Nové místo pro přerovské úředníky. Město koupí zašlou budovu na náměstí

Přerov koupí budovu na náměstí TGM označovanou jako Emos. Za dominantní stavbu dá město 41 milionů korun. Oprava ho podle předběžného odhadu přijde na dalších 140 milionů. Někteří opoziční zastupitelé záměr kritizovali a upozorňovali i na nedobrý technický stav objektu.

Současný stav. Pokud záměr o koupi budovy projde na dubnovém jednání zastupitelů, podoba objektu na náměstí TGM 16 se změní. Foto: Oleg Najďonov

Během více než dvouhodinové debaty zastupitelstva navrhli Pavel Galeta (SPD) a Pavel Ondrůj (SpP a Piráti) vyhlásit veřejné referendum. „Občané by si sami zvolili, jestli chtějí odkup budovy, nebo ne. Hospodaříme s jejich penězi, a proto by měli rozhodnout, jak s nimi naložíme,“ uvedl Pavel Galeta.

Část opozice kritizovala koupi kvůli nepřipravenosti projektu a také potřeby investovat peníze do vlastních, již dříve zakoupených budov, které dodnes chátrají. „Máme jiné objekty, kam investovat. Podpořme mladé lidi, seniory. Místo toho budeme stavět Potěmkinovu vesnici,“ stěžoval si Radek Pospíšilík (Trikolóra).

Celý úřad na jednom místě

Město chce budovu zrekonstruovat a přemístit tam zhruba 120 svých úředníků, čímž by chtěla radnice oživit i centrum Přerova. V současné době sídlí v budově, které se lidově říká Emos, několik firem. V jednom z pater již magistrát provozuje své služby, lidé si zde vyřizují občanské a řidičské průkazy i cestovní pasy.

Právě vhodnost budovy pro účel magistrátu je jedním z argumentů koalice (ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09) pro koupi. „Budova je stavěná pro kancelářské prostory. Není nová, takže si otevřeně musíme říci, že další náklad může přesahovat odhadovanou částku. Má to podle mě ale smysl, majitelé s budovou nic neudělají, jediný, kdo je schopen něco udělat, je statutární město Přerov. Jedná se vzhledově o nejhorší budovu na náměstí TGM,“ uvedl Bohumír Střelec (ANO).

Přerovští radní chtějí koupit kancelářskou budovu na Masarykově náměstí a přestěhovat tam část magistrátu. Foto: www.prerov.eu

Budova číslo 16 má několik majitelů, i proto je prodej komplikovaný. Podle jednoho z nich, Pavla Čady, se záměr odkupu táhne již patnáct let. „Tehdy jsem dostal dopis od starosty, jestli bychom ji městu prodali. Od té doby s městem bezvýsledně jednáme. Ohrazuji se proti špatnému technickému stavu budovy, ocelový skelet vydrží, pokud do něj není přístup vody a vzduchy. Budova má pro město nepopsatelně vyšší hodnotu a může se stát, že nám dojde trpělivost,“ řekl rozhodně zastupitelům.

Chystají se i prodeje

Podle náměstka primátora Michala Záchy (ODS) je potřeba udělat finální rozhodnutí. „Nehrejme si na rodinné stříbro. Budovu mohla koupit už dávno jiná vládnoucí koalice. Hlasujme a definitivně to kupme, nebo nekupme,“ dodal.

Návrh o záměru prošel, pro bylo dvacet zastupitelů. Dokument se vrátí na dubnové jednání zastupitelů, kdy bude předložena vypracovaná smlouva. Náměstek Michal Zácha zároveň předloží koncepci ohledně nemovitostí v majetku města, které z nich si ponechat, a které ne. „Budeme postupovat případ od případu tak, abychom mohli ovlivnit další osud a využití objektů, kterých se chceme zbavit. V plánu je i prodej některých pozemků,“ sdělil.