Starosta Konice Michal Obrusník: Oprava náměstí a cyklostezka jsou zásadní, dotace by nám chyběly

Z Konice na Prostějovsku každé ráno míří stovky lidí za prací do Prostějova a Olomouce. Obyvatelé okolních vesnic zase jezdí do města za nákupy nebo na úřad. Starostu Michala Obrusníka proto překvapilo, že podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj o malém pohybu lidí by mělo být město vyřazeno z dotačních titulů Olomoucké aglomerace. Konice se bránila a příležitost ucházet se o milionové dotace peníze zachránila.

Konice chce obnovit projekt cyklostezky Romže. „Turistický ruch je pro nás významný,“ říká starosta města Michal Obrusník. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Na jaře se chystáte zvýšit cenu parkovného na náměstí z 5 na 10 korun za hodinu. Co vás k tomu vedlo?

Záměr odstranit zákazové značky a umožnit všem rovné podmínky pro parkování v centru. Regulujeme prostor na náměstí tak, aby tady lidé, kteří sem potřebují zajet, našli místo. Asi dvacet stání přidáváme. Kdo přijede, vyřídí si potřebné a odjede, ten by místo najít měl. Pro někoho je to možná razantní změna, ale vezměte si ceny v okolních městech.

Budete zavádět i prodej parkovacích lístků přes SMS. Je to kompenzace za zdražení?

V minulém roce jsme jen do náměstí investovali půl milionu korun, upravovali jsme plochu, vyměňovali jsme obrovské asfaltové fleky za žulovou kostku. Musíme z náměstí dělat chodníky a podobně… Než koupit další parkovací stroje za tři sta tisíc korun, účelnější je nastavit možnost platby přes SMS.

Konicko vyniká nízkým podílem nezaměstnaných lidí. Na konci minulého roku byl 1,6 procenta, což  je pod krajským i celostátním průměrem. Jak si to vysvětlujete?

Lidé u nás jsou zvyklí pracovat a nacházejí si práce, která je z hlediska průměru Olomouckého kraje placena méně. Hůře tedy například sháníme zaměstnance na úřad, ale i řemeslníky do Technických služeb. Jenže to není problém našeho regionu, ale státu a regionálního školství. Zeptejte se firem, jak obtížně shánějí řemeslníky, účetní, elektrikáře… Otázkou je, jak upravit výukové programy, a jak motivovat mladé lidi, aby se vrátil zájem o řemesla. Protože když dnes potřebujete řemeslníka, má obvykle přes 40 let.

Je zde tedy dostatečná kupní síla? Ve hře je stavba nových obchodů…

Konice je městečko o necelých třech tisících obyvatel, nicméně minimálně 13 tisíc lidí a možná i více je v našem správním obvodu, který ve směru na Prostějov končí hned za Konicí. Zájem tady nakupovat by určitě měli i lidé ze směru na Prostějov. Město ale není ten, kdo staví supermarket. Jsme připravení vyjít komukoli vstříc a probíhají jednání. Je potřeba vytipovat místo. V zastupitelstvu 17. února byl předložen návrh na záměr prodeje dané lokality a prvotní studie. Bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva. Mimo to máme malé obchody, COOP, CBA tady bude stavět menší nákupní centrum s celotýdenním provozem.

Vedení Konice postupně pracuje na obnově náměstí. Jedním z posledních kroků je zdražení parkovného o pět korun, aby se zde auta více střídala. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Konice má velký zájem na dokončení spícího projektu cyklostezky Romže. V čem je pro vás tak důležitá?

Projekt zhavaroval zhruba před deseti lety, chci se k němu vrátit. Jednání o cyklostezce podél vlakové trati mezi Prostějovem a Konicí jsou na naprostém začátku. Vlak do Konice jede údolím, člověk by se k nám dostal na kole relativně po rovině, cestou se může zastavit na Běleckém mlýně, v Kostelci na Hané. Časem by taková cyklostezka přinesla i vznik různých bister a odpočívek. I konické náměstí by v nabídce služeb mohlo rozkvést. Turistický ruch je pro Konici velmi výraznou záležitostí. Stezka by lidem z Prostějovska i Olomoucka umožnila dostat se do krajiny, kde jsou významné přírodní památky. I město má co nabídnout.

Kde byste chtěli na cyklostezku vzít peníze?

Zatím to vypadá s dotacemi slibně, i když na konci roku jsme byli zaskočeni stanoviskem Ministerstva pro místní rozvoj, které chtělo z ITI Olomoucká aglomerace (Integrované územní investice, využívají evropské fondy) odstranit stávající členská města Konice, Uničov, Mohelnice a Hranice. Pro nás by to mělo negativní dopad. Přeci jen se lépe domluvíte v regionu než v Praze na tom, co je potřeba zainvestovat. Moje poslední informace je, že Konice zůstává.

Proč se vás nemělo strategické rozdělování stovek milionů korun týkat?

Omezení v dalším programovém období 2021-2027 zdůvodňovalo ministerstvo studií, kterou jim dělala Univerzita Karlova na základě pohybu lidí podle dat mobilních operátorů. Podle mého názoru zanedbali, že většina lidí, kteří pracují, mají mobil od zaměstnavatele… Přes Český statistický úřad jsem zjistil, že 40 procent lidí dojíždí do Prostějova, Olomouce. Konice je sepjatá s centrem ne tím, že by sem lidé jezdili za prací, ale převážně lidé odtud dojíždějí za prací, nákupy, kulturou. Žádali jsme, abychom mohli zůstat. Teď se musíme znovu nadechnout a připravit se, abychom v programovém období mohli čerpat.

Které projekty jsou pro vás za velké evropské peníze zásadní?

Z hlediska priorit je to rekonstrukce náměstí, další je přivedení turistů, takže cyklotrasa. To by měly být dva základní projekty, které bychom přes ITI chtěli řešit. Musíme začít vyjednávat, protože podzimní informací, že máme z financování ITI vypadnout, se příprava přibrzdila. Náklady na náměstí předpokládám tak 80 až 90 milionů, cyklostezku obdobně.

V posledních letech je patrný zájem bydlet mimo velká města. Cítíte to i u vás?

Letos připravujeme pozemky pro patnáct rodinných domů. Potýkáme se s problémy, protože prodat takovou parcelu v Konici za náklady, které s tím město má, je téměř nereálné. Z hlediska stavby je cena podobná jako jinde, ale jestli prodáme metr čtvereční stavebního pozemku za uvažovaných tisíc korun, pak získáme finance ve výši poloviny předpokládaných nákladů. Přestože nejsme developer, musíme za tržby z prodeje pozemků odvézt 21 procent DPH. Je smutné, že stát chce odvozy po někom, kdo žije z daní. Starostům pak nedává spát otázka, jak nastavit kupní cenu, když nemohou znát dopředu poptávku. Každopádně jsme město s kvalitní a dostatečnou infrastrukturou. Máme polikliniku, odborné lékaře, za prací je to půl hodiny cesty. Nejsou tu velké výrobní podniky, ale lidé zde mohou dobře trávit například svůj volný čas.

„Pokud někoho při slově Konice napadne naše Muzeum řemesel Konicka, je to pro nás dobře,“ říká starosta města Michal Obrusník. Foto: Miloslav Havelka

Mohli by se tu někteří usadit natrvalo?

Jedná se o cíl, který sledujeme nabídkou stavebních míst pro rodinné domky. Z hlediska výstavby obydlí vnímám jako problém, že stát neregistruje přechodný pobyt. Co z toho, že třeba v Olomouci vzniká spousta bytů, když v nich nejsou lidé s trvalým pobytem a město tak nemá daňovou výtěžnost. Za svoz odpadů pak dostane směšnou částku, protože lidé s přechodným pobytem nemají povinnost platit a podobně. Obyvatel tak ubývá, ačkoli jsou plné ulice. Rozdělovat daně jen na základě trvalého pobytu není dobře. Ale to už se dostáváme asi do vyšší politiky, než je politika města Konice…

Po volbách 2018 jste zavedli možnost setkání s vedením města. Jednání zastupitelstva nestačila?

Chtěli jsme zvýšit informovanost o práci radnice směrem k občanům. Přiznám se, že dvacet let jsem jezdil pryč a celkem mi unikalo, co město vlastně dělá. Dělalo dost, ale marketing nebyl dostatečný. Zřídili jsme například i účet na Facebooku. Na jednání zastupitelstva lidé zatím moc nechodí, navíc se můžou domnívat, že prostor pro ně tam není dostatečný. Zavedli jsme co tři měsíce setkávání zastupitelů s lidmi, můžeme se bavit o tom, co jsme udělali, jaké máme plány…

Když jsme u komunitního centra – daří se v Konici folkloru podobně jako v okolních obcích?

Máme ZUŠ zřizovanou krajem. Škola je kvalitní, ale nedosahuje toho, co má třeba Jevíčko, kde vznikly hudební skupiny a aktivity, které přitáhnou na různé akce rodiče, prarodiče a lidé se potkají. Přivítal bych, kdyby se něco podobného dělo i tady, nicméně jsme neměli prostory. Teď máme místo, kde se mohou lidé scházet a trávit spolu čas. Musíme najít nositele aktivit a pokud tady vznikne folklorní soubor, ochotnické divadlo nebo hudební skupiny či cvičení, cokoli, může to tam probíhat.

Věříte, že zájemce najdete?

Naše komunitní centrum v opravené sokolovně vzniklo v poměrně velkém rozsahu, stavba stála i s DPH 32 milionů korun. Jde o to přitáhnout lidi ke spolkové činnosti, k setkávání… Žijeme v době blahobytu, ale zároveň době uspěchané, kdy se většina lidí vrátí v šest večer z práce a už zájem o společné věci není. To je fenomén doby. Jsme v začátku a nabízíme proto pravidelná setkání, kde o možnostech setkávání komunity diskutujeme.

Na druhou stranu jsem poměrně šokován dotačními pravidly, protože v dotačních parametrech je napsáno, že tam nemůže být nic komerčního. Úředníci si to vysvětlují tak, že se tam nesmí prodávat vstupné, vydělat ani koruna. Podle mě ale slovo „komerční“ znamená pouze za účelem zisku. Jestli tam ale chceme dělat komunitní ples a nemůžeme si pozvat kapelu, ani prodat občerstvení, pak si myslím, že by to bylo špatně.  V současnosti se snažíme apelovat na poskytovatele dotace, aby nastavil metodiku, která plesy v komunitním centru umožní.

Minulý rok v březnu odešla z Konice pobočka Komerční banky. Nadšený z toho nejste. Podaří se situaci zvrátit?

Rozhodnutí Komerční banky se týkalo asi padesáti poboček. S municipalitami předtím nikdo nekomunikoval, dozvěděli jsme se to náhodou. Zůstal bankomat Komerční banky a pobočka České spořitelny. Komerční banka tu byla snad od roku 1993, ale její představenstvo rozhodlo, že zruší některé své pobočky. Z mého pohledu je komplikované vyřizovat si podpisový vzor v Prostějově. Měli jsme tu směnárnu… Komunikovali jsme i s majitelem, posílali jsme dopis ve francouzštině, jednali jsme s různými zástupci, ale už se to nepodařilo zvrátit, dodnes mne to mrzí. I za město byl osobní styk s bankou lepší, teď uvažujeme o jiných bankovních domech, kde budeme mít prostředky města.

Michal Obrusník (*1965)

Vystudovaný strojní inženýr začínal ve společnosti Sigma jako konstruktér. Později pracoval na městském úřadu v Konici na správě majetku. V době vzniku krajů přešel do Olomouce, kde působil ve vedoucích funkcích v ekonomickém odboru a později odboru kontroly. „Práce mě bavila, myslím, že krajský úřad je dobrá instituce. Nicméně předchozí starosta pan Novák mě oslovil, ať to zkusím ve volbách. Bylo to těžké rozhodnutí, ale jelikož mi lidé dali důvěru, šel jsem do toho,“ říká starosta Konice, který ve městě žije přes třicet let. Je členem krajského i celostátního výboru STAN.