Kování a sporáky od firmy Řehulka si chválí Češi, Němci i Rakušané

Více než osmdesátiletou nepřerušenou rodinnou tradicí se může pochlubit firma Řehulka z Ohrozimi na Prostějovsku. Zákazníkům dodává kování na kachlové kuchyňské sporáky a kamna. Kromě toho vyrábí rámy, plotny, teplovodní výměníky nebo nerezové grily.

Firma Řehulka se specializuje na výrobu kovových a litinových dílů, stavbu kachlových kuchyňských sporáků a kachlových kamen. Foto: archiv společnosti Řehulka

Společnost Řehulka vznikla v roce 1937. Už třetí generace majitelů a zaměstnanců se specializuje na výrobu kovových a litinových dílů určených pro stavbu kachlových kamen a kuchyňských sporáků. „Můj pradědeček založil kovárnu, děda pak obor, ve kterém se naše společnost pohybuje,“ přiblížil majitel firmy Miloslav Řehulka. Sám se řídí moudrými slovy knížete Karla Schwarzenberga. „Když se jej ptali na obrovský majetek, který zdědil, odpověděl, že to není jeho majetek. Že jde o majetek rodiny a on má pouze privilegium ho spravovat a posléze předat další generaci,“ uvedl.

U svých výrobků zaručuje vysokou kvalitu. Zákazníci si mohou pořídit kování ve čtyřech různých typech, které napodobují různá období. Od 18. století až po současný, moderní design.

Rodinná firma Řehulka existuje od roku 1937. Foto: archiv společnosti Řehulka

Každý typ má i svůj název. Sporákové kování Chalupář se hodí do chat a chalup. Vyrábí se z černého materiálu, litiny, doplněné o nerezové prvky. Jeho jednoduchost a zároveň praktičnost ještě podtrhují dřevěné úchyty.

Třída Rustik dostala pojmenování podle svého rustikálního stylu. Na povrchu ho v rodině Řehulků potírají černou barvou a zvýrazňují patinováním – technikou, díky níž věci dostanou historizující nádech.

Inspirace minulostí

Na přání klientů vznikla řada Salzburg. Kvalitou zpracování, vytříbeným designem a jednoduchou údržbou si postupně získala popularitu.

Posledním typem kování je Exklusive. „Při vývoji této řady jsme se inspirovali historií výroby kování, která jsou typická pro jednotlivé regiony. Použité materiály však odpovídají současným trendům – nerez a litina s mosaznými prvky,“ uvádí firma na svém webu.

Foto: archiv společnosti Řehulka

Sporáky v kuchyních může navíc vybavit rámy a plotnami. Vyrábějí se z nerezového, v případě ploten i černého materiálu o různé síle. Mezi jejich přednosti patří nadčasový vzhled, odolnost proti rezavění, rychlé předání tepla či dostatečná viditelnost ohně.

Dobře pracovat s teplem umí také teplovodní výměníky. Z ocelového plechu se dají vytvořit i přímo podle požadavků zákazníka.

Minimálně čtyři desetiletí mohou v domácnostech – za předpokladu časem nutných výměn některých částí – sloužit Řehulkovy stolové sporáky. Firma je prodává v osmi modelových řadách. Jsou ekologicky šetrné a vhodné mimo jiné pro nízkoenergetické domy. Své místo najdou třeba v kuchyňské lince, kam je lze zabudovat.

Spokojenost i za hranicemi

Kdo rád v létě pořádá zahradní grilovačky, ocení grily na kýtu a na sele nebo jiné druhy masa. Jejich součástí jsou i doplňky jako závěs na ohřev klobás a zásuvný rošt. Ten slouží ke grilování steaků.

Foto: archiv společnosti Řehulka

Se službami rodiny z prostějovského regionu jsou spokojení nejen lidé v České republice, ale také odběratelé v Německu nebo Rakousku.

Společnost Řehulka je členem Cechu kamnářů České republiky. Podrobné informace o sobě a svých výrobcích uvádí na internetových stránkách rehulka.cz, kde nechybí ani e-mailové a telefonní kontakty.