stavbou komunitního centra. Plánují ho několik let. „V roce 2004 jsme koupili nemovitost u kostela, původně jsme ji chtěli rekonstruovat. Pak se ale ukázalo ekonomičtější objekt zbourat a postavit nový. Netrpělivě čekáme na výsledek žádosti o dotaci a pokud bychom uspěli, začneme se stavbou v polovině roku,“ přibližuje starostka.

Novostavba v centru obce by měla sloužit především všem místním spolkům. V Majetíně je jich dohromady deset. Své místo tam najde i keramická dílna a komunitní pracovník. „Pokud by dotace nevyšla, záleželo by na rozhodnutí zastupitelstva, zda bychom do projektu šli. Rozpočet je třicet milionů korun, určitě bychom si pak museli vzít větší úvěr,“ popisuje Zavadilová. Podobně netrpělivě vyhlíží i rozhodnutí o přidělení grantu na cyklostezku s dvacetimilionovým rozpočtem spojující obec s nedalekou Krčmaní. Jde hlavně o větší bezpečnost cyklistů. Lidé jezdí na návštěvy, děti do školy. Současná cesta není v dobrém stavu, navíc přibývá aut.

Mikroregion Království spojuje obce kulturou i sportem

Mikroregion Království, který loni oslavil dvacet let od založení, zahrnuje čtrnáct obcí. „Pořádali jsme menší oslavu k připomenutí výročí. Konala se na Pivních a gulášových slavnostech ve Velkém Týnci,“ připomíná událost předsedkyně sdružení Miroslava Zavadilová. Mikroregion se zaměřuje především na stmelování obyvatel prostřednictvím kulturních a sportovních akcí. Přínos má i pro vedení obcí. „Jako starostové si sdělujeme zkušenosti, potkáváme se každý měsíc, jen výjimečně se někdo omluví,“ říká předsedkyně. Mikroregiony jsou tak podle ní stále důležité, přestože dnes existují vedle místních akčních skupin, které propojují spolky i podnikatele. Jednou z prvních letošních akcí, kterou má Mikroregion Království na svých bedrech, je začátkem února tradiční Hanácký bál v olomouckém RCO. „Je to už jeho dvacátý sedmý ročník. Jde o vyhlášený bál, který vždy pořádal folklorní souhlas Týnečáci a letos jsme záštitu převzali my. Hlavním hostem bude Jožka Černý a samozřejmě i soubory z celé Hané,“ doplňuje Miroslava Zavadilová.

Mikroregion Království letos převzal záštitu nad Hanáckým bálem 1. února v Olomouci. Foto: archiv mikroregionu