Hraboše lze hubit jedem i na poli. Účinnost bude záviset na počasí

Zemědělci dostali povolení bojovat s přemnoženým hrabošem pomocí dosud zakázaného jedu. Ornitologové před plošným hubením hlodavců varují.

Kalamitní situace podle Zemědělského svazu České republiky pokračuje. Hraboši trápí i zemědělce v Olomouckém kraji. Foto: commons.wikimedia.org CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=174331

Hraboši trápili zemědělce už minulý rok v létě. Tedy Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) povolil plošnou aplikaci jedu, po kritice Ministerstva životního prostředí a ochránců přírody ji ale Ministerstvo zemědělství pozastavilo.

Nyní mohou inspektoři (ÚKZUZ) nařídit povrchovou aplikaci rodenticidu na pozemcích, kde populace hlodavce překročí pětinásobek prahu škodlivosti. Podle Ministerstva zemědělství jde s ohledem na mírnou zimu, narůstající stavy populace hraboše a případná zdravotní rizika pro obyvatele o nezbytné opatření.

Kalamitní situace podle Zemědělského svazu České republiky pokračuje. Mezi zasažená místa patří i Olomoucký kraj. „Není to ale už jen věc střední a jižní Moravy, ale i Čech. Zatím máme podrobně zmapované škody ve výši 1,7 miliardy korun, ale odhadujeme, že to bude určitě přes dvě miliardy, protože ne všichni zemědělci nám škody hlásí. Očekáváme, že porostou na jaře,“ řekl předseda Zemědělské svazu České republiky Martin Pýcha. Situace se podle něj dále zhoršuje, proto rozhodnutí Ministerstva zemědělství vnímá jako pozitivní krok.

Problém mírné zimy

Podle regionálních zemědělců však zatím vzhledem k počasí nejde přípravek použít. Koncem roku sice populační hustota hraboše polního klesla, od ledna ale znovu stoupá a s ním i poškozování porostů, zejména pšenic. „Začátkem února napršelo, to pro hraboše moc dobré nebylo. Uvidíme, co dál. Samozřejmě prostor pro ošetření bychom uvítali, ale použitelný je přípravek nejdřív v březnu. Pokud ho dáme na vlhkou zem, rozpadne se a za den dva bude neúčinný,“ řekl předseda představenstva Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.

Přemnožení hraboši znamenají menších výnosy zemědělců i hygienické a zdravotní riziko. Foto: Wikipedie

Počty hrabošů by podle něj mohla ovlivnit pořádná zima. Ideální je, když napadne sníh, rozpustí se, voda se dostane do půdy a zmrzne. „Myši nemají přístup ke vzduchu, nemohou nijak migrovat. Tento stav zatím nenastal a je málo pravděpodobné, že nastane,“ pokrčil rameny. Hlodavci teď žerou zaseté osivo. Rozhodne počasí na jaře. „Kdyby bylo brzké a suché a byly příhodné podmínky, mohou spást všechno, stejně jako loni,“ uvedl Jaroslav Navrátil.

Plošnou aplikaci by uvítal i předseda Hospodářského družstva Určice na Prostějovsku Josef Cetkovský. Chybějí ale pracovníci, kteří by jed ručně roznášeli. „Stav hrabošů je vyšší než minulé zimy, těžko teď soudit, ale vypadá to, že ani deště jejich populaci neomezily,“ řekl.

Berličky pro dravce

Z rozhodnutí ÚKZUZ naopak nemá radost ornitolog Jiří Šafránek. Upozorňuje, že plošná aplikace jedu může mít smrtelné následky pro ptáky a lesní zvěř. „Můžeme jen varovat. Kolegové v Praze se v minulosti účastnili jednání na ministerstvech a dopadlo to k naší velké spokojenosti, kdy byla plošná aplikace zakázaná. Teď nevíme, o co jim jde, protože na mokrých polích bude aplikace neúčinná,“ sdělil.

Ornitologové chválí berličky pro dravce, které po krajině rozmístili zemědělci. Foto: Pixabay

Potěšily ho ovšem berličky pro dravce, které na některá pole umístili zemědělci. „Je to ideální, pomohli dravcům soustředit se na plochy, kde hraboši jsou. Tomu fandíme. Na Olomoucku i Přerovsku zemědělci na několika lokalitách sypali jed do nor a k žádným úhynům ptáků ani zajíců tam nedošlo. Sypat plošně ale není dobré,“ doplnil Jiří Šafránek.

Ministerstvo zemědělství nadále upřednostňuje agrotechnická opatření pro likvidaci populace hraboše, jako je hluboká orba. Zemědělci také mohou aplikovat přípravek na hubení cíleně do nor v povolené dávce dva kilogramy na hektar. „Využít mohou také takzvané krtkovače, které přípravek aplikují pod povrch. Vhodný je tento způsob především v ovocných sadech nebo ve vinicích,“ uvedl mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.