Díky tenisu se cítí jako teeneager. Jiří Prutyszyn to dotáhl mezi špičku

Tenis mu změnil život. Jiří Prutyszyn z Bohuňovic na Olomoucku se díky bílému sportu naučil plnohodnotně bavit i odpočívat. Na kurtech si pomáhá silnou vůlí a chutí vyhrát, především proto se mezi hráči nad 45 let probojoval do elitní světové desítky.

Naposledy ovládl sedmačtyřicetiletý tenista mezinárodní mistrovství Asie v Bangkoku. Na kurtech se tam musel vypořádat s padesátistupňovým vedrem. Na snímku s Japoncem Masahirem Satem (zcela vpravo), kterého porazil v turnajovém finále. Foto: archiv J. Prutyszyna

Kdo může říct, že je šestý na světě. Jiří Prutyszyn ano. Předloni na podzim dokonce figuroval těsně pod vrcholem. Nejvyšší stupínek žebříčku dvouhry Mezinárodní tenisové federace (ITF – International Tennis federation, pozn. red.) mu unikl jen kvůli prohranému čtvrtfinále na mistrovství světa v americkém Miami. Několikanásobnému šampionovi a pozdějšímu finalistovi Bartu Beksovi z Nizozemska podlehl ve třísetové bitvě. „Hlavu mám nastavenou, že chci vyhrát každý zápas. Říkám si, že když člověk opravdu chce, dosáhne čehokoliv. Prohra v Miami mě hodně mrzela,“ přiznává muž, jemuž navíc patří sedmé místo ve čtyřhře.

Turnaje se proměnily v dovolenou

Sportu s raketou a svítivě zeleným míčkem se věnuje odmala. Úspěšnou kariéru ale začal v roce 2013, kdy se v Ústí nad Orlicí zúčastnil mistrovství republiky v kategorii nad 35 let. Vyhrál a zároveň získal novou motivaci – startovat na světovém šampionátu.

Jako vstupenku na něj potřeboval dostatek bodů. Proto se vrhl do jejich sbírání na zahraničních turnajích. „Říkal jsem si, že se chci v žebříčku dostat mezi třicet nejlepších. Potom jsem chtěl být v elitní dvacítce a ve finále to skončilo druhým místem,“ usmívá se Prutyszyn.

Prostřednictvím tenisu získal rodák z Bohuňovic na Olomoucku řadu kamarádů z celého světa. Foto: archiv J. Prutyszyna

V tenisu najednou objevil dokonalou zábavu. „Život si teď užívám plnými doušky, cítím se jako teeneager. Na turnaje do ciziny jezdím na dovolenou, setkám se s přáteli, po zápasech si dáme pivo,“ libuje si. Svá slova potvrzuje vyhrnutím obou rukávů po lokty. Na rukou si v angličtině nechal vytetovat dva symbolické citáty. V překladu znamenají „Život je hra“ a „Užij si hru“. K tetování měl přitom dříve odpor, když si však tenisem utříbil myšlenky, názor změnil.

Bohuňovická „die Maschine“

Jako jednotlivec několikrát vyhrál mistrovství republiky nad 35, 40 i 45 let. Za všechny své tituly vděčí otci, který jej v dětství nutil denně na tenis chodit. „Tátovou zásluhou jsem si jako tenisový trenér v Německu vydělal na dům. Rodiče jsou také mí největší fanoušci,“ glosuje bohuňovický rodák.

Tetování Jiřího Prutyszyna, citát „Enjoy the game“ neboli „Užij si hru“ považuje i za své životní motto. Foto: archiv J. Prutyszyna

K našim západním sousedům pravidelně jezdí hrát ligu družstev, kde nastupuje proti bývalým špičkovým profesionálním hráčům. Francouzovi Fabrici Santorovi či někdejšímu pátému muži na okruhu ATP (Association of Tennis Professionals – Asociace profesionálních tenistů, pozn. red.) a českému daviscupovému reprezentantovi Jiřímu Novákovi.

Němci pro něj vymysleli přezdívku „die Maschine“ – Mašina. Aktuálně sedmačtyřicetiletý Prutyszyn ji potvrzuje svými výkony, na antukových kurtech pomohl svému týmu vybojovat tři tituly mistra celé země. Jedním z jeho parťáků je i známé jméno původem z Mnichova – Bernd Karbacher.

Z Thajska mi slezly nehty na nohou

Tenisem v zahraničí si sportovec, který se může pochlubit také primáty z mezinárodních mistrovství Maďarska, Itálie a Španělska, vždy odpočine. To ale neznamená, že by na hřišti někdy nemusel čelit extrémním podmínkám.

Se zatím nejnáročnějšími v kariéře se setkal v thajském Bangkoku, kde se loni v říjnu konal mezinárodní šampionát Asie. Podnik, který na jeho úrovni znamená něco jako pro profesionály grandslam, provázela úmorná vedra. „Semifinále trvalo přes tři a půl hodiny, na betonovém kurtu přitom bylo více než padesát stupňů. Během zápasu jsem vypil asi tři litry vody, a když jsem se vrátil, slezly mi nehty z prstů na nohou,“ popisuje obdivovatel Rogera Federera, co musel vydržet.

Šestý hráč světa ve dvouhře a sedmý ve čtyřhře. Jiří Prutyszyn v kategorii nad 45 let válí. Foto: archiv J. Prutyszyna

Na turnaj se přesto vydá i letos, před soupeři bude obhajovat první místo. Vyhrát plánuje ještě alespoň dvě velká klání, do žebříčku se každému hráči započítávají body za čtyři nejlepší výsledky. Ty z předchozích let zároveň mizí.

Jak dopadne mise do Umagu?

„Počkám si však až na venkovní turnaje. V hale moc rád nehraji, turnaje tam nemají takovou atmosféru,“ podotýká tenista, který si na svou sportovní dráhu vydělává jako jednatel firmy zabývající se výrobou nemocniční a lékárenské techniky.

Během zimy trénuje na zastřešených kurtech dvakrát týdně. Podstatně aktivnější je v létě. S kamarády hraje, jak se dá. V Bohuňovicích i v Olomouci.

Pro letošní rok má ještě jeden cíl. Na mistrovství světa hráčů nad 45 let v chorvatském Umagu by chtěl kromě singlu a deblu zkusit rovněž soutěž národních týmů. Státy proti sobě hrají vždy dvě dvouhry a jednu čtyřhru, tak trochu na způsob Davis Cupu. „Na této úrovni jsme jako česká reprezentace v posledních letech vůbec nehráli. Momentálně sháníme podporu ze svazu, uvidíme, jak jednání dopadnou,“ krčí rameny tenisový přeborník Jiří Prutyszyn.