Sbírka potravin pomáhá nejchudším v celém kraji. Zapojit se může každý

Pomoc potřebným ve Sbírce potravin je prostá. Stačí koupit balíček rýže, masové konzervy nebo dětské pleny. Organizátoři z potravinových bank naplánovali akce na sobotu 18. dubna v mnoha obchodech, dle aktuální situace se ale uvidí, v jakém rozsahu se bude konat.

Za loňský rok vynesly obě sbírky v Olomouckém kraji 32 tun potravin a hygieny. Pracovníci potravinové banky doufají v podobný výsledek. Foto: Iva D. Najďonovová

Z důvodu pandemie a vyhlášení karantény na území celé České republiky se Sbírka potravin nejspíše odloží. Nebo se uskuteční v omezeném rozsahu. „Jednáme s obchodními řetězci a partnery o různých variantách. Momentálně se snažíme najít možnosti, jak získat nějaké potraviny pro osoby v nouzi i navzdory situaci. Ve hře jsou různé scénáře,“ uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Online prodejny

V prodejnách budou buď dobrovolníci v zelených zástěrách, nebo budou místa pro darování potravin viditelně označena. Do sbírky budou zapojeny i online prodejny. Potraviny a hygiena pak zamíří k lidem v nouzi. Jedná se o matky samoživitelky, seniory, lidi ohrožené chudobou, rodiny s handicapovanými členy nebo lidi bez domova.

Sbírka potravin patří svým zaměřením k nejrozsáhlejším charitativním událostem v republice. „Jedná se o skvělou a velmi snadnou příležitost, jak pomoci potřebným lidem. Pomoc je okamžitá a přesně víte, koho nákupem podpoříte,“ uvedla koordinátorka sbírky Martina Koutná.

Zachráněno 171 tun

Potravinová banka v Olomouckém kraji funguje již pátým rokem. Hlavní činností organizace je získávání neprodejných potravin a materiálních darů, které předává do tří desítek charitativních a humanitárních organizací.

Potravinová banka také přispívá k prevenci vzniku odpadu z potravin. Zboží se sníženou prodejní hodnotou (trvanlivost, poškozený obal, kvalitativní odchylky, nečitelný popis) může díky tomu sloužit potřebným.

Nejvíce darů pochází od obchodních řetězců. Za loňský rok získala Potravinová banka v Olomouckém kraji 171 tun potravin, z toho bylo 134 tun původně určeno k likvidaci.