Na Střední škole designu a módy studovali i známí čeští návrháři

Stoleté výročí oslavila v roce 2019 prostějovská Střední škola designu a módy. O její umělecké studijní obory je velký zájem. Absolventi se uplatní hned po maturitě nebo rozšiřují své vzdělání na uměleckých fakultách vysokých škol.

Střední škola designu a módy se nachází poblíž historického centra Prostějova na ulici Vápenice. Foto: Google Maps

V hledáčku budoucích středoškoláků figuruje Střední škola designu a módy často. Stejně jako v loňském školním roce se na ni hlásí kolem dvou stovek uchazečů. „Jde o více než trojnásobek počtu, který přijímáme,“ přiblížila ředitelka školy Ivana Vaňková.

Studovat v blízkosti centra Prostějova chtějí dospívající z různých míst Moravy i východní části Čech. Škola proto provozuje vlastní domov mládeže s kapacitou 66 míst. V ulici Palečkova ho od ní dělí necelých deset minut chůze.

První s čistě uměleckými obory

Celkově se ve třídách pohybuje přibližně 200 studentů. Zabývají se některým ze tří studijních oborů, které v současné podobě vznikly před osmi lety. „Zachovali jsme tradiční obor Oděvnictví, ale doplnili jsme ho o modelářství a návrhářství. Navíc jsme přidali další dva umělecké obory – Multimediální tvorbu a Užitou malbu a design interiéru,“ popsala Vaňková.

Všechny obory dostaly od svých tvůrců umělecké zaměření. Škola si tím přišla na jedno prvenství. Stala se první ryze uměleckou střední školou v Olomouckém kraji.

Budoucí scénografové, malíři, architekti

Pokud si uchazeč o studium vybere obor Modelářství a návrhářství oděvů, uplatní se jako módní návrhář, stylista nebo podnikatel v oděvnictví. Za vzor si může vzít některého ze známých absolventů školy, jako jsou návrháři Vendula Niklová, Leo Macenauer a Lukáš Macháček.

Ředitelka Střední školy designu a módy v Prostějově Ivana Vaňková. Foto: archiv školy

Obor užitá malba a design interiéru zase poskytuje široké znalosti v oblastech designu nábytku, prostorové tvorby a architektury. „Absolventi nalézají uplatnění jako odborní asistenti v prodejnách souvisejících s interiérovým designem. Mohou rovněž navázat spolupráci a připravovat podklady pro návrh interiéru a později se návrhům samostatně věnovat,“ píše se na webu školy.

Studenti ale mohou pracovat také jako scénografové, malíři, ilustrátoři nebo odborníci v galeriích a muzeích.

Pokračování do Zlína či Brna

Třetí z oborů Multimediální tvorba nabízí vzdělání spojené s grafickým designem, digitální fotografií, tvůrčí prací s videem a animovaným filmem. Absolventi mohou zároveň navrhovat internetové stránky a vizuální reklamy. Neztratí se ani v profesích kameramanů, střihačů, produkčních či průmyslových designérů.

Kdo na Střední škole designu a módy studoval, může si po úspěšné maturitě vybrat ze dvou možností. Buďto si hned najde práci nebo zvolí některou z vysokých škol.

Nejbližší umělecké fakulty působí na zlínské univerzitě Tomáše Bati a na brněnském Vysokém učení technickém. „Podobná fakulta se ale nachází třeba i v Ústí nad Labem,“ podotkla ředitelka Ivana Vaňková.