Hrajete golf? ptali se českého hokejisty v Turecku. Angažmá si přesto pochvaluje

Hokeji se nemusíte věnovat jen v tradičním prostředí, jaké skýtá Česko, Slovensko, Finsko nebo Kanada. Prostějovský odchovanec Nicholas Lang je toho důkazem. V letošní sezoně nastupuje v Turecku a nevylučuje, že tam zůstane i nadále.

Nicholas Lang (sedící s tabulkou v ruce) chystá pro turecké spoluhráče kemp. Do budoucna by u něj nemuselo zůstat. Foto: archiv N. Langa

Když Nicholas Lang před sezonou řešil nabídky, nejvíce jej oslovila ta z Turecka. Země ležící zčásti v Evropě a zčásti v Asii rozhodně nepatří mezi hokejové velmoci, popularita rychlé kolektivní hry ale u jejích obyvatel roste. Některé atraktivní zápasy dokonce vysílá televize.

Na druhou stranu – Turků, kteří hokej neznají nebo mu nerozumí, se pořád najde dost. „Jednou jsem šel po ulici s hokejkami a paní se mě zeptala, jestli hraji golf,“ svěřil se Lang s humornou příhodou.

Hráč, trenér i skaut

V klubu Gümüs Patenler SK z tureckého hlavního města Ankary má více povinností. Tým složený převážně z domácích hokejistů jako hrající trenér vede, navíc mu pomáhá i jako skaut. „Dříve jsem jako hráč přišel do kabiny a věděl, s kým hraji a co budeme hrát. Teď to celé musím vymyslet a zorganizovat. Není to ale nic složitého,“ odmítá brněnský rodák, že by pro něj více funkcí představovalo neřešitelnou situaci.

Jeho zápasový den se nijak neliší od těch v ostatních státech. Po srazu, rozcvičce a taktické přípravě následuje rozbruslení a utkání. Z tribun ho průměrně sleduje 100 až 150 diváků, na některých střetnutích jsou návštěvy i vyšší.

Hokejový tým Gümüs Patenler SK, Nicholas Lang na snímku druhý zleva. Foto: archiv N. Langa

Se spoluhráči využívá dvaadvacetiletý Lang dva stadiony, posilovna a jeho bydliště se nacházejí blízko sebe. Obojí mu hradí klub, stejně jako stravu, dopravu metrem, pojištění či letenky.

Na Turcích odchovanec hokeje v Prostějově oceňuje zejména jejich přístup a laskavost. O hokejisty ze zahraničí se podle jeho slov starají jako o vlastní děti. „Pokud vás mají rádi i mimo led, hrozně si vás hýčkají. Když mohou, pomohou s každým problémem. Vlastně máte přednost, protože něco umíte,“ popisuje.

Pro Turky bych rád rozjel akademii

O úrovni tureckého hokeje říká, že se liší tým od týmu. Některé snesou srovnání s celky z české druhé ligy (třetí nejvyšší úrovně v Česku – pozn. red.), jiné s krajským přeborem a jiné s okresem. Když ovšem nastoupí dva nejlepší proti sobě, slibuje to zajímavou podívanou.

Nicholas Lang si vybral neobvyklou hokejovou destinaci, v Ankaře hraje, trénuje a ještě skautuje. Foto: archiv N. Langa

Hokejová sezona trvá v Turecku šest měsíců. Nejprve se během čtyř měsíců uskuteční dvanáct zápasů základní části. Pokud mužstvo postoupí do vyřazovacích bojů, čekají ho další dva měsíce a opět dvanáct duelů. „Finanční podmínky jsou stejné jako v české první lize, za postup jsou navíc bonusy. V Turecku se mi moc líbí. Když se s majiteli dohodneme na smlouvě, budu tu pokračovat,“ prozradil útočník, jenž předtím působil v Kanadě, USA i v Německu.

S koncem ledna se pustí do pořádání hokejového kempu. S učenlivými tureckými hráči na něm plánuje pilovat nedostatky. Do budoucna – pokud zůstane a vše půjde, jak má – by rád v Ankaře založil i akademii. „Kluky hokej baví, ale je mi jasné, že to s nimi bude běh na dlouhou trať,“ uvědomuje si Nicholas Lang.