Velké oslavy. Moravské divadlo chystá scénu na Floře i parní vlak do Hanušovic

Miroslav Krobot nebo Jiří Strach, k tomu světová premiéra. Moravského divadla Olomouc si svá dvě letošní důležitá výročí připomíná ve velkém. Slaví přesně 190 let od otevření budovy, ve které hrálo německého divadlo a současně vstupuje do sté sezony českého souboru tamtéž.

Představení Sluha dvou pánů s Romanem Venclem (na snímku vlevo) mělo ve Velké Bystřici loni velký úspěch. Divadlo chce hrát po kraji i letos. Foto: archiv MDO

Program u příležitosti dvojitého jubilea je připravený na obě divadelní sezony, tedy až do roku 2021. Startuje hned zkraje roku, kdy na diváky čeká v neděli 19. ledna den otevřených dveří. „Chceme připomínat, že budova slouží českému divadlu sto let a současně o minimálně devadesát let víc i tomu německému. Návštěvníci se dostanou na jeviště, prohlédnou si šatnu, vlásenkárnu i zkušebny jednotlivých souborů. Podívají se také do sálů Moravské filharmonie Olomouc, s níž budovu sdílíme,“ vysvětlil ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Slavné tváře se vrátí do Olomouce

Oslavy poukážou na skutečnost, že Češi v Olomouci neměli dlouhou dobu stálou scénu. I proto budou divadelníci hrát na různých místech Olomouckého kraje. „České divadlo v Olomouci je starší než 100 let, ale ne v této budově. V červnu, srpnu i září proto navštívíme menší města regionu. Už teď mohu prozradit, že v červnu budeme hrát v Hanušovicích v tamním pivovaru. Přivezeme Starce na chmelu a Postřižiny. Aktuálně jednáme o tom, že bychom chtěli z Olomouce vypravit speciální parní vlak,“ přiblížil ředitel.

Josef Bek (uprostřed) na jevišti Moravského divadla Olomouc. Foto: archiv MDO

Největší část oslav divadlo čeká v srpnu, kdy by se měly oslavy promítnout i v letní etapě květinové expozice Flora. „Plánujeme výstavu a zároveň by měla u pavilonů G a H vyrůst prozatímní scéna Moravského divadla. Dva týdny bychom tam chtěli hrát a zvát na jeviště i slavné hosty, kteří olomouckým divadlem prošli. Jsou mezi nimi například David Drábek, Evellyn Pacoláková, Viktor Dvořák a velká řada dalších známých jmen,“ dodal Gerneš. Domlouvá také hostování divadel z Krakova, Budapeště a Bratislavy.

Obnovené premiéry a známá jména

Během aktuální sezony a té následující sté dostaly soubory za úkol nastudovat tituly z úplně první sezony. „Soubor opery a operety nabídne již v únoru 2020 Cornevillské zvonky, dílo, které se hrálo naposledy v roce 1920. V květnu 2021 pak zamýšlí uvést Dvořákovu Rusalku, jejíž režie se ujme Jiří Strach. Bude to pro něj debut a moc se na spolupráci s ním těšíme,“ uvedl David Gerneš.

Miroslav Krobot na jevišti Moravského divadla během natáčení filmu Kvarteto. Foto: archiv MDO

Ve výhledu je také činoherní titul, ve kterém by se mělo odrážet silné regionální téma a vlastně i výročí. „Jde o adaptaci knihy Zánik samoty Berhof od prostějovského autora Vladimíra Körnera, která řeší česko-německou otázku. On i vstup Čechů do divadla nebylo nic jiného než řešení česko-německé otázky. Děj se odehrává na Jesenicku a povedlo se, že inscenaci bude režírovat Miroslav Krobot. Právě s ní odstartujeme sezonu 2020/2021, datum je už dané, pátek 18. září,“ sdělil ředitel Moravského divadla. Známé jméno přiveze do Olomouce i balet – choreografa Petra Zusku.

Rekordně velký gobelín

Letos v květnu nabídne olomoucká činohra publiku jako první na světě divadelní adaptaci oblíbeného francouzského filmu Nedotknutelní. Když šéf činohry Roman Vencl a dramaturgyně Michaela Doleželová přišli s možností získání českého překladu divadelního scénáře a autorských práv, vedení hned souhlasilo. Divadlo nyní jedná s francouzskou ambasádou o podpoře. Chystají se i doprovodné aktivity.

Moravské divadlo Olomouc plánuje nasvítit budovu, ve které sídlí. Foto: Michal Maňas, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2825358

Olomoucké divadlo by podle něj mělo mít ambici nabídnout jeden až dva mimořádné tituly, které zarezonují. „Chceme ukázat, že Moravské divadlo je silná třísouborová instituce, která nejen v rámci regionu, ale celé republiky plní nezastupitelné místo,“ uvedl David Gerneš.

Novinkou by mělo být i nasvícení průčelí budovy, na jeviště by se měla vrátit slavnostní opona. Utkala ji Olše Vítková, pravděpodobně představuje největší ručně tkaný gobelín na světě. Opona se má po ošetření restaurátory vrátit na scénu ve výroční sezoně.