Hranický Kraslicovník i přes karanténu ozdobí tisíce vajec. Město sáhne do vlastních zásob

Bez stromu ověšeného malovanými vajíčky by to v Hranicích nebyly ty pravé Velikonoce. Kraslicovník, jak mu říkají, ozdobí centrum města letos popáté. Viset na něm bude přes čtyři tisíce zdobených vajec.

Kmen kraslicovníku je ovázaný mašlemi, vajíčka jsou přehlídkou různých technik. Foto: archiv MKZ Hranice

Když ředitelka Městských kulturních zařízení Naděžda Jandová před několika lety hledala, jak centrum města během jarních svátků zpestřit, napadlo ji ozdobit strom pestrobarevnými vajíčky. „Kraslicovník jsem viděla v Rakousku, Německu a tak jsme to zkusili. První rok byl samozřejmě těžší, lidé nevěděli, o co jde. Vyzývali jsme školy, veřejnost, že nám mohu nosit kraslice, ve dvoraně zámku jsme udělali výtvarnou dílnu. Podařilo se nám nashromáždit dva tisíce tři sta osmdesát čtyři kraslic, které jsme vyvěsili na stromek,“ vzpomíná na první rok.

Najdi své vajíčko

Košatý strom městu darovala nedaleká obec. Usadili ho do místa, které je určené pro vánoční strom, okolo dali ohrádku a pomocí plošin ho pracovnice Městských kulturních zařízení nazdobily. Kmen je tradičně ovázaný mašlemi, vajec rok od roku přibývá. „Některá vajíčka kvůli větru spadnou a rozbijí se, ale většinu se podaří uchránit. Po skončení je uložíme a příští rok opět pověsíme, maximálně je jen nějak poupravíme. Každý rok nám lidé přispívají, nosí kraslice a to jednotlivci, školky, školy. Loni jsme měli už čtyři tisíce čtyřicet kusů. Je to přehlídka všech možných technik, na stromě visí vajíčka drátěná, dřevěná,“ usmívá se Naděžda Jandová.

Hranický Kraslicovník bude, jen teď není možné darovat kraslice na ozdobu. Městská kulturní zařízení zařízení sáhnou do vlastních zásob. Foto: archiv MKZ Hranice

Obvykle počty vajec rok od roku stoupají, letos to však bude jinak. Důvodem je koronavirus. Místa, kam lidé mohli své výtvory nosit, jsou uzavřená. „Vždy jsme rádi za jakýkoli příspěvek, tentokrát ale musíme sáhnout do zásob, máme asi tři a půl tisíce vajec. Strom budeme zdobit ve středu 1. dubna,“ dodává ředitelka příspěvkové organizace města. Jde o oblíbenou akci, na kterou se chodí dívat školy, školky i rodiče s dětmi. Každý hledá své vajíčko. „Lidé se u stromu fotí je to milé, máme radost,“ říká Jandová.