Ve Velkém Týnci staví chráněné bydlení pro seniory. Obec chce starší obyvatele udržet

Téměř deset let trvalo, než se ve Velkém Týnci na Olomoucku pustili do rekonstrukce tamního zdravotního střediska. Podle plánů by se teď mělo rozrůst o další budovu, zůstanou čtyři lékařské ordinace, nově navíc nabídne patnáct bezbariérových bytů. Celkem za asi 45 milionů korun.

Ve zdravotním středisku ve Velkém Týnci na Olomoucku budou po proměně lékařské ordinace i chráněné bydlení. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Do práce se stavební firma pustila loni v říjnu. Na středisku vyroste nadstavba a nová část vznikne z bývalé kotelny. „Začali jsme tím, že jsme museli postavit pod stávajícím zdravotním střediskem kotelnu novou. V lednu bagr všechno srovnal se zemí, aby firma mohla začít stavět druhou část, která bude stát vedle současného tělesa zdravotního střediska,“ řekl starosta Velkého Týnce Petra Hanuška. Dodal, že zakázka potrvá deset měsíců, v říjnu může být podle něj hotovo.

Podmínky: místní obyvatelé nad 65 let

Všech patnáct bytů bude bezbariérových, do prvního i druhého patra bude k dispozici výtah pro nájemníky, který poslouží také pacientům zdravotního střediska. „Současně se vymění okna i dveře střediska, budovu ozdobí a sjednotí nová fasáda. Bude to ucelená stavba, která bude Týnečákům sloužit jako multifunkční zdravotní dům,“ pokračoval starosta. Bydlení bude chráněné, určené pro obyvatele nad pětašedesát let. Jeho součástí nicméně nebude stálá pečovatelská služba. „Bydlení je ovšem součástí zdravotního střediska, tedy ordinace jsou v budově, navíc obyvatelům zařídíme i službu na dovoz stravy,“ řekl Hanuška.

Zájem je velký, v pořadníku je bylo se začátkem roku okolo čtyřiceti zapsaných jmen. „Trochu se to protřídí, až zveřejníme podmínky, které musí nájemníci splnit. Primárně je ale bydlení určené pro obyvatele obce, následně pro přespolní. Naším cílem je, aby starší lidé neopouštěli Velký Týnec,“ přidal.

Centrum s kávou a zmrzlinou

Myšlenka na rekonstrukci a dostavbu zdravotního střediska v centru Velkého Týnce ležela v šuplíku asi deset let. Jejímu uskutečnění bránil nedostatek financí. Obec několikrát žádala o dotace, nakonec uspěla až nyní. „Když jsme ale s nápadem přišli, projekt vycházel na pětadvacet milionů. Po těch letech se k tomu přidá dalších dvacet a jsme na reálné částce. Ministerstvo nám pomohlo devíti miliony, zbytek platíme my. Z běžného rozpočtu dáváme vždy po pěti milionech, pětadvacet milionů jsme si půjčili ve formě úvěru rozloženého na deset let,“ vysvětlil Petr Hanuška.

Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Obnova a rozšíření zdravotního střediska souvisí s celkovou proměnou podoby středové části obce. Nejprve nechalo vedení úřadu zbourat dům v těsném sousedství střediska, kde vzniklo náměstíčko. Dnes je zde otevřená velká plocha s brouzdalištěm a lavičkami. „Do budoucna bychom tam chtěli nízkou prosklenou budovu s cukrárnou. Byli bychom rádi, kdyby tam vzniklo posezení, kde si v létě mohou lidé odpočinout, zastavit se a dát si kávu nebo zmrzlinu,“ doplnil Hanuška.