Největší středoevropskou sbírku harmonik se majitel rozhodl přestěhovat

Největší muzeum harmonik ve střední Evropě změní letos adresu. Z rodinného domu Jiřího Sedláčka se přestěhuje do nových záloženských prostor v centru Litovle.

Majitel a zakladatel muzea Jiří Sedláček se rozhodl předat svou sbírku harmonik městu Litovel. Foto: Nikola Kazíková

V litovelské Javoříčské ulici si návštěvníci mohou prohlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců i některé atypické kousky. „Když mi bylo pět let rodiče mi harmoniku koupili, hudba mě baví dodnes, hrál jsem i v dechovce,“ říká majitel sbírky Jiří Sedláček. Harmoniky sbírá padesát let a před devíti lety si řekl, že své poklady ukáže lidem a založil ve svém rodinném domě muzeum. První muzeum harmonik v České republice ročně navštíví okolo tisícovky lidí.

Harmoniky ve filmu

Jiří Sedláček je vždy nejvíc pyšný na části sbírky, které právě opravuje. „Teď jsem půjčoval dvě sto padesát let staré harmoniky do filmu o Boženě Němcově. To se u nás harmoniky ještě nevyráběly, mám je po sudetských Němcích. Získat dnes nějaký vykládaný nebo intarzovaný kus je velice těžké,“ přibližuje učitel hry na akordeon. V závěru loňského roku se domluvil s městem Litovel, že mu svou unikátní sbírku věnuje. „Celkem mám doma tři stovky kusů, do muzea jich dám dvě stě až dvě stě padesát. Novější harmoniky, které se tam nehodí, si nechám doma, protože je opravuji, ladím, a pak je třeba vyměním za nějakou starou, kterou zase budu opravovat,“ zamýšlí. Sbírku se rozhodl věnovat, protože chce udržet její ucelenou podobu. „Každému vnukovi a vnučce jsem harmoniku dal, nikdo ale nehraje, mají počítače, mobily. Chci, aby sbírka byla zachovalá pro další generace, aby zůstala památka na lidi, kteří je uměli udělat,“ vysvětluje.

V Záložně na náměstí

Že majitel prvního muzea harmonik v České republice hledá nové prostory, se vedení města dozvědělo náhodou. Myšlenka muzea v centru radnici nadchla. „Šli jsme za panem Sedláčkem a začali spolu jednat. Říkal, že by sbírku rád Litovli přenechal. Sdělil nám svoje představy o muzeu a my jsme mu nabídli prostory v prvním patře bývalého hotelu Záložna na náměstí,“ popisuje cestu k přestěhování harmonik litovelský místostarosta Lubomír Broza.

Sbírka v litovelském Muzeu harmonik ukrývá řadu vzácných a především krásných exemplářů. Foto: Nikola Kazíková

Město už má uzavřenou smlouvu s architektem a projektantem, který zpracovává projekt. „V rozpočtu s muzeem počítáme a pokud půjde vše podle plánu, do konce roku bychom ho chtěli otevřít. Náklady by odhadem mohly být okolo třech milionů korun,“ přidává.

Muzeum by mělo být vybudované v moderním stylu, návštěvníci dostanou i možnost zkusit si na harmoniku zahrát. „Když jsme slyšeli, že by harmoniky nezůstaly v Litovli, hned jsme začali jednat. Byla by to obrovská škoda, sbírka je opravdu cenná. V nových prostorách bude lidem přístupnější. Máme představu, že by se prohlídky objednávaly přes informační centrum,“ doplnil místostarosta.