Řemesla jsou v pozadí, řezbářská škola v Tovačově mívá ovšem první ročník plný

Střední škola řezbářská v Tovačově na Přerovsku má dlouhou tradici. Vychovává šikovné truhláře a řezbáře z různých částí České republiky. Novinkou je studium designu interiéru a nábytku. Obor škola otevřela loni v září poprvé. Zájem je velký.

Model typického středověkého kláštera měl na délku tři a na šířku dva metry. Zdroj: Střední řezbářská škola Tovačov

Žáci se v novém oboru učí konstruovat nábytek, hodně pracují s počítači, kde pomocí speciálních 3D programů navrhují celé interiéry. „Pracují také s 3D tiskárnou a CNC routerem. Je to obor určený spíš pro žáky, které baví počítače a jsou technicky zaměření. Ovšem i tady platí, že by samozřejmě měli být také manuálně zruční, protože kromě počítačového designování mají i hodiny v ateliéru designu, kde vytvářejí modely,“ vysvětlila ředitelka tovačovské školy Alexandra Stránělová.

Designéři s řezbáři půl na půl

Jelikož jde o výjimečné zaměření, škola nechce trh přesytit absolventy. Otevřela tedy pouze půlku třídy, druhou polovinu doplňují žáci z řezbářského oboru. „Půl třídy designerů a půl třídy řezbářů bychom chtěli zachovat i do budoucna. Zájem o studium novinky u nás byl a podle toho, jak se bavíme se žáky prvního ročníku, jsou s výběrem a studiem velmi spokojení. Stejně tak máme z rodičovských schůzek kladné ohlasy i od jejich rodičů,“ pokračovala ředitelka školy. Přidala, že u nich studují žáci nejen z Olomouckého kraje, ale i ze Zlínského, z Brna, Vysočiny, dokonce i z Tábora. „Určitě lze říct, že ze všech koutů České republiky,“ shrnula.

Mladí řezbáři při výrobě figury orla na zrcadlo. Zdroj: Střední škola řezbářská Tovačov

Umět nábytek vyrobit i renovovat

Kromě čtyřletého nového maturitního oboru nabízí Střední škola řezbářská Tovačov s maturitou ještě uměleckořemeslné zpracování dřeva se zaměřením na práce řezbářské a učební obory truhlář a truhlářské práce zaměřené na zpracování dřeva. „Základem odborné výuky je práce s masivním dřevem, což je sice pro školu finančně mnohem náročnější, ale při uplatnění na trhu práce určitě lepší. Řemeslníci, kteří takovou práci ovládají, chybějí. Naši absolventi dovedou nejen vyrobit nábytek zdobený řezbou, ale také renovovat i staré a starožitné kusy. Výjimkou není, že pak pokračují v dalším studiu,“ uvedla Alexandra Stránělová a současně přiznala, že mít plné třídy není snadné. „Udělat nábor do prvního ročníku není vůbec jednoduché. Řemesla jsou na ústupu, žáků vycházejících z devátých tříd je stále málo. Spousta žáků i rodičů má zájem o gymnázia, obchodní akademie, průmyslovky. Řemesla jsou ještě pořád upozaděná, ale nám se naštěstí daří první ročník plnit. Doufám, že tomu tak bude i nadále,“ věří ředitelka.

Šachy pro prezidenta

Šikovnost žáků Střední řezbářské školy v Tovačově dokládá především jejich práce. Výrobky každoročně obdivuje veřejnost na vánoční výstavě, pochlubit se mohou i mnoha originálními výtvory a zakázkami. Před několika lety se například zúčastnili soutěže švédského velvyslanectví a vyrobili sochu s názvem Los z výrobního odpadu, který vzniká při práci na dřevoobráběcích strojích. Dílo reprezentovalo Olomoucký kraj na výstavě. Vytvořili také haptický model olomoucké radnice, a nevidomí si ji tak mohou prohlédnout rukama.

Šachy pro prezidenta Miloše Zemana, které pro něj při jeho návštěvě Olomouckého kraje v roce 2016 vyrobili v řezbářské škole v Tovačově. Zdroj: Střední škola řezbářská Tovačov

Nejen prostorově byl velkým projektem model středověkého kláštera, pivovaru a chmelnice. Možná ještě významnější byly šachy, které při své návštěvě Olomouckého kraje dostal darem prezident Miloš Zeman. „Jednotlivé figury vycházely z pěti okresů a byly stylizací jejich dominant. Sloup Nejsvětější Trojice z Olomouce byl králem, vysílač Praděd dámou a například mírovská věznice věží. Pěšce tvořil jednoduchý osmiúhelník a ztělesňovaly osm měst,“ popsala ředitelka školy. Šachovnici z javorového a ořechového dřeva po okrajích zdobila řezba a zlacení. „Výroba trvala přes jeden měsíc a podíleli se na ní tři učitelé odborného výcviku, žáci soustružili figury a měli na starost dokončovací práce. Že jsme takové dílo mohli vyrobit a panu prezidentovi předat, byla pro nás čest,“ doplnila Alexandra Stránělová.