Pořadatelé škrtají vystoupení a přesouvají akce. V divadlech šijí roušky

Zrušeno. Tohle oznámení rezonuje od poloviny března kulturním prostorem nejčastěji. Kvůli pandemii onemocnění COVID-19 z nařízení vlády zavřela například divadla, kina, knihovny, muzea i galerie. Také města zrušila své plánované akce.

Mezi akce, které musejí kvůli epidemii koronaviru návštěvníci oželet, patří například festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Zdroj: Jeden svět

Například v Olomouci opatření dopadla na všechny akce plánované radnicí do konce května. Tvarůžkový festival, Velikonoce, Muzejní noc, Brány památek dokořán i Svátky města mají zatím stopku. „Pořádání dalších akcí budeme vyhodnocovat s ohledem na situaci. Budeme se alespoň snažit v rámci Velikonoc udělat výzdobu, která svátky ve městě připomene,“ sdělila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Zrušený i koncert online

Koncerty pro veřejnost zrušila do dovolání i Moravská filharmonie Olomouc. Původně sice plánovala potěšit milovníky hudby vystoupením přenášeným online, nakonec ale nebude ani to. „Rozhodli jsme tak zejména s ohledem na prevenci při ochraně zdraví zaměstnanců, neboť by v danou chvíli na pódiu ve velmi stísněném prostoru sedělo více než 50 osob,“ uvedl ředitel MFO Jonáš Harman. Limit daný pro akce je přitom 30 účastníků.

Velké festivaly nově na podzim

Divadelní Floře Olomouc, jedné z největších divadelních přehlídek na Moravě, měl v kalendáři patřit čas od 13. do 24. května, ale diváci musejí ještě počkat. „Rozhodli jsme se přesunout Divadelní Floru na jiný termín a pracujeme na tom, abychom se mohli v Olomouci potkat v druhé polovině listopadu. Buďme, prosím, nemalicherní, ohleduplní, solidární a trpěliví,“ uvedli pořadatelé na webu akce.

Divadla zrušila představení a nabízejí vrácení vstupného. Někteří diváci ovšem peníze kulturním institucím nechávají jako podporu za finanční výpadky v době, kdy nemohou pořádat akce pro veřejnost. Zdroj: www.moravskedivadlo.cz

Dobu konání mění i mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Namísto přelomu dubna a května musí loni akreditovaných skoro 9 500 účastníků s letošním ročníkem počítat začátkem podzimu. „Festival se bude posouvat mezi 1. a 15. říjen s tím, že jej nebudeme schopni udělat v celé rozsahu v Olomouci, a tak bude AFO napůl v Olomouci a napůl v Praze,“ sdělil ředitel akce Jakub Ráliš. Pořadatelé využijí spolupráce s festivalem Life Sciences, na kterém se podílí Česká zemědělská univerzita. „Konzultovali jsme situaci s odborníky. Jasně nám řekli, ať nepočítáme, že bude do června vše vyřešeno. O přesunutí jsme tak rozhodli ještě předtím, než byl vyhlášený nouzový stav. Záložní plán jsme začali chystat už v únoru, kdybychom jej neměli, AFO by nebylo vůbec,“ doplnil Ráliš.

Slavnosti piva letos nebudou 

Na podzim se odehrají i Ekologické dny Olomouc. „Rozhodl jsem se je přeložit na dobu od 19. září do 4. října. Ekojarmark bude v sobotu 26. října. Besedy 2. až 4. října,“ uvedl ředitel pořádajícího centra ekologických aktivit Sluňákov Michal Bartoš. Po několika měsících se má vrátit i přerušený festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který má v regionu zastávku v Olomouci.

Dvacátý ročník olomouckého pivního festivalu se letos neuskuteční vůbec. Beerfest proběhne v příštím roce ve dnech 27. až 29. května.

Divadlo šije pro nemocnice

Do boje proti šíření koronaviru se zapojují dobrovolníci i instituce. Například Moravské divadlo v Olomouci (MDO) nabídlo pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Šikovné švadleny budou spolu s kostýmy vyrábět ochranné roušky. Do celé akce se zapojila i okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci. Ke sběru a distribuce se přidaly i Univerzita Palackého a Divadlo na cucky. Kostýmní úsek MDO za den vyrobí asi 80 ochranných roušek. „Pociťujeme akutní nedostatek tohoto ochranného materiálu ve Fakultní a Vojenské nemocnici v Olomouci, proto jsme rádi, že se podařilo dát dohromady takovou skvělou a ochotnou skupinu, v níž se ve snaze pomoct setkávají zdravotníci s divadelníky a skauty,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Kantor. Roušky šijí i v olomouckém Divadle Tramtarie.