Rodičům malých autistů má pomoci brožura. Připravuje se i stavba komunitního centra v Olomouci

Zhruba každé pětašedesáté dítě narozené v Olomouckém kraji má poruchu autistického spektra. Lidé v regionu mají nově k dispozici sborník, který může nemocným pomoci. Zásadní bude stavba speciálního centra s byty.

Brožura zaměřená na pomoc lidem s autismem a jejich rodinám je k dispozici na krajském úřadu nebo na webu olkraj.cz. Foto: Olomoucký kraj

V roce 2017 zřídil Olomoucký kraj koordinační pracovní skupinu složenou ze zástupců veřejné správy, poskytovatelů sociálních služeb, vzdělávacích institucí a zdravotnictví. Všichni zapojení se snaží hledat možnosti, jak ulehčit život osobám s autismem a těm, kdo jim poskytují podporu. Jedním z dosavadních výsledků je přibližně devadesátistránková brožura. Vyšla na začátku letošního roku a přináší řadu praktických rad, návodů a kontaktů.

Jednu z kapitol napsala Markéta Jandeková z olomouckého sdružení Jdeme Autistům Naproti (JAN). „Hlavními přínosy nové brožury jsou mimo jiné lepší orientace v nabízených službách a další informace podávané formou příběhů zejména pro rodiče malých dětí s poruchami autistického spektra,“ zmínila spoluautorka. Koordinační skupina se schází jednou za čtvrt roku a potřeba osvěty je podle Jandekové opakovaným tématem.

Lidé nevědí, co dělat

Autismus je široký pojem. Jeho záludnost spočívá i v tom, že postižení na první pohled nemusí být znát. „Autisté nejsou jen geniální počtáři, jak si mnozí lidé představují pod dojmem filmu Rain Man. V některých případech se k poruchám autistického spektra přičleňují mentální postižení. Často u těchto lidí nefunguje komunikace a jsou závislí na svém okolí. Mívají také nezřídka potíže s chováním a začleněním do společnosti. Výjimkou nejsou ani smyslové obtíže, například hmatu nebo sluchu. Vizuálně však autisté vypadají jako zdraví lidé, na rozdíl třeba od handicapovaných s bílou hůlkou či na vozíku,“ upozornila vedoucí spolku JAN, že společnost často neví, jakou pomoc jim poskytnout.

Ke stažení je knížečka pod odkazem https://www.olkraj.cz/download.html?id=71743. Foto: Olomoucký kraj

Poruchy autistického spektra patří mezi závažné psychické nemoci. Počátek mají ještě před narozením, příznaky jsou různorodé a průběh celoživotní. „Lidé s autismem se od batolecího věku až do dospělosti potýkají s celou řadou problémů, které zasahují do jejich života. Je to velmi náročná situace i pro jejich okolí,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Právě hejtmanství brožuru financovalo. K dostání je v sídle krajské úřadu a na webu www.olkraj.cz.

Centrum v klidném prostředí

Ještě větší pomocí pro klienty s poruchou autistického spektra má být dlouho plánované komunitní centrum s byty. Vyrůst má v ulici Samota v sousedství hřbitova na Nové Ulici v Olomouci. „Centrum bude stát na místě bývalého domku hrobníka, který je v tuto chvíli již zbourán. Nyní se připravuje projektová dokumentace. Sehnali jsme přes čtyři miliony korun a čekáme, až bude sečten výtěžek adventního koncertu v České televizi, který se konal v náš prospěch. Dohromady bychom tam měli mít na přípravu šest milionů,“ počítá Markéta Jandeková.

Prostor na okraji olomoucké městské části Nová Ulice, kde by mělo stát nové komunitní centrum na podporu lidí trpících autismem. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Komunitní centrum mělo podle původních plánů stát v Chválkovicích, ve hře byl i jih města. Nakonec vznikne na západním okraji města nedaleko základny letecké záchranky. Výstavbu by měl investičně zaštítit Olomoucký kraj. „V tuto chvíli nemáme zařízení, které je schopno přijmout klienty s autistickým postižením. Je třeba se rychle rozhodnout, protože tuto službu pro nás dělá Moravskoslezský kraj a přijde termín, kdy bude vypovězena,“ řekl již dříve první náměstek hejtmana Jiří Zemánek.

Vedoucí sdružení JAN plánuje, že na Nové Ulici vyroste stacionář rodinného typu se dvěma byty v režimu chráněného bydlení. „Chceme, aby objekt plnil i edukativní funkci. Budeme zde školit osobní asistenty, díky kterým můžeme děti s autismem integrovat do běžných školek. Máme teď už jiné možnosti než před deseti dvaceti lety a víme, že při vhodné terapii mohou naši mladí klienti žít plnohodnotným životem,“ připomněla Markéta Jandeková.