Náměšť na Hané hledá, kde ubytovat hendikepované. Kraj postupně ruší ústav v Nových Zámcích

Plán postavit v Náměšti na Hané dům pro lidi s mentálním nebo fyzickým hendikepem vzbudil emoce. Místní proti záměru Olomouckého kraje sepsali i petici. Koncem ledna se hejtman Ladislav Okleštěk sešel s vedením městysu a zástupci nespokojených obyvatel.

Hejtman Ladislav Okleštěk (vpravo uprostřed) se koncem ledna sešel s vedením obce (starostka Marta Husičková v čele stolu) a zástupci nespokojených obyvatel. Foto: Olomoucký kraj

Jednání 23. ledna mělo ujasnit možnosti, jak dál pokračovat v přípravách ubytování pro dvanáct klientů. „Nastínili jsme si řešení, kterými se budeme dál zabývat. Městys nám oznámil, že má alternativy k současnému pozemku, kde chceme stavět. Pokud nové místo schválí tamní zastupitelstvo, budeme v jednání pokračovat. Všechny kroky směřují k tomu, aby transformace Nových Zámků proběhla úspěšně a také k tomu, aby byli všichni spokojení,“ uvedl hejtman Okleštěk. Další schůzky měly následovat v únoru. Přesunout obyvatele velkého zařízení v Nových Zámcích u Litovle do menších domů v celém regionu je dlouhodobý záměr hejtmanství.

Dvě varianty

Náměšť na Hané navrhovala namísto krajské parcely čtyři náhradní lokality, které po schůzce zúžila na dvě. „Všechny alternativy byly navrhované s tím, aby vyhovovaly občanům, ale hlavně klientům. Možnosti jsou pozemek v majetku městyse a jeden dům, který je téměř v centru Náměště. Je však v soukromých rukou a musím projednat s majiteli, co by na to řekli,“ sdělila starostka Marta Husičková.

Pod petici, která obcí kolovala, se podepsalo 677 obyvatel. „Cílem bylo hledat řešení pro klienty, kteří jsou na prvním místě, ale také pro občany, pro fungování městyse a aby se splnily plány kraje,“ řekl zástupce petičního výboru Vladislav Ziegelbauer.

Zbytečný šum

Sporu se podle městysu dalo předejít lepší komunikací krajských úředníků. „Měli nás informovat, zeptat se, jestli je vybraný pozemek vhodný a my bychom řekli, že není. Leží v ochranném pásmu vysokého napětí a poblíž takzvaného obchvatu Náměště,“ uvedla starostka ještě z kraje roku. Petici sama podepsala, akce jí přišla špatně připravená.

Chyba byla podle městyse i kraje ve špatné komunikaci. Teď obě strany hledají nejlepší vhodné místo pro stavbu domu pro lidi s hendikepem. Zdroj: www.edpp.cz/povodnovy-plan/namest-na-hane

Hejtman Ladislav Okleštěk připustil, že komunikace v otázce přemístění klientů z Nových Zámků do Náměště vázla. „Nemyslím si, že bychom komunikovali málo. Byl tam nějaký informační šum, ale teď se komunikace nastartovala do takových obrátek, že to, co by mohlo vést k neschválení projektu, se snažíme eliminovat v zárodku. Vše chceme doladit do posledního detailu. Velmi mě potěšilo, že je Náměšť na Hané vstřícná, není to xenofobní obec,“ dodal.

Snaha o lepší život

Olomoucký kraj postupuje v transformaci ústavu sídlícího v bývalém zámku v Nových Zámcích u Litovle několik let. Už v minulosti našlo nový domov několik klientů v Drahanovicích nebo Července. V druhé jmenované obci zatím bydlí v rodinném domě čtyři lidé, přijít jich má ještě šestnáct. „Teď se další dva domy opravují, takže budeme mít objekty tři. Zásadní problémy nejsou, osobně jsem nezaznamenal, že by někdo přišel, že je to špatně,“ reagoval starosta Červenky Vladimír Navrátil.

Zrušit velký ústav je podle odborníků nejlepší způsob, jak lidi s hendikepem začlenit do běžného života a umožnit jim větší soběstačnost. Prázdné stavby z konce 17. století se pak kraj nejspíš zbaví. „Podle informací, které vyplývají z usnesení rady Olomouckého kraje, bude objekt zámku možno následně nabídnout k prodeji,“ doplnila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.