Zavřený most přes Moravu nepustí do centra Olomouce tramvaje

Most přes Moravu v Komenského ulici v Olomouci otevře ve čtvrtek 27. února. Omezení provozu se pak přesune směrem po proudu na Masarykovu třídu. Nové nábřeží bude přístupné na jaře.

V pondělí 2. března začne uzavírka mostu přes řeku Moravu na Masarykově třídě v Olomouci. Nový most má být hotov v první polovině roku 2022. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Mezi otevřením jednoho a uzavřením druhého mostu bude šest dní, kdy budou v provozu oba. „Smyslem je ponechat řidičům možnost, aby si po roce a půl, kdy byl most u Bristolu uzavřen, opět navykli používat klasickou trasu od Dobrovského a Komenského na Pasteurovu ulici,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major. Most u Bristolu je už stavebně dokončen, pokračují ještě práce v jeho okolí, se kterými souvisí obnovení provozu v navazujících ulicích Na Letné a Sokolovská.

Most spojující Komenského ulici s Gorazdovo náměstím v Olomouci bude v plném provozu od 27. února. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Most jen pro pěší

Od 2. března na most na Masarykově třídě nevjedou auta ani tramvaje. Pro chodce má vždy jedna jeho strana zůstat otevřená celou dobu rekonstrukce. „Zhotovitel nás pouze upozornil, že v průběhu stavby může nastat situace, kdy by musel být most na pár dní uzavřen zcela,“ řekl primátor Miroslav Žbánek.

Práce na novém mostě jsou naplánované na stejné období jako rekonstrukce ulice 8. května a oprava mostů přes Mlýnský potok a Bystřici na Masarykově třídě. Stavební ruch v ulici 8. května skončí zhruba v listopadu. Do té doby nebudou od centra směrem k nádraží vůbec jezdit tramvaje, poté bude zajíždět oboustranná tramvaj na Žižkovo náměstí a zpět. Maximální kapacitu nasadí Dopravní podnik města Olomouce na náhradní trasy, po třídě Kosmonautů budou jezdit tramvaje v kratších intervalech. Náhradní dopravu budou zjišťovat výhradně nízkopodlažní autobusy.

Práce na mostě na Masarykově třídě začaly už na podzim a týkaly se přenášení inženýrských sítí. Nový most by měl být hotový v první polovině roku 2022.

Do ulic Na Letné a Sokolovská by se měl provoz vrátit v době otevření mostu v Komenského ulici. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Nové nábřeží

Protipovodňová opatření se týkají i úpravy nábřeží mezi Masarykovou třídou a třídou Kosmonautů. Jeho pravá strana podél vysokoškolských kolejí se blíží finální podobě. Kromě hráze jsou tam nové cyklostezky, zelené plochy se stromy, vyhlídkové plošiny a lavičky. „Zhotovitel předpokládá, že tato část nábřeží by měla být zkolaudována a otevřena veřejnosti letos na jaře. Stejně tak i na levém nábřeží je již téměř dokončena nový cyklostezka, které chybí jen položení poslední asfaltové vrstvy. Na obou stranách řeky je už vysazena i nová zeleň,“ uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Nábřeží řeky Moravy by mělo být po skončení další protipovodňově etapy přístupné letos na jaře. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Stromy a keře pokácené kvůli stavbě nahradí nová výsadba, která má pomoci více propojit řeknu s městem. „Z pohledu ochrany a tvorby životního prostředí v Olomouci je to stejně důležité jako množství vody, které budeme schopni bezpečně převést, až budou zrealizovány všechny etapy protipovodňových opatření,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.