Něco i pro muže. Z koštu pálenek by chtěli mít v Lubné na Kroměřížsku tradici

Vůně pálenky, hlahol a dobrá nálada prostoupily první únorový víkend Kulturním domem v Lubné u Kroměříže. Poprvé tam uspořádali Lubenský košt pálenek a pomazánek.

V Lubné na Kroměřížsku letos uspořádali první ročník koštu pálenek a pomazánek. Foto: archiv obce Lubná

Vzorků se den před velkým hodnocením sešlo dvaatřicet. „Zájem o první ročník nás potěšil. Myslím, že všechno dopadlo dobře, ukázek do soutěže bylo dost, lidé se bavili. Moc dobré byly i pomazánky,“ zhodnotila místostarostka Jitka Šáchová. V obci se konají hlavně akce pro děti, ženy, seniory, ale v harmonogramu jim chybělo něco typicky mužského. Proto přišli s nápadem koštu domácí slivovice. „Koštování pálenky je pro Moravu tradiční akcí, čekali jsme na odezvu, rádi bychom v tom pokračovali,“ pokračovala místostarostka. Každý účastník dostal památeční štamprličku s vypískovaným nápisem Košt pálenek Lubná 2020 a za první tři nejlepší pálenky byly i hodnotné ceny.

Kulturák je středobod

Ve vesnici mají sbor dobrovolných hasičů, fotbalový klub FK Lubná 1959 i oddíl stolního tenisu. Každoročně se všichni podílejí na několika akcích, ať je to masopust, dětský den nebo třeba oblíbené vaření kotlíkového guláše. „Obyvatelé se účastní, jen je potřeba vymýšlet stále něco nového, aby je to bavilo,“ zamyslela se Jitka Šáchová. Většinu událostí hostí zdejší kulturní dům. Velkým krokem bude jeho rekonstrukce. „Místní ho začali svépomocí stavět v akci Z v roce 1971. Pro obec je kulturní dům zásadním objektem. Je to budova setkávání, středisko našeho zájmu, středobod společenského života,“ potvrdila starostka. Kulturák má za sebou výměnu oken, dveří a je zateplený, v současné době však potřebuje novou elektroinstalaci a rozšířit prostory pivnice. Lubná se chystá podat žádost o dotaci na Zlínský kraj.

Kulturní dům v Lubné slavnostně otevřeli ve dnech 26. a 27. října 1974. Lidem slouží dodnes. Foto: archiv obce Lubná

Další velkou investicí bude i oprava hlavního průtahu obcí, který je dlouhodobě ve špatném stavu. Při opravě by se u něj měly objevit chybějící chodníky.

Počet obyvatel v Lubné se blíží pěti stům a meziročně pozvolna roste. Vedení obce chce mladé lidi ve vesnici udržet, mimo jiné i tím, že jim nabízí bydlení. „V přízemí budovy, kde je mateřská škola i obecní úřad, máme tři nájemní byty. Jsou startovací, ale také pro ty, kteří se ocitnou ve složité životní situaci. Přednost mají samozřejmě místní. Snažíme se, aby byly obývané opravdu jen na přechodnou dobu. Teď jsou plně obsazené. Poptávka po bydlení vzrůstá, ne každý si může dovolit drahý podnájem nebo hypotéku,“ vysvětlila Jitka Šáchová.

Nádrži říkají přehrada

Mezi zajímavosti Lubné patří více než dvě stě let stará kaplička se zvonicí zasvěcená sv. Floriánovi a sv. Janu Nepomuckému. Okolí ale Lubnou pravděpodobně zná především kvůli závlahové retenční nádrži. Je kousek za obcí, u lesa. Místní vodní stavbě říkají zkráceně přehrada. V zimě se tam chodí bruslit, v létě koupat, na březích sedávají rybáři. „Původně to byla závlahová nádrž pro zemědělské družstvo, ale svému původnímu účelu už přestala sloužit a v tuto chvíli funguje jako místo odpočinku a rekreace. Když mrzne, konají se tam i hokejová utkání mezi okolními obcemi, letošní zima ale moc sněhu a mrazu zatím nepřinesla,“ krčí místostarostka rameny.

Malá, přikrčená na svahu, sleduje provoz na hlavní silnici vedoucí obcí již více než 200 let. Kaplička je zasvěcena sv. Floriánovi a sv. Janu Nepomuckému. Foto: archiv obce Lubná

V samosprávě je Jitka Šáchová první volební období, přehled o dění ovšem má. „Pracovala jsem pro obec před volbami, takže to není úplně neznámé prostředí. Zatím mě práce baví, získávám spoustu informací a jiný nadhled. Jsem celoživotní optimista a snažím se vždy ze všeho vzít to dobré a z toho zlého se ponaučit a taky na to rychle zapomenout,“ usmívá se.