Krajským sportovcem roku je tenistka Muchová, uspěly i olomoucké volejbalistky

Po letech strávených v Městském divadle Prostějov se slavnostní vyhlášení ankety Sportovec Olomouckého kraje letos přesunulo do přerovského Městského domu. Pro devatenáctý ročník prestižní akce to bylo stěhování symbolické: v hlavní individuální kategorii kralovala tenistka domácího klubu TK PRECHEZA Přerov Karolína Muchová. Vedle bílého sportu se blýskli i zástupci volejbalového klubu VK UP Olomouc, kteří ovládli pořadí hned dvou vyhlašovaných kategorií.

Nejlepší sportovkyně Olomouckého kraje za rok 2019, tenistka Karolína Muchová, oznámila těsně po převzetí ceny zahájení spolupráce s novým koučem – zkušeným Davidem Kotyzou, s nímž bude cílit především na svůj oblíbený Wimbledon. Foto: Pavel Lebeda

Vítězka v individuální kategorii dospělých Karolína Muchová vloni vyhrála ve dvouhře turnaj WTA Korea Open a byla finalistkou Prague Open. Nejvíc na sebe ale upozornila postupem do čtvrtfinále slavného Wimbledonu, kde porazila i krajanku a tehdejší světovou trojku Karolínu Plíškovou. Na konci loňské sezony jí ve světovém žebříčku patřilo 21. místo. „Jsem za tu cenu moc ráda. Bude mi připomínat, že rok 2019 byl pro mě zatím ten nejlepší,“ usmívala se na pódiu dcera někdejšího výborného fotbalisty Sigmy Olomouc Josefa Muchy.

Trenér Teplý: Ocenění je pro celý kolektiv

První místo v kategorii družstev dospělých obsadily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc, které vloni utnuly desetiletou nadvládu Prostějova. Po 23 letech získaly český mistrovský titul, doplnily jej úspěchem v Českém poháru a na podzim se představily v předkole nablýskané Ligy mistryň. Triumf olomouckého volejbalu na přerovském galavečeru ještě podpořila Čestná cena pro Jiřího Teplého, který univerzitní družstvo žen vedl po dlouhá tři desetiletí a kromě pěti titulů byl u mnoha dalších vítězství. „Samozřejmě si tohoto ocenění moc vážím, vnímám to jako úspěch nejen můj, ale celého našeho kolektivu. Zvlášť u kolektivních sportů nikdy člověk úspěchů nedosahuje sám,“ zmínil legendární kouč, jenž musel po loňské zlaté sezoně trenérskou kariéru ze zdravotních důvodů přerušit.

Kromě olomouckých volejbalistek dostal cenu i jejich bývalý dlouholetý trenér Jiří Teplý (uprostřed). Foto: Pavel Lebeda

Cenu kraje získal Bank

V kategorii trenér roku převzal právě po vloni prvním Teplém žezlo šermířský odborník Tomáš Jurka z TJ Dukla Olomouc. Nejlepším juniorským sportovcem je kanoistka Tereza Kneblová z SK UP Olomouc a mládežnickým družstvem tenisový TK AGROFERT Prostějov. Loňská prvenství obhájili v kategorii handicapovaných sportovců sportovní střelec Tomáš Pešek z týmu SK TPS Olomouc a atletka TJ Šumperk Kateřina Korgerová. Cenu Olomouckého kraje převzal z rukou hejtmana někdejší český reprezentant ve sjezdovém lyžování Ondřej Bank z Rudy nad Moravou, který v současnosti se svým bratrem Tomášem připravuje dvojnásobnou olympijskou vítězku Ester Ledeckou.

Cenu hejtmana předal dlouholetému českému reprezentantovi ve sjezdovém lyžování Tomáši Bankovi (vpravo) Ladislav Okleštěk. Foto: Pavel Lebeda

Oba vyhlášené handicapované sportovce, ale také některé další borce reprezentující především menší sportovní odvětví potěšily finanční podpory, které v průběhu slavnostního večera obdrželi. Tomáš Pešek a atletka Kateřina Korgerová převzali šeky na deset tisíc, po pěti tisících získali od zástupců České unie sportu cyklista Daniel Mráz z MAPEI MERIDA Kaňkovský a plavkyně Tereza Neoralová z SK UP Olomouc. Pro šek na padesát tisíc korun si přišli zástupci Charity Olomouc, nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Fénix.

Uznání patří všem, kdo sportují, hodnotil hejtman

Slavnostního vyhlášení se aktivně zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje. „S nadšením sleduji, jak se našim sportovcům daří doma i v zahraničí. Uznání si ovšem zaslouží každý, kdo sportuje třeba jen tak pro radost. Věřím, že radost bude hlavním motivem také olympiády dětí a mládeže, kterou náš kraj uspořádá už příští rok,“ zdůraznil hejtman kraje Ladislav Okleštěk.

Hejtmanství kromě podpory sportovců posílá peníze i do sportovišť. „Olomoucký kraj přikládá amatérskému i profesionálnímu sportu velkou váhu. Klubům přispívá nejen na samotnou činnost, ale velké prostředky investujeme také do opravy stávajících a stavby nových sportovních zařízení,“ připomněl náměstek hejtmana pro oblast sportu Petr Vrána.

Skupinové foto nejlepších sportovců Olomouckého kraje za minulý rok. Foto: Pavel Lebeda

Již tradiční galavečer plný sportovních hvězd první velikosti pořádaný marketingovou společností TK PLUS opět moderoval s jistotou Petr Salava, hudební doprovod obstaral oblíbený písničkář Xindl X.

Pořadí v jednotlivých kategoriích sestavovala hodnoticí komise, která je každoročně složena ze zástupců Olomouckého kraje, České unie sportu, sportovních novinářů, zástupců krajských sportovních svazů, komise pro mládež a sport Olomouckého kraje, zástupců starostů a primátorů bývalých okresních měst. Hlavním kritériem je sportovní výkon dosažený v roce 2019 společně s příslušností ke klubu registrovanému v Olomouckém kraji.

Kapitánka VK UP Olomouc:

Za práci v loňské sezoně jsme si cenu zasloužily

Za vítězné družstvo dospělých, kterým byl tým žen Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc, přebírala v Přerově cenu jeho kapitánka a někdejší slovenská reprezentantka Katarína Dudová. Svou roli v rámci večera si patřičně užila.

Katarína Dudová

Jaká pro vás byla účast na ceremoniálu vyhlášení ankety Sportovec Olomouckého kraje?

Celý večer byl velmi příjemný. Pro sportovce je to vždy takový malý svátek, když se mohou obléct do gala.

Jak vnímáte ocenění, které se vašemu týmu dostalo v prestižní kategorii družstev dospělých, v níž jsou vždy nejsledovanějšími sportovními odvětvími fotbal a hokej?

Myslím si, že jsme si tuto cenu za celou loňskou sezonu a práci, kterou jsme v ní odvedly, zasloužily.

Vnímáte, že cena je trochu symbolicky i vyvrcholením práce vašeho dlouholetého kouče Jiřího Teplého, který se musel s trenérským řemeslem po zlaté tečce alespoň načas rozloučit?

Jednoznačně je to cena i pro trenéra a celý realizační tým. Každý má na úspěchu zásluhu, ať už menší, nebo větší.