Grygov bude mít vlastní sokolovnu, elektroauto i nový kamerový systém

Do okolí Grygova nedaleko Olomouce vyrážejí na jaře za zelenými aromatickými listy medvědího česneku stovky lidí. Obec ale ukrývá i jiné než přírodní poklady. Stavební památkou je například budova staré vápenky, kterou se teď místní spolek pokouší zachránit.

Starosta Grygova Tomáš Kubáček říká, že je potřeba chovat se ekologicky. I proto chce obec pořídit elektromobil. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Vápenka stojí jihovýchodně od zastavěné části Grygova. V provozu byla do sedmdesátých let minulého století a podle spolku Za živou vápenku se v budově nachází jediná celistvě zachovaná kruhová pec v Olomouckém kraji. V současnosti je objekt vápenky bez využití a z bezpečnostních důvodů je nepřístupný. „Postupem času z vápenky vznikl neudržovaný reál a o památku začali zajímat občané a vznikl i spolek. Budova včetně samotné pece je v jeho vlastnictví. Momentálně se tam dělaly geodetické práce a zaměření objektu. Jsem rád, že jsou lidé aktivní a mají o místo, kde žijí, i zajímavosti v něm zájem,“ uvedl starosta Grygova Tomáš Kubáček.

Sokolovna bude obecní

Jednou z důležitých budov, které ve vesnici najdeme, je stavba z roku 1922 sloužící Tělovýchovné jednotě Sokol. Doposud si ji obec za symbolickou korunu pronajímala, letos by ji chtěla koupit do svého vlastnictví. „Posledních třiadvacet let budovu provozujeme. Využíváme ji v podstatě na skoro všechny akce. Je tam sál se zázemím i venkovní hřiště. Je potřeba ji ale rekonstruovat a my chceme investovat do svého majetku. Proto ji koupíme, cena je 4,7 milionu korun,“ pokračoval starosta. Stejnou částku Grygov zaplatí i za hasičský automobil. „Naši hasiči jsou v páté kategorii požární ochrany, jsou tedy spíš technickou pomocí a máme samozřejmě výhodu krajského města za zády. Nicméně jsou situace, kdy je potřeba jednat rychle. Proto si myslím, že je investice opodstatněná. V drtivé většině to bude hrazeno z příspěvků obce, krajská dotace je ve výši 200 tisíc korun,“ přidal Kubáček.

Plán je jasný: sokolovnu koupit a opravit. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Jdeme s dobou, zplodiny nechceme

Dalším novým vozidlem bude obecní elektromobil. Požádali o dotaci a dostali 480 tisíc korun. Pomocník poháněný ekologickým palivem by tak měl nahradit více než třicet let starý vůz značky Multikar. „Auto jsme potřebovali nahradit něčím novějším, už nebylo v dobrém stavu a jako zajímavá myšlenka se nám jevil elektromobil. Pořídíme malý náklaďáček, jehož celková hodnota bude milion tři sta tisíc,“ vysvětlil grygovský starosta. „Chceme jít s dobou a chovat se ekologicky. Zplodiny u starých motorů, to je něco strašného. Když jsme studovali zkušenosti z jiných obcí, reference jsou vesměs pozitivní. I to nás přesvědčilo takový vůz koupit,“ řekl Tomáš Kubáček. Pro komunální techniku obec chystá zrekonstruovanou budovu s většími garážemi a zázemím pro zaměstnance.

Klubovny pro spolky i ordinace lékařů

Mezi nové projekty, nad kterými na grygovské radnici přemýšlí, patří i rekonstrukce budovy bývalé mateřské školy v těsné blízkosti úřadu. Jednou z variant budoucího využití je komunitní centrum. Mohly by zde vzniknout klubovny pro spolky, služby pro seniory, ordinace lékařů a další prostory potřebné pro život v obci. Centrum by měla být moderní, energeticky úsporná stavba využívající nové technologie. „Po schválení nejvhodnější varianty bychom rádi co nejdříve dopracovali projektovou dokumentaci a zažádali o dotace,“ popsal Kubáček a doplnil, že loni se v obci také nainstaloval automatický závlahový systém na fotbalovém hřišti za téměř půl milionu korun a ve školní zahradě položili nový sportovní povrch na dětském hřišti. Momentálně se připravuje rekonstrukce chodníků podél průtahu obcí.

Školku v Grygově by vedení obce chtělo zrekonstruovat. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Na zloděje s důkazním materiálem

Zájem o bydlení v Grygově je trvalý, na úřadě ale nemají zájemcům co nabídnout. „Momentálně se staví jedna nová ulice a v novém územním plánu připravujeme další lokalitu pro výstavbu. Obec sama ale nemá vlastní pozemky. Nicméně vím, že zájem o bydlení u nás je kontinuální,“ přikývl starosta. Vesnice se však musí potýkat i pozorností lidí, o kterou nestojí a to se se zloději. „Každý rok se u nás vykrade několik domů, naposledy v prosinci. Proto teď pracujeme na kamerovém systému, který by nám v boji proti zlodějům zásadně pomohl. Mohli bychom policii díky tomu poskytnout víc důkazů. Máme vytipovaných několik míst, kde kamery budou umístěné, letos je chceme instalovat,“ doplnil Kubáček.