Známý přerovský kreslíř vystavuje na zámku a připomíná zaniklá zákoutí města

Tužkou, akvarelem i tuší zachytil už neexistující přerovské budovy a zákoutí. Vtipy a karikatury tentokrát Lubomír Dostál odložil a na výstavě Jiný pohled na Přerov představuje svou další uměleckou polohu.

Lubomíra Dostála překvapila účast na vernisáži jeho aktuální výstavy. Na zámek v Přerově přišlo 200 lidí. Výstava byla zpestřením 55. narozenin, které umělec oslavil dva týdny před jejím začátkem. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Pod historickou klenbou zdobí stěny jednoho z pokojů přerovského zámku, kde je výstava umístěná, téměř šedesát kreseb. Lubomír Dostál na nich vyobrazil například kino Jas nebo starý Tyršův most. Jeho pohledy na obě stavby jsou dnes už raritní. Jedno z původně několika přerovských kin v poslední čtvrtině minulého století zbourali. I známý přechod přes řeku Bečvu zase vypadá jinak, na sklonku druhé světové války ho ustupující němečtí vojáci vyhodili do povětří. „Na místě někdejšího spolkového domu pro změnu stojí supermarket. Zaniklých zákoutí je v Přerově spousta a lidi zajímají. Řada z nich si při pohledu na jejich kresby vybaví vzpomínky z dřívějška,“ všiml si pětapadesátiletý kreslíř.

Tuší nakreslená budova kina Jas, předtím sokolovny, nedaleko Tyršova mostu. Zbourali ji v osmdesátých letech dvacátého století. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Některé obrazy namaloval tužkou, jiné tuší, případně akvarelem. „Netvořím jen obrázky pro obveselení. V létě, kdy mám více času, se zaměřuji hlavně na město Přerov, jeho zástavbu a panoramata,“ upřesnil. Vernisáž jeho výstavy v jedné z nejstarších památek na přerovském Horním náměstí navštívily přes dvě stovky zájemců.

Vzor objevil v Nesvadbovi

Kreslení baví Lubomíra Dostála od pěti let. Jako malý pozoroval mraky na obloze a hledal v nich různé tvary. První tahy si zkoušel na dílky papíru od bot, které mu koupila máma. V televizi obdivoval Miloše Nesvadbu, svůj kreslířský vzor.

Po studiu na střední průmyslové škole v Havířově-Suché pracoval jako umělecký malíř ve Stáním divadle Oldřicha Stibora, dnes Moravském divadle Olomouc. Kolegové akademici mu pomohli se zdokonalit. Dostál jim dokonce přičítá hlavní zásluhu na tom, že se jeho velký koníček změnil na dlouhodobé povolání.

Akvarelová kresba z roku 2010 zachycuje původní podobu Tyršova mostu přes řeku Bečvu. Zcela vlevo stojí dnes již zbouraná budova kina Jas, která původně sloužila jako sokolovna. Věž přerovského zámku ještě nemá střechu. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Neustále kreslí pro děti, pro reklamní účely nebo do novoročenek. Při práci nejraději bere do ruky tužku. Důvěrně se s ní seznámili i jeho žáci, sedm let vyučoval výtvarnou výchovu na základních školách v Přerově a nedalekých Kokorách.

Jeho díla se prosadila i v zahraničí. Kresba s golfovou tematikou uspěla v humoristické soutěži v Belgii a dostala se do katalogu kreslířů z celého světa. Pravidelně se Dostálova díla objevují v regionálních novinách, křížovkách a na Facebooku. Svými veselými lekcemi kreslení navíc baví dětí ve školkách a školách po celé Moravě. „Kdo chce kreslit, ať kreslí. Je to sice řehole, ale krásná! V dnešním přetechnizovaném světě je kreslení potřeba,“ prohlásil už dříve přerovský rodák Lubomír Dostál, který také píše básně.

Jeho výstava Jiný pohled na Přerov je na přerovském zámku k vidění do začátku března.

Lubomír Dostál vystavuje v reprezentativních prostorách. Komnata přerovského zámku, kde si je možné do konce února prohlédnout jeho kresby. má bohatě zdobený štukový strop. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny