Stopy policejní krimikomedie Případ mrtvého nebožtíka vedou do Olomouce

Rektorát v ulici Křížkovského, prostory Konviktu nebo činžáku naproti hotelu Palác na třídě 1. máje. Známá olomoucká místa neujdou pozornému divákovi nového českého snímku Případ mrtvého nebožtíka.

Režisér Miloslav Šmídmajer natáčel film v Olomouci minulý rok v létě. Detektivní komedie, kterou mohou lidé vidět v kinech od ledna, si dělá legraci z policejních detektivek. Hlavními postavami jsou major Prubner a jeho kolegyně Skálová. S celým týmem musejí vyřešit vraždu, na zjištění pachatele mají přitom pouze sedm dní.

Současná krimi komedie měla původně parodovat starší české detektivky. „Měli jsme na mysli filmy jako Smrt stopařek, Mravenci nesou smrt a Studnu ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Podle první verze scénáře se měl film odehrávat v minulosti, což je samozřejmě dražší. Příběh byl ale dějově řídký. Za pomoci lidí, kteří jsou doma v kriminálním žánru, jsme vyztužili jeho vnitřní děj a přitom zachovali fóry Lumíra Holčáka,“ vysvětlil změnu zaměření režisér snímku Miloslav Šmídmajer. Se scenáristou Holčákem vytvořil před osmi lety komedii Probudím se včera.

Novotný: Humor se musí hledat společně

Štáb natáčel zejména v Olomouci a okolí. „Pro filmování je to logisticky pěkná lokalita. Všechno je tu blízko a lidi tady jsou vstřícní. Nehledají cesty, proč něco nejde, ale pokoušejí se najít řešení pro to, aby to šlo,“ uznal Šmídmajer. Rektorát Univerzity Palackého proměnili na policejní ředitelství, natáčeli také v ulicích Norská a Fischerova.

Hlavní roli detektiva, majora Prubnera, hraje David Novotný známý například ze seriálu Okresní přebor. Podle něj je k úspěchu filmu potřeba herecká spolupráce. „Dělat parodii nebo crazy komedii, kdy by každá scéna v sobě měla mít náběh na vtip nebo nějakou anekdotu a u každého obrazu by se pak v kině měl někdo zasmát, to je fakt hodně těžké. Herci musejí jít spolu a hledat humor společně,“ přiblížil Novotný.

Přehršel kriminálek

Jeho kolegyni Skálovou ztvárnila Hana Vagnerová. Ta je v detektivním žánru jako doma, před několika lety si střihla hlavní roli policistky v seriálu Expozitura. Další postavy si zahráli například Miroslav Táborský, Milan Šteindler, Martin Pechlát, Lukáš Příkazký, Eva Holubová, Anna Polívková, Martin Myšička nebo Klára Issová.

Film s parodickými prvky využívá klišé kriminálních žánrů. „Náš film se může trefit na úrodnou půdu, protože jak mají diváci možnost každý den v televizi sledovat několik kriminálek, českých i zahraničních, tak je to dnes nejčastější žánr. Že by si z toho všeho ale někdo dělal legraci, to se moc neděje. Tak doufám, že budeme mít štěstí a diváky to bude bavit,“ věří režisér.

OLOMOUC VE FILMU

Případ mrtvého nebožtíka není zdaleka jediným filmem, kterému Olomouc propůjčila své kulisy. Nejvíce ji využila krimi série podle knih místního autora Michala Sýkory, tedy televizní snímky Případ pro exorcistu, Pět mrtvých psů, Modré stíny, Živé terče a Vodník.

Režisér Miloslav Šmídmajer využil ve svém předchozím filmu Miluji tě modře nádvoří univerzitní knihovny Zbrojnice. V Olomouci natáčel Miroslav Krobot svůj zatím poslední snímek Kvarteto a na Hanou se možná vrátí i v budoucnu. Už letos na jaře bude v Olomouci točit film Zpráva o záchranně mrtvého režisér Václav Kadrnka, jehož film Křižáček vyhrál hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Autoři koprodukčního snímku ČT Kvarteto natáčeli i v olomouckého Hospodě U Musea známé jako Ponorka. Zdroj: Česká televize

Olomouc si zahrála i v nákladných zahraničních produkcích. Roku 2012 sem zavítal ruský televizní štáb, aby zde natočil seriálovou adaptaci slavného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Dalším filmem byla mezinárodní adaptace románu Doktor Živago. V nákladné televizní minisérii z roku 2002 hrála Keira Knightley a Sam Neill.

Olomouc se mihla také v několika starších českých seriálech jako byly například Četnické humoresky, Pan Tau nebo Rychlé šípy. Režisér Jaromil Jireš použil olomoucký orloj pro jeden z prvních záběrů ve své adaptaci knihy Milana Kundery Žert. Ve filmu z roku 1968 ztvárnil hlavní roli Josef Somr.