V Bezměrově chytají rančeři telata do lasa už dvacet let

Kdyby přestala fungovat pošta, v Bezmerově na Kroměřížsku by si uměli poradit. Mají tam poštovní holuby, které oceňují i ve světě. Kromě zkušených chovatelů jsou bezměrovští známí i westernovovými závody nebo jízdou králů.

Bezměrovská jízda králů v roce 2017. Foto: archiv obce Bezměrov

Holubáři mají v obci dlouhou tradici a slyšet o nich je na evropské i světové úrovni. „Je to skromná organizace, která své úspěchy nedává moc najevo, ale občas u nás výstavu holubů udělají. Šampiony naloží do klecí a jedou s nimi za moře nebo po Evropě. Soutěží se v různých kategoriích, třeba v rychlosti návratu zpět a jsou šikovní, daří se jim,“ řekl k chovatelům starosta Bezměrova Josef Večerka.

O tradice se stará Bezměrovák

Vyhlášenou akcí je tradiční jízda králů občanského sdružení Bezměrovák pod vedením Milana Zahradníka, který se začal se věnovat obnově zdejších tradic. „Nejde jen o jízdu králů, ale třeba i o masopust. Jsou to akce na úrovni, účastní se jich krojované soubory ze širokého okolí Hané a nejen jí,“ pokračoval starosta. Podle etnologa Josefa Urbana je jízda králů v Bezměrově nejspontánnější z celé Hané. „Je to i tím, že tam nejsou stovky návštěvníků, kteří by zvyk posunuli trochu někam jinam,“ uvedl Urban. Královská družina má pravidelně okolo deseti členů. Do průvodu se také zapojují krojovaní a muzikanti, procházejí vesnicí, občas jim někdo otevře a stává se, že i improvizují. Obchůzka končí na místním hřišti, kde se předává hanácké právo a chystá se kácení máje. „Májku naši chlapi dokonce hlídávali, spali na hřišti. S okolními obcemi se na oko hašteřili a májky si kradli,“ zavzpomínal Josef Večerka.

Kácení máje. Dřív májku bezměřovští dokonce hlídali. Foto: archiv obce Bezměrov

Práce jako na ranči

Jízda králů v Bezměrově je součástí hodových oslav, které se konají sedm týdnů po Velikonocích. Odlišná je i tím, že se průvodu účastní koně. Starosta je jejich milovník, doma jich má sedmnáct a každoročně pořádá westernové závody pro asi pět set návštěvníků. Příští rok to bude už dvacátý ročník. „Na akci se sjíždějí účastníci v podstatě z celé země. Dokonce jsme koketovali i s tím, že by naše závody mohly být součástí mistrovství České republiky. Jde o přehlídku kovbojské práce na ranči, účastníci musí splnit několik disciplín, máme tam třeba telata, která se chytají do lasa a zahánějí se do ohrádek. Přesně, jak se to dělá na americkém západě,“ popsal Večerka. Důležitá je podle něj zručnost a vyježděnost koní. „Připravujeme vše s rodinou mojí sestry, přítelkyní a je to vlastně rodinná záležitost, přístupná veřejnosti,“ dodal k závodům.

Westernové závody se v příštím roce budou konat po dvacáté. Foto: archiv obce

Pedikúra v selském stavení

V Bezměrově se v posledních letech začalo stavět a rodin pozvolna přibývá nad současných přibližně pět set obyvatel. „Rozvoj obce v tomto směru dlouho stagnoval, od roku 1989 to byla bída. Možná je to ale i změnou územního plánu, který se aktualizoval tak, že na některých lokalitách bylo možné začít stavět. Jinak to u nás není snadné, z jedné strany máme záplavové území a z druhé dráty vysokého elektrického napětí,“ vysvětlil situaci Josef Večerka.

Letos musí obec řešit skládkování bioodpadu a chystá se rekonstruovat selské stavení, které před časem koupila. Část už teď slouží jako prodejna potravin, zbytek by měl být k dispozici úřadu a lidem z obce. Představa, co by mělo být součástí dokumentace k projektu, je jasná. „Měla by se tam přesunout knihovna z kulturního domu i zázemí pro naše pracovníky, garáže. V patře by mohly vzniknout byty buď pro seniory, mladé či někoho, kdo by aktuálně řešil bytovou situaci. Chceme přidat i další služby, jako je například pedikúra,“ doplnil starosta.