Haná čelí koronaviru. Třídy zapínají Skype, ve školkách měří teplotu

Školní výuka přes internet, zrušené šibřinky i obecní zabíjačky a k tomu snoubenci počítající účastníky, aby na veselce nebylo víc než třicet lidí. Haná se vyrovnává s mimořádnými opatřeními, která přinesl boj proti šíření nákazy novým typem koronaviru.

Prodejny potravin zůstávají otevřené, některé ovšem zákazníky vyzývají, ať nevstupují, pokud mají podezření na nákazu. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Obecní zabíjačku v Hněvotíně na Olomoucku ještě stihli, košt pálenek už ale museli odložit. Plány zhatilo vládní nařízení. „Vzorky máme vybrané, ale samozřejmě akci uděláme jindy, až to bude možné. Měli jsme objednané divadlo z Bukovan a chystali jsme setkání se seniory, i to jsme zrušili,“ uvedl hněvotínský starosta Jaroslav Dvořák k nenadálým změnám. Nákaza a s ní související opatření ovšem život na vesnici nijak neovlivnily. „Aktuality máme uvedené na úřední dece, na webových stránkách a informujeme i rozhlasem. Lidé to berou tak nějak normálně. Všechny asi zaskočila nakažlivost nemoci a rychle se ukáznili. Snažíme se to brát rozumně a počkáme, jak se situace vyvine,“ zamyslel se.

Online výuka a měření teploty

V Základní škole Svatoplukova v Olomouci vyvolal stav nouze vyhlášený 12. března překvapení. „Byli jsme zaskočení. Učitelé i žáci, nikdo nejásal, byli jsme v šoku,“ řekl ředitel Jiří Vymětal. Spolu s kolegy začal hned řešit, jak ve výuce pokračovat. „Naše škola žije online delší dobu, využíváme sociální sítě, takže s tím pracujeme dál, paní učitelky nahrávají videa, používají Skype. Někteří rodiče si chodí pro úkoly osobně nebo je nosí vypracované,“ popsal.

Olomoucký kraj uvolní deset milionů korun na nákup roušek a respirátorů. V pátek 13. března o tom rozhodli krajští radní. Ochranné pomůcky dostanou nejprve poskytovatelé sociálních služeb v regionu. Několikrát v posledních dnech se sešla Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Foto: Olomoucký kraj

Předškolní zařízení zůstávala pár dní po zavedení opatření v provozu, některá města je ale raději stejně uzavřela. Například v Uničově na Olomoucku děti z mateřinky zůstávají doma od 16. března do odvolání. „Nemáme žádné podezření na výskyt koronaviru. Jde o čistě preventivní opatření, které snad nebude trvat příliš dlouhou dobu,“ uvedl starosta Uničova Radek Vincour. V Kroměříži zase radnice požádala rodiče, kteří si mohou zajistit hlídání, aby děti do školek nevodili. Ostatním dětem pracovníci mateřských škol od pondělí 16. března měří teplotu. „Pokud ji dítě bude mít zvýšenou, bude odesláno domů,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Matrika obvolala páry

Onemocnění komplikuje i svatební přípravy. Veselky se teď mohou pořádat jen s maximálně třicítkou hostů. Některé páry musejí doma procházet seznamy pozvaných a razantně je zeštíhlovat. „Veškeré svatby, které jsou naplánované do konce března, jsme obvolali a zjišťovali jsme počet předpokládaných svatebních hostí. Kde měli přes třicet osob, sami zodpovědně říkali, že počty snižují,“ popsal Pavel Kocián z matriky olomouckého magistrátu.

Nemocnice do odvolání zavedly zákaz návštěv. Ilustrační foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Opatření se nevyhnula ani městské hromadné dopravě, a tak s platností od pátku 13. března není například v Olomouci možné si koupit jízdenku u řidiče. „Cestujícím doporučujeme, aby využívali předprodejní místa, prodejní automaty, SMS jízdenky a pro nákup časové jízdenky využili nákup přes e-shop. Prodejní automaty jsou pravidelně dezinfikovány,“ řekl předseda představenstva Dopravního podniku města Olomouce Jaromír Machálek. Revizoři začali jízdenky kontrolovat pouze vizuálně a autobusy i tramvaje otevírají na zastávkách všechny dveře, aby cestující nemuseli mačkat tlačítka.