Tovačovské Hatě slaví čtvrt století. Zpívají od návštěvy prezidenta Havla

Píseň Tovačov, Tovačov známe všichni ze školních zpěvníků. Hanácké lidové písně, tance a kroje k tomuto městu patří. Zakladatelka folklorního souboru Hatě Zdena Ludvová připomíná, že za to vděčíme tovačovské rodačce a sběratelce Františce Xaveře Běhálkové.

Folklorní soubor Hatě Tovačov tančí již pětadvacet let. Foto: archiv souboru

„Jako dítě i dospělá jsem navštěvovala hanácké soubory, které vedla paní učitelka Milada Ženčáková. Vždy si mi líbily klidné hanácké písně s neopakovatelnou melodikou a bohatě zdobené vznešené hanácké kroje. Když se mi narodily děti, začala jsem paní učitelce pomáhat. Jak děti odrostly, lákala nejen mě myšlenka obnovit v Tovačově činnost hanáckého tanečního souboru pro dospělé,“ vzpomíná Zdena Ludvová. U jeho zrodu stály kromě ní Ivana Otáhalová a Jarmila Bijová, které nadšeně podnikaly první nesmělé taneční krůčky. Scházet se všichni začali na podzimu 1995. Podporu soubor získal od vedení města i členů Nadace tovačovský zámek. „Vybrali jsme si jméno Hatě, což jsou rohože na blátě, které se na tovačovských blatech užívaly. Poprvé se naše malá krojovaná skupinka představila při návštěvě prezidenta Václava Havla v Tovačově,“ dodává Ludvová.

Činnost i údržbu krojů pokryje bál

Letos Hatě slaví 25 let. Za tu dobu souborem prošlo na 110 členů. „Pořádání folklorních pořadů je pro nás největší motivací. I když při dnešním životním tempu je obtížné vyšetřit si čas na zkoušky a akce,“ míní Zdena Ludvová a doplňuje, že v Tovačově působí při škole také taneční kroužek Hanáček. Velcí i malí spolu občas nacvičí program, který má u diváků vždy úspěch. V posledních letech bývají dětská vystoupení ozdobou při zahájení tovačovského Hanáckého bálu, který patří k nejoblíbenějším akcím, na nichž se soubor podílí. Výtěžek z bálu postačuje na činnost spolku i údržbu krojů.

Kroje jsou zapůjčené a je potřeba je nosit s velkou opatrností. Foto: archiv souboru

Soubor dnes nemá vlastní muziku, tančí na reprodukovanou hudbu. „Podařilo se nám nahrát již asi čtyřicet hanáckých písní a tanců. Využívali jsme většinou notové zápisy z Tovačovska, které pravděpodobně pocházejí ještě z předminulého století z doby působení naší Xavery Běhálkové. Spolupracovali jsme také s Pavlem Klapilem. S poslední nahrávkou nám pomohli studenti olomoucké konzervatoře a Jana Jeklová,“ říká vedoucí souboru.

Velká hanácká rodina

Důležitým prvkem jsou hanácké kroje. Podle Zdeny Ludvové jsou ženské kroje hodně staré – většina pochází z padesátých let minulého století. „Mužské kroje jsme pořizovali se zahájením činnosti. Tanečníci je mají pouze půjčené. Jsou poučeni, jak se o ně mají starat, jak je ošetřovat a prát. Kroje patří městu Tovačovu, souboru a několik je z pozůstalosti po učiteli Petru Poláškovi, dědečkovi mého manžela,“ vysvětluje Zdena Ludvová. Přiznává, že práce pro spolek přináší hodně starostí, na nichž se ale podílejí i další členové. „Všem dohromady pak přináší radost ze společně prožitých okamžiků při zkouškách a hlavně vystoupeních. Jsme taková velká hanácká rodina, kde se radosti a starosti střídají, ovšem převládají ty pozitivní,“ hodnotí dlouholetá členka Hatí.

Soubor nahrál přibližně čtyřicet hanáckých písní a tanců. Foto: archiv souboru

Jubileum si Hatě připomínají každý měsíc

Letošní výročí si soubor připomíná celý rok. V únoru slavil Hanáckým bálem, na 28. března připravuje vynášení Morany, 25. dubna to bude Gulášfest, 23. května Kácení máje a například na 13. června připravuje Tovačovský fěrtóšek. To bude hlavní slavnostní program k výročí v zámeckém parku.