Pět medailí pro Olomoucký kraj. Hokejistům a běžkařům se na Olympiádě dětí a mládeže dařilo

Na medailový úspěch dosáhli hokejoví reprezentanti Olomouckého kraje. Z olympijských her dětí a mládeže, které se ve druhé polovině ledna konaly v Karlovarském kraji, přivezli bronz. V rozhodujícím utkání zdolali své vrstevníky z Kraje Vysočina.

Hráči Olomouckého kraje se radují v kabině poté, co v zápase o třetí místo na olympiádě dětí a mládeže porazili své protějšky z Vysočiny. Foto: repro hokejkaTV.cz

Svěřenci trenérů Petra Rutara, Radka Kučery a Kamila Skoumala se představili v turnajové skupině B, kterou hostil stadion v Chebu. Z šesti zápasů pět vyhráli, když porazili Jihočeský, Liberecký, Plzeňský i Jihomoravský kraj, stejně jako Kraj Vysočina. Nestačili pouze na Zlínský kraj, i tak ale díky lepšímu skóre postoupili do semifinále z první pozice. Proti Královéhradeckému jim to však nepomohlo a prohráli rozdílem tří branek.

O poslední ze stupňů vítězů si to hráči ze tří hanáckých klubů – Olomouce, Přerova a Uničova – a severomoravského Šumperka rozdali s výběrem z Vysočiny. Brzy sice inkasovali, skóre ale dokázali otočit a mohli se radovat z bronzu. Vítězný gól vstřelil v poslední patnáctiminutové třetině útočník Patrik Janech.

Další medaile z bílé stopy

Kromě třetí příčky hokejistů získal Olomoucký kraj na druhém konci republiky ještě další čtyři medaile. Postarali se o ně běžci na lyžích Bára Macurová a Tomáš Cenek. Macurová na tříkilometrové trati klasickým způsobem vybojovala stříbro, k němuž přidala bronz z volné jízdy. Cenek skončil dvakrát třetí – na třech kilometrech klasicky a na čtyřech volně.

Bára Macurová a Tomáš Cenek vybojovali v běžeckém lyžování každý po dvou medailích. Ve výpravě Olomouckého kraje tak získali čtyři z pěti cenných kovů. Foto: odm.olympic.cz

Dalších sedm sportovců si vysloužilo výsledek do šestého místa. Dařilo se alpským lyžařům i účastníkům lyžařského orientačního běhu.

Olympiáda dětí a mládeže České republiky je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru pravých olympijských her. Mladí účastníci nepřijdou o zapálení olympijského ohně ani pobyt v olympijské vesnici.

Letní olympiáda 2021 bude v Olomouckém kraji

Hry jsou projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci jako organizátory vybírá jednotlivé kraje. Zimní olympiáda, jež se ve dvouletém cyklu střídá s letní obdobou, se poprvé konala v roce 2004 ve Středočeském kraji. Olomoucký kraj zatím uspořádal letní olympiádu v červnu 2011, na další letní variantu her se chystá v roce 2021.

„Možnost organizovat další ročník olympiády je důkazem toho, že sportu se v našem regionu daří. Důraz přitom klademe zejména na práci s dětmi a mládeží. Peníze putují nejen do oprav sportovišť, ale hlavně přímo klubům a oddílům,“ sdělil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána. Minulý rok dal Olomoucký kraj do sportu přes 210 milionů korun.

Krajskou reprezentaci hrající ve žlutém tvořili hráči Olomouce, Přerova a Uničova. Foto: odm.olympic.cz