Krajským podnikatelem roku je spolumajitelka strojírenské firmy z Olomouce

Titul EY Podnikatel roku Olomouckého kraje letos poprvé získala žena. Vítězkou čtrnáctého ročníku se stala spolumajitelka strojírenské společnosti ABO valve Petra Pohořská.

Spolumajitelka společnosti ABO valve, Petra Pohořská zvítězila v soutěži EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje. Zdroj: podnikatelroku.cz

Pohořská je spolumajitelkou a zároveň provozní ředitelkou firmy, která vyrábí průmyslové armatury. Podnik se specializuje na takzvané motýlkové klapky. Porotci ocenili u podnikatelky vytrvalost a odvahu při navazování mezinárodních obchodních partnerství. „Protože jsme rodinná firma, ocenění patří nám všem. Myslím si, že jednou z těch důležitých věcí, které vedou k úspěchu, je mít vizi, cílevědomost jít si za svým a odvahu tuto vizi zrealizovat. Chtěla bych vzkázat podnikatelům, aby se nebáli do soutěže přihlásit, účast v ní je velmi inspirující,“ motivovala ostatní i ke vstupu na zahraniční trhy. Pro ABO valve představuje dnes export 85 procent obratu okolo 600 milionů korun ročně.

Nástupci se v rodinných firmách hledají těžko

Petra Pohořská zaujala v krajském kole pokračováním v rodinném byznysu, který založil její otec Miroslav Študent. Vítěz prvního ročníku v Olomouckém kraji dnes stojí za skupinou Siwatec, do níž ABO valve patří. „V tuzemsku podnikatelé často obtížně hledají svého nástupce v první podnikatelské generaci a mě nesmírně těší, že Petra Pohořská svým příkladem inspiruje ostatní, jak může úspěšné zapojení druhé generace do podnikání fungovat,“ řekla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy

„Porota velmi ocenila Petřinu houževnatost, pracovitost i odhodlání, s nímž se prosadila v technickém oboru, kde ženy často nevidíme,“ dodala.

Zleva: Pavel Juříček (Brano Holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2006 Moravskoslezského kraje), Radek Pav (partner pořadatelské společnosti EY), Petra Pohořská (ABO valve, EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje), Ladislav Okleštěk (hejtman Olomouckého kraje), Pavel Šoltys (náměstek hejtmana Olomouckého kraje). Zdroj: podnikatelroku.cz

V Singapuru na vlastní pěst

Svůj podnikatelský příběh začala Pohořská psát v Singapuru, kam se s manželem přestěhovali z Londýna, kde předtím pracovali. Petřin manžel tam měl místo zajištěné, ona chtěla zkusit štěstí až na místě. Po několika měsících neúspěšného hledání se po konzultaci s rodinou rozhodla pro odvážný krok – v roce 2013 v Singapuru otevřela pobočku rodinné strojírenské firmy ABO valve z Olomouce. S minimálními technickými znalostmi a zkušenostmi začala objíždět možné zákazníky a snažila se jim prodat výhody produktů vyráběných v České republice. K malým obchodům postupně přibyli velcí zákazníci a singapurské pobočce se začalo dařit. Po návratu domů získala Pohořská pozici ve vedení celé společnosti. Firmě se daří v Česku, pobočky má kromě Singapuru například také v Německu, Rusku, Číně. Připravuje rozjezd zastoupení v Severní Americe a chce se vrátit na jihoamerický kontinent. „Mým snem je, aby se ABO valve stalo všeobecným synonymem pro průmyslové armatury,“ přeje si Petra Pohořská. V roce 2015 firma investovala do výrobního závodu v olomoucké části Chomoutov 40 milionů korun.

Pořádání soutěže ze svého rozpočtu podporuje Olomoucký kraj. „Důvodů je mnoho. Jedním z nich je nejen snaha o rozvoj podnikatelského prostředí, ale také propagace našeho regionu ve světe. A zahraniční aktivity společnosti ABO valve jsou toho krásným příkladem,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk při předávání ceny.