Ve Zlobicích dostaly děti přednost před úředníky. Chceme v nich budovat vztah k místu, říká starostka

Brněnské studenty architektury si vzali na pomoc ve Zlobicích na Kroměřížsku. Obec před časem koupila bývalou hospodu s prostorným zázemím a chtěla by vše opravit.

Poldr u Bojanovic ochránil místní část Zlobic minulý rok v červnu před bleskovými povodněmi. Foto: archiv obce Zlobice

Spolupráce se studenty VUT v Brně vznikla před dvěma lety, starostka Zlobic Stanislava Šišková si ji pochvaluje. „Vytvoříte si nějakou představu a říkáte si, tohle by bylo ono, ale vždycky je dobré, když se na to podívá ještě někdo z jiného úhlu pohledu. Studenti nám předložili několik návrhů, jsem zvědavá, kam nás to nakonec nasměruje,“ uvedla. Zastupitelé a obyvatelé obce si návrhy úprav okolí budovy prohlédli koncem ledna.

Z hospody společenský sál

Zlobicím chybí kulturní a společenské prostory. Proto daly 5,4 milionu korun za starou hospodu s rozsáhlým dvorem a pozemkem velkým pět a půl hektaru. Plánují, že někdejší objekt promění ve společenský sál se zázemím pro pořádání akcí. V horním patře by mají být tři byty. „S rekonstrukcí objektu bychom chtěli začít ještě letos,“ řekla starostka.

Obec koupila starou hospodu na návsi a chce ji uzpůsobit pro kulturu i bydlení. Foto: archiv obce Zlobice

Projektovou dokumentaci už obec má a teď bude žádat o stavební povolení. „Zastupitelstvo zatím schválilo jen rekonstrukci budovy, proměna dvora není v tuto chvíli na pořadu dne. Pracují na ní studenti architektury. Víme, že bychom tam chtěli mít dílny a zázemí pro pracovníky na údržbu zeleně. Účel hlavní budovy je daný, nám šlo spíš o celkové uspořádání,“ pokračovala Stanislava Šišková. Peníze mají Zlobice z úvěru, který si vzaly na koupi budovy.

Až bude po opravě, mohly by v budově také cvičit děti. „Náš obecní úřad je ve třech místnostech, potřebovali bychom nové prostory, ale dali jsme přednost mateřské školce. Je nutné v dětech budovat vztah k místu, kde se narodily, kde žijí. Když je rodiče budou vozit do města, tak ho nezískají. Chceme, aby u nás mladí zůstávali,“ vysvětlila Stanislava Šišková.

Výstava prací studentů Vysokého učení technického v Brně, kteří pro Zlobice zpracovali návrhy okolí staré hospody. Foto: archiv obce Zlobice

Bleskové povodně

Loni se ve vsi začalo se stavbou velkého zvodnělého poldru, který by měl Zlobice chránit před bleskovými povodněmi. Hotový bude v letošním roce, zbývat bude výsadba zeleně v jeho okolí. Součástí stavby byly i archeologické průzkumy. Nálezy by měly být k vidění v prostorách kroměřížského muzea na připravované samostatné výstavě. Od roku 2015 má stejné vodní dílo i místní část Bojanovice. „Ty byly víc ohrožované, voda se tam vždy prohnala přímo rodinnými domy. Loni 17. června přišly přívalové deště naposledy a oba poldry neuvěřitelně pomohly,“ ohlédla se starostka.

Poldr ve Zlobicích je před dokončením. Foto: archiv obce Zlobice

Velkou akcí, která je ale podle ní zatím spíš vzdálenou budoucností, je budování cyklostezky vedoucí z Morkovic do Kroměříže. „Plánovala se v rámci mikroregionu Morkovsko, nicméně jsou problémy s pozemky. Hodně cyklistům by se líbila, bohužel je zatím na mrtvém bodě,“ doplnila.

Minulý rok se Zlobicím podařilo získat dotaci, za kterou teď opravují silnici. Práce zvažují spojit s vybudováním nové kanalizace. Podařilo se také pohnout s přípravou chodníku do Bojanovic. „Ke konci loňského roku se nám povedlo udělat poslední krok a koupit od vlastníků kousek pozemku, který je nutný pro jeho vybudování. Byl to oříšek a letitý problém. Jsem ráda, že se to povedlo,“ řekl Stanislava Šišková.